23 Mart 2019 Cumartesi
Reklam

Uluslararası Troia Festivali Törenle Başladı

Çanakkale’de bu sene 55. kez düzenlenen Uluslararası Troia Festivali tören ile başladı. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Troia Antik Kenti’nde düzenlenen törende yapmış olduğu konuşmada festivalim elli beşincisini gerçekleştirdiklerini belirtti. Troia’nın UNESCO’nun

Uluslararası Troia Festivali Törenle Başladı
Haber Giriş Tarihi: 11 Ağustos 2018 12:26 Etkinlik Haberleri

Çanakkale’de bu sene 55. kez düzenlenen Uluslararası Troia Festivali tören ile başladı.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Troia Antik Kenti’nde düzenlenen törende yapmış olduğu konuşmada festivalim elli beşincisini gerçekleştirdiklerini belirtti.

Troia’nın UNESCO’nun dünya mirası listesinde yer alndığını belirten Gökhan, “Bu antik kent sadece Çanakkale’nin değil ülkemizin, hatta dünyanın göz bebeği. Zamanlar üstü bir değer ve tüm insanlığa ait bir hazine. Maziden kalmış ve atiye nakledilecek bir büyük ve bir kadim büyük medeniyet. 2018 Troia Yılı işte bu yücelikler buluşması adına eşsiz bir fırsat. Tozlarından arındırılan bu birikim, 2018 Troya Yılı ile daha da ışıldıyor. Bu göz kamaştırıcı güzellik, özellikle UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Troia’dan çıkarılan arkeolojik eserlerin sergileneceği Troia Müzesi’nin 2018 senesinde açılacak olması ile daha bir anlamlı.” ifadelerini kullandı.

Troia’ya ait eserlerin Troia’da kalması gerektiğini belirten Gökhan, “Troia’nın kayıp hazineleri ait olduğu yere, Troia’ya iade edilmelidir. Bunun ile beraber Homeros’un İlyada’sı herkes tarafından okunmalıdır. 2018 Troia Yılı’nın bir Anadolu medeniyeti olan Troia’ya ve tüm Anadolu’ya büyük zenginlikler sunmasını ve Troia’nın dünya çapında kültürel bir cazibe merkezi olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Gökhan, konuşmasının sonrasında, 2002’den itibaren dağıtılmaya başlanan Homeros Bilim, Kültür ve Sanat Ödülü’nü Homeros ve Troia’ya yapmış olduğu katkılardan dolayı Prof. Dr. Haluk Şahin’e verdi.

Prof Dr. Haluk Şahin, dünyada çok az kişiye nasip olacak bir ödüle layık görülmekten dolayı büyük gurur ve onur duymuş olduğunu belirtti.

Toria’nın her geçen gün tanınırlığı artan bir merkez olduğunu belirten Şahin, bunun gelişmesine ve Troia’nın daha fazla tanınan bir yer olmasına destek olmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

Törene, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, ÇOMÜ Öğretim Üyesi ve Troia Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan, çevre ilçe ve beldelerin belediye başkanları, yabancı konuklar, daire amirleri, davetliler ve vatandaşlar katılım gösterdi.

Paylaş:
Muhtar Adayından Dünya Su Günü Etkinliği

Etkinlik Haberleri

Muhtar Adayından Dünya Su Günü Etkinliği

22 Mart Dünya Su Günü dolayısıyla Güzelyalı’da muhtar adayı Elif Çelik dalış etkinliği

Yaşlılara Saygı Haftasında Kahvaltı

Etkinlik Haberleri

Yaşlılara Saygı Haftasında Kahvaltı

Yaşlılara Saygı Haftası kahvaltı ile

SOLOTÜRK Nefesleri Kesecek

Etkinlik Haberleri

SOLOTÜRK Nefesleri Kesecek

SOLOTÜRK, Çanakkale semalarında