Umurbey’den Uzaya: Şeftali

Umurbey Geleneksel 27.Şeftali Festivali’nde uzaya şeftali gönderildi. Şeftali Festivali etkinlikleri çerçevesinde gerçekleşen şeftali yarışmasında, birinci olan şeftali helyum balonu ile uzaya gönderildi. Bu sene 17-18 Ağustos tarihlerinde düzenlenen Umurbey Geleneksel 27. Şeftali

Umurbey’den Uzaya: Şeftali
Haber Giriş Tarihi: 18 Ağustos 2018 13:56 Etkinlik Haberleri

Umurbey Geleneksel 27.Şeftali Festivali’nde uzaya şeftali gönderildi.

Şeftali Festivali etkinlikleri çerçevesinde gerçekleşen şeftali yarışmasında, birinci olan şeftali helyum balonu ile uzaya gönderildi.

Bu sene 17-18 Ağustos tarihlerinde düzenlenen Umurbey Geleneksel 27. Şeftali Festivali etkinlikleri çerçevesinde geleneksel şeftali yarışması yapıldı. Şeftali yarışmasında birinci olan Miray Özden iki bin TL, ikinci olan Murtaza Kaya bin TL, üçüncü olan Sadık Kaya ve Mahmure Özde Tosunoğlu beş yüz Türk lirası para ödülü kazandı.

Yarışmada jürinin birinci olarak seçmiş olduğu Miray Özden’e ait şeftali Umurbey Belde Stadı’nda helyum balonu ile uzaya yollanıp bir ilk gerçekleştirildi.

Umurbey Belediye Başkanı Sami Yavaş, “Bu festivalimizin 27.’sini düzenliyoruz. Her yıl olduğu gibi Umurbey’de şeftali festivali kat ve kat artarak kitleleri aştı ve tüm Türkiye’de duyuluyor. Bu sene de atmosfer balonu ile şeftaliyi uzaya göndererek tanıtımına katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Birinci olan şeftalimizi atmosfer balonu ile uzaya gönderdik. GPS ile de onların görüntüsünü aldık. Onları da sizlerle paylaşacağız” dedi.

2018 yılının Troya Yılı olması sebebi ile Çanakkale tanıtımı hem Umurbey’in tanıtımı konserler ile yapılacağını ifade eden Başkan Yavaş, “Konserler ile çok büyük kitlelere ulaşmasına neden olacak. 1999 depreminin acı kayıplarını aradan seneler geçmesine rağmen unutmadık. Onları da saygı sevgi ve rahmetle anıyoruz. Umurbey’in iki bin 500 nüfuslu bir belde belediyesi olduğunu düşünürsek, geniş kitlelere ulaşabilmek için böyle uluslararası etkinlikler yaparak ismini duyurmak istiyoruz. Halkın şeftali ile uğraştığından dolayı bunun pazarlanması hem centilmen bir şekilde yarışmasına hem de ürünlerinin katma değerine katkı sağlamak adına çeşitli etkinlikler yaptık. Bu yıl yarışmalara katılanların sayısı da arttı. Üreticilerimiz çok memnun. Ülkemizin beraberlik ve birlikteliğe ihtiyaç olduğu bugünlerde böyle büyük kitleleri bir arada tutup onları eğlendirmek hem de ürünlerinin değerini arttırmak adına sizler aracılığı ile duyuruyoruz. Bundan önce şeftalimiz dünyanın her bir yerine gidiyordu. Bursa’nın şeftalisi ünlü deriz ama Umurbey’de hem ciddi bir üretim hem de aromatik bir değer var. Bunun da daha önce İngiltere, Almanya, Rusya ve iç pazarda değerlendirilmesi söz konusuydu. Bu sefer de üreticiyi motive etmek adına nükteli bir yaklaşım ile uzaya da gönderdik” dedi.

Paylaş:
3. Uluslararası Truva Atı Kısa Film Festivali Başladı

Etkinlik Haberleri

3. Uluslararası Truva Atı Kısa Film Festivali Başladı

Çanakkale'de bu yıl 3'üncüsü düzenlenen "Uluslararası Truva Atı Kısa Film Festivali" düzenlenen törenle

“11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes” Programı

Etkinlik Haberleri

“11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes” Programı

Milli Ağaçlandırma Günü "11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes" kampanyası kapsamında Çanakkale'de fidanlar toprakla

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu

Etkinlik Haberleri

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu

Çanakkale'de, bisikletin ulaşım aracı olarak yaşamın parçası haline gelmesi ve farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen "Süslü Kadınlar Bisiklet Turu"nda renkli görüntüler