100. Yılında Beyaz Ruslar Anıldı

Rusya'daki Bolşevik Devrimi'nden kaçarak 99 yıl önce Gelibolu'ya yerleşen ve zamanla bu bölgede hayatlarını kaybeden Beyaz Ruslar anısına “Beyaz Rusların Gelibolu Gurbetinin 100.Yıldönümüne Doğru” adlı panel düzenlendi.

100. Yılında Beyaz Ruslar Anıldı
Haber Giriş Tarihi: 24 Mayıs 2019 3:39 Gelibolu Haberleri

Gelibolu’da “Beyaz Rusların Gelibolu Gurbetinin 100. Yıldönümüne Doğru” adlı anma programı düzenlendi.

Program öncesinde Gelibolu şehir merkezinde bulunan Beyaz Ruslar için yaptırılan anıt ziyaret edilerek Türkiye Rusya İşbirliği Araştırma Uygulama Merkezi Türk ve Rus temsilcileri tarafından karanfil bırakıldı.

1917-1918 yıllarında Rusya’daki devrimden kaçarak Gelibolu’ya yerleştirilen ve 1919 yılından başlayarak 1923 yılına kadar Gelibolu’da misafir olan Beyaz Ruslar’ın Gelibolu gurbetinin 100. Yılı dolayısıyla düzenlenen panel, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Türkiye-Rusya İşbirliği Araştırma ve Uygulama Merkezi (TURUSİA) tarafından, Gelibolu Belediyesi’nin ev sahipliğinde Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Programda konuşan Türk-Rus Toplumsal Forum Eş Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Berat Çonkar, etkinlik için geldiği Gelibolu’da bulunmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi. Birinci Dünya Savaşı’nda en fazla etkileneni ülkelerin başında Türkiye ve Rusya’nın geldiğini anlatan Çonkar, Gelibolu’nun ise iki ülkenin tarihi kaderinde çok önemli yer tuttuğunu dile getirdi.

Programa Çanakkale Vali Yardımcısı ve Eceabat Kaymakamı Turan Yılmaz, Gelibolu Kaymakamı Hakan Kılınçkaya, Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, Rusya Federasyonu Ankara Temsilciliğinden Natık Guluyev katıldı.

Program Açık Kapı Anadolu Ruslar adlı belgesel filmin gösterimi ve sergi açılışıyla sona erdi.

Paylaş:
Ece Bey Mezarı Başında Anıldı

Gelibolu Haberleri

Ece Bey Mezarı Başında Anıldı

Türklerin Anadolu'dan Rumeli'ye geçişinin 665'inci yıl dönümü kapsamında, Gelibolu'nun fethini sağlayan "Rumeli Fatihi" Gazi Süleyman Paşa'nın komutanlarından Ece Bey'in mezarı

Özel Fen Bilimleri Lisesi Mezuniyet Töreni

Gelibolu Haberleri

Özel Fen Bilimleri Lisesi Mezuniyet Töreni

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılının sona ermesiyle birlikte bütün okullarda başlayan mezuniyet törenleri coşkuyla gerçekleştiriliyor.

Gelibolu’da GMKA ve TANAP Projeleri Tanıtıldı

Gelibolu Haberleri

Gelibolu’da GMKA ve TANAP Projeleri Tanıtıldı

Gelibolu Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanarak Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) ve Trans Anadolu Doğal Gaz Boru