Anafartalar Zaferi Törenle Anıldı

Anafartalar Zaferi’nin 103. yıl dönümü dolayısı ile tören düzenlendi. Anafartalar Zaferi’nin 103. yıl dönümü dolayısı ile Gelibolu Yarımadası’ndaki Conkbayırı’nde tören düzenlendi. Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılması ile başlayan törende, saygı duruşunda bulunuldu,

Anafartalar Zaferi Törenle Anıldı
Haber Giriş Tarihi: 10 Ağustos 2018 21:20 Gelibolu Haberleri

Anafartalar Zaferi’nin 103. yıl dönümü dolayısı ile tören düzenlendi.

Anafartalar Zaferi’nin 103. yıl dönümü dolayısı ile Gelibolu Yarımadası’ndaki Conkbayırı’nde tören düzenlendi. Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılması ile başlayan törende, saygı duruşunda bulunuldu, saygı atışı yapıldı, göndere Türk bayrağı çekildi ve İstiklal Marşı okundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, törende yapmış olduğu konuşmada, Anafartalar Zaferi’nin tarihteki önemine dikkat çekti.

Ersoy, şunları söyledi:

“Anafartalar, Seddülbahir, Arıburnu ve en kritik hedef olan Conkabırı, bugün dahi üzerinde taşımış olduğu muharebe izleri, topyekun olarak neferlerimize bağımsızlığımızı adamış olduğu birer örnekti. Şüphesiz ki bırakmış olduğu acı mirasa rağmen bu şanlı gururu millet olarak her sene anma günlerinde yüreğimizin derinliklerinde hissediyoruz. Çok dar bir alanda yaratılan bu eşsiz mücadele gerek siper önlerinde gerekse cephe gerisinde yaşanan kahramanlık hikayeleri ile doludur. Cephede bilfiil savaşanlar, yaşam ile ölümün içe içe geçtiği bu mücadelede gelişmiş bir teknolojinin karşısında göğüs göğüse verilen süngü mücadelesi ile savaşın seyrini belirlemişlerdir. Çanakkale’de insan aklının alamayacağı kadar fazla kayıp verdik. Asırlar öncesinde Yunus Emre’nin de demiş olduğu gibi, “Ölmekten ne korkarsın. Korkma ebedi varsın” düşüncesi, askerlerimize ışık olmuştur ve işte Çanakkale’de Mehmetçik’de bu duygunun en canlı timsalidir.”

Konuşmaların sonrasında protokol üyeleri şeref defterini imzaladı.

Törene, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, 2. Kolordu Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı, Avustralya’nın Çanakkale Konsolusu Dylan Walsh, Avusturalya Askeri Ateşesi Albay Andrew Fidge, Yeni Zelanda’nın Türkiye Büyükelçi Yardımcısı Ed Mc Isaac, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücer Acel ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Paylaş:
Gelibolu’da Tır Kamyona Çarptı: 2 Yaralı

Gelibolu Haberleri

Gelibolu’da Tır Kamyona Çarptı: 2 Yaralı

Gelibolu ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 2 kişi hafif

Ağaçta Mahsur Kalan Kediyi İtfaiye Kurtardı

Gelibolu Haberleri

Ağaçta Mahsur Kalan Kediyi İtfaiye Kurtardı

Gelibolu'da çıktığı ağaçta mahsur kalan kedi, Gelibolu Belediyesi İtfaiye Ekipleri tarafından kurtarıldı.

Gelibolu Belediyesi’nden Vatandaşlara Aşure İkramı

Gelibolu Haberleri

Gelibolu Belediyesi’nden Vatandaşlara Aşure İkramı

Gelibolu Belediyesi tarafından 10 bin kişilik hazırlatılan aşure vatandaşlara dağıtıldı.