Doktorların Israrıyla Ameliyat Korkusunu Yendi

Doktorların Israrıyla Ameliyat Korkusunu Yendi

Kendisine 4 defa uygun böbrek çıkmasına rağmen ameliyat korkusu yüzünden böbrek naklini kabul etmeyen Aysun Öcal’ı doktorlar ve hemşireler ikna etti. Başarılı nakil ile sağlığına yeniden kavuşan Öcal, hayallerinin peşinden gitmek istiyor.

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde yaşayan 46 yaşındaki Aysun Öcal, 3 yıldan bu yana yüksek tansiyona bağlı böbrek yetmezliği nedeniyle diyaliz ünitesine giriyordu.

Kendisine böbrek nakli yapılabilmesi için Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakil Merkezi Müdürlüğüne 2 yıl önce kayıt yaptıran Aysun Öcal’a daha önce 4 defa uygun böbrek bulundu. Aysun Öcal ameliyat olmaktan korktuğu için nakil gerçekleştirilemedi. Geçtiğimiz Salı günü Bursa’da beyin ölümü gerçekleşen 67 yaşındaki bir hastanın böbreği nakil listesinde ismi bulunan Aysun Öcal ile doku uyumu gerçekleşince doktorlar ve hemşirelerin ısrarlı çabaları sonuç verdi. Yaklaşık olarak 3 saatlik bir operasyon ile yeni böbreği kendisine takılan Aysun Öcal artık eşiyle birlikte kurduğu hayalleri gerçekleştirmek istiyor.

ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakil Merkezi Müdürü Doç. Dr. Cabir Alan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Organ Nakil Merkezinin 2015 yılından beri faaliyette olduğunu belirterek:“ O tarihten beri şimdiye kadar 40’a yakın böbrek nakli gerçekleştirdik. Bunun son 20 tanesini de 6 ay içerisinde yaptık. Son 1 ayda da 5 adet böbrek nakli gerçekleştirdik. Bunun 3 tanesini de bu hafta içerisinde yaptık” dedi.

Doç. Dr. Cabir Alan:“ Hastamız Aysun Öcal 46 yaşında şeker hastalığına bağlı böbrek yetmezliği mevcut. Nakil işlemini gerçekleştirdik 3 saatlik bir operasyon ile. 2 litreye yakın idrar çıkışı var. Kendisini gayet iyi hissettiğini ifade ediyor” şeklinde konuştu.

Organ naklinin hayat kurtaran bir işlem olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Alan sözlerini şöyle sürdürdü:“ Diyaliz geçici bir tedavi yöntemidir, bir müddet sonra diyalize bağlı bir komplikasyon ortaya çıkar ve hayat sona erebilir. Ancak sağlıklı bir böbrek nakledildiği zaman hayata can katar daha uzun süre yaşamasını sağlar hastaya”

Kendisinde 4 defa uygun böbrek çıkmasına rağmen ameliyat korkusu yüzünden böbrek nakline gelmeyen ancak doktorların ve hemşirelerin ısrarları sonucunda beşinci böbrekte nakil olan Aysun Öcal ise:“ Bana hep böyle telefon ediyorlardı, gelmem için. Nakil olmam için hep telefon ediyorlardı ne olur gel diye ama ben çok korkuyordum. 5 sefer gelmedim 5’nciye artık geldim ve korkumu yendim. Çok şükür şimdi çok mutluyum, suyumu da içiyorum çok güzel. Allah razı olsun verenlerden. Kimse kaçmasın ameliyattan. Ben Gelibolu’da yaşıyorum, orada diyalize giriyordum. Herkes organlarını bağışlasın ki bizlerde iyi olalım. Diyaliz çok kötü aslında ama ne yapacaksın, olmayınca mecbursun gideceksin iyileşmek için. Şimdi bundan sonra hep gezeceğim ben, dolaşacağım çok mutlu olacağım. Kocam emekli oldu, onunla birlikte gezeceğim dolaşacağım iyileştim çok şükür. Mutluyum başka ne söyleyebilirim ki. Çok şükür şimdi su içiyorum artık önceden su içemiyordum, su vermiyorlardı, su içirmiyorlardı. Şimdi çok şükür bol bol su içiyorum” dedi.

Çanakkale ÇÖMÜ Gelibolu Organ Nakil Merkezi Organ Nakli Tıp Fakültesi Hastanesi

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

Yerli İnsansız Hava Aracı Bayramiç’te Uçtu29 Ocak 2019

Yerli İnsansız Hava Aracı Bayramiç’te Uçtu

Yerli insansız hava aracı Bayramiç’te uçtu. İHA (İnsansız Hava Araçları) Gelibolu’nun Bayramiç köyü üzerinde

Binali Yıldırım 2. Kolordu Komutanlığını Ziyaret Etti22 Ocak 2019

Binali Yıldırım 2. Kolordu Komutanlığını Ziyaret Etti

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım, 2. Kolordu Komutanlığını ziyaret etti. 1915 Çanakkale

Binali Yıldırım İle Karne Sevinci20 Ocak 2019

Binali Yıldırım İle Karne Sevinci

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Binali Yıldırım, Gelibolu’da buulunan Namık Kemal Ortaokulunda karne

Gelibolu Yarımadasını Tahliyesinin Yıldönümü Kutlandı11 Ocak 2019

Gelibolu Yarımadasını Tahliyesinin Yıldönümü Kutlandı

“Bir Milletin Yeniden Dirilişi” isimli tören düzenledi. İtilaf Devletleri’nin Gelibolu Yarımadasını tahliyelerinin 103. Yıldönümünde