15 Temmuz Şehitleri Anıldı

15 Temmuz Şehitleri Anıldı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü sebebi ile, Tarihi Gelibolu Yarımadası’ndaki Şehitler Abidesi’nde anma töreni gerçekleştirildi. 15 Temmuz ve Çanakkale Şehitleri, dualar ile anılırken; sembolik şehit mezarlarına karanfil bırakıldı.

Çanakkale Valiliği tarafından, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün ikinci senesi sebebi ile Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda anma töreni gerçekleştirildi. Çanakkale Valisi Orhan Tavlı tarafından Şehitler Abidesi önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu. Şehitler adına saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı okundu.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarih Alan Başkanlığı’nda görevli olan uzman tarihçi Hüseyin Taştan, Anadolu toprağını yurt yapmak ve korumak adına geçmişten günümüze ağır bedeller ödenmiş olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Türk Milleti olarak her zaman vatanımıza sahip çıktık, tüm belaları def etmesini bildik. 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal’in yakmış olduğu bağımsızlık ateşi ile son özgürlük mücadelemizi vermiş olduğumuzu düşünürken 15 Temmuz 2016 gecesi hain bir saldırıya maruz kaldık. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı makamını, İstihbarat Teşkilatını, Başkanlık makamını, Meclisini, Emniyet ve Silahlı Kuvvetlerini teslim almayı hedefleyen ve bunun adına devlet kurumlarını ve milleti bombalamaktan çekinmeyen bir yapı ile millet olarak karşı karşıya kaldık. Çanakkale Cephe’sinde Havranlı Seyid Onbaşı’yı, Yüzbaşı Faik’i, Üsteğmen Saffet Efendi’yi, Bigalı Mehmet Çavuş’u, Yahya Çavuş’u, Yarbay Hüseyin Avni Beyi, Kurtuluş Savaşı’nda Nene Hatun’u, Maraşlı Sütçü İmam’ı, İzmir’i işgal eden Yunanlılara karşı ilk kurşunu sıkan gazeteci Hasan Tahsin’i çıkaran bu bereketli topraklar, 15 Temmuz gecesi de darbecilere karşı ilk kurşunu sıkan Ömer Halidemir gibi nice sayamadığımız adı bağrından çıkardı. Milletimiz yine, tekrar canı pahasına tüfeğin, topun, tankın karşısına dikilerek devletine, demokrasisine ve iradesine sahip çıktı.” dedi.

Daha sonra Mecidiye Camii Müezzini İbrahim Kahraman tarafından Kur’an-ı Kerim Tilaveti okundu. İl Müftüsü Arif Gökce, şehitler adına dua etti. Tören, Tavlı ve beraberindekilerin şehit mezarlarına karanfil bırakması ile son buldu.

15 Temmuz Ruhu ve Çanakkale Ruhu’nun bir arada yaşanmış olduğu Şehitler Abidesi’ndeki törene Vali Orhan Tavlı, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mithat Kemal Algül, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Cumhuriyet Başsavıcı Ömer Karişit, ÇOMÜ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ile protokol üyeleri ve KKTC’den gelen öğrenciler katıldı.

Gelibolu Şehitliği’nde de Anma Töreni Düzenlendi

Gelibolu’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısı ile törenler düzenlendi. Törenler Gelibolu Şehitliği’nde saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı. Sonrasında Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve dualar okunmasının sonrasında şehitlere karanfil sunuldu.

Törene Gelibolu Kaymakamı Hakan Kılınçkaya, 18. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Yaşar Arslanhan, MHP İlçe Başkanı Eyüp Büyükzöngür, CHP İlçe Başkanı Nevzat Kaya, Gelibolu Belediye Başkanvekili Mustafa Çoban, kamu daire müdürleri ve kentliler katıldı.

15 Temmuz Çanakkale

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

Çanakkale Gazi Konukevi Yükseliyor20 Ekim 2018

Çanakkale Gazi Konukevi Yükseliyor

Çanakkale Gazi Konukevi inşaatında çalışmalar devam ediyor. Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Aile, Çalışma ve

Katı Atık Yönetim Birliği Toplantısı Yapıldı20 Ekim 2018

Katı Atık Yönetim Birliği Toplantısı Yapıldı

Troas Bölgesi Belediyeleri Katı Atık Yönetim Birliği toplantısı Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, başkanlığında gerçekleştirildi.

Kıbrıs Gazileri Son Yolculuklarına Uğurlandı20 Ekim 2018

Kıbrıs Gazileri Son Yolculuklarına Uğurlandı

Kıbrıs Gazisi Er Ali Örnek, Kuşburnu Köyü’nde; Kıbrıs Gazisi Er Halis Çakır, Karaömerler Köyü’nde

Meydan Taksiciler Derneğinden Valiliğe Ziyaret20 Ekim 2018

Meydan Taksiciler Derneğinden Valiliğe Ziyaret

Çanakkale Meydan Taksiciler Derneği Başkanı Mehmet Sökmen ve Dernek Başkan Yardımcısı Erol Özkan, Çanakkale