26 Eylül 2020 Cumartesi

1915 Çanakkale Köprüsü’nde Kazık Çalışmaları Tamamlandı

1915 Çanakkale Köprüsü’nde kazı ve kazık çalışmaları tamamlandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Gelibolu Sütlüce ve Lapseki Şekerkaya şantiyelerinde inceleme yaptı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit

1915 Çanakkale Köprüsü’nde Kazık Çalışmaları Tamamlandı
Haber Giriş Tarihi: 26 Kasım 2018 12:11 Güncel Haberler

1915 Çanakkale Köprüsü’nde kazı ve kazık çalışmaları tamamlandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Gelibolu Sütlüce ve Lapseki Şekerkaya şantiyelerinde inceleme yaptı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın incelemelerine Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, AK Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız’da katıldı.

İlk olarak Lapseki şantiyesinde incelemelerde bulunan Bakan Turhan’a, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Kamu ve Özel Sektör Ortaklığı Bölge Müdürlüğünün Lapseki binasında Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bursa Bölge Müdürü Sezgin Küçükbekir tarafından brifing verildi.

Gestaş’a ait gemi ile çalışmaların bir bölümünü denizden de incelemelerde bulunan Bakan Turhan, Lapseki şantiyesinden sonra Gelibolu Sütlüce şantiyesinde de incelemelerde bulundu.

18 Mart 2022 tarihinde tamamlanarak hizmete açılması hedeflenen 1915 Çanakkale Köprüsü’nde deniz içerisinde yapılmış temel iyileştirme amaçlı kazı ve kazık çalışmalarının tamamlanmış olduğunu söyleyen Bakan Turhan, köprünün hizmete girmesi ile Çanakkale Boğazı’nın her iki yakasındaki seyahat süresinin altı dakikaya ineceğini söyledi.

1915 Çanakkale Köprüsü`nün Kuzey Marmara Otoyolu ile İstanbul – İzmir Otoyolu’nu birbirine bağlayacak Kınalı-Çanakkale Savaştepe Otoyolu’nun bir kısmını ihtiva ettiğini vurgulayan Bakan Turhan, yapmış olduğu açıklamada; “İnşaatı yapılmakta olan Malkara Kavşağı, Gelibolu, Sütlüce ve Lapseki Şekerkaya Umurtepe kesimleri arasındaki yüz bir kilometrelik kesimde çalışmalar sürdürülüyor. Bugün itibari ile özellikle bu projenin en önemli yapısı olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nde, deniz içerisinde yapılmış olan temel iyileştirme amaçlı kazı ve kazık çalışmaları tamamlanmış durumda. Yine bu temeller üzerine yerleştirilecek olan keson imalatlarında da sona yaklaşıldı. Kuru havuzda inşa edilen keson imalatı ki bunlar iki adetten oluşuyor, biri Asya diğeri Avrupa tarafındaki köprünün temeline yerleştirilecek ve köprünün ayakları bu temel üzerine inşa edilecek.” ifadelerini kullandı.

Çanakkale Köprüsü

“Ring sistemi tamamlanmış olacak”

Bakan Turhan, projenin yap işlet devret yöntemi ile yapıldığını hatırlatarak, “Tamamlanıncaya kadar bu projenin yapımına kamu kaynağı harcanmamış olacak. Tamamlandıktan sonra geçen trafik ile garanti edilen trafik arasındaki fark görevli şirkete verilecek. Bizim buradaki projeksiyonumuz, öngörümüz, inşallah açılışından dört – beş sene sonra tahminlerimiz gerçekleşirse, bu güzergahta garanti edilen trafiğe ulaşmayı planlıyoruz ve dolayısı ile bu trafiğe ulaştığımızda bir garanti ödemesi de gerekmiyor. Projenin başka bir özelliği de bu kesimin tamamlanmasıyla bundan sonra Lapseki ile Savaştepe arasındaki kesim ve Malkara Kavşağı ile Kınalı arasındaki kesimi hemen bu projenin devamında inşa edeceğiz böylece, Marmara Bölgesi’nde, Güney ve Kuzey Marmara’yı birbirine bağlayacak otoyol ring sistemi tamamlanmış olacak.” dedi.

“Dünyayı kıskandıracak projeleri hayata geçirmiş oluyoruz”

Bakan Turhan, turizm, sanayi, tarım ile iç ve dış ticarete sağlayacağı katkılar düşünüldüğünde projenin ülke için çok önemli olduğunu belirterek, “Yüz sene önce burada istiklal mücadelesi veren atalarımızın torunları olarak biz bugün burada istikbal mücadelesi veriyoruz ve dünyayı kıskandıracak projeleri hayata geçirmiş oluyoruz.” dedi.

Paylaş:
Bülent Turan’ın Ramazan Bayramı Mesajı

Güncel Haberler

Bülent Turan’ın Ramazan Bayramı Mesajı

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın Ramazan bayramı

Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nden Fidan Dikimi

Güncel Haberler

Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nden Fidan Dikimi

Çanakkale Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü ile işbirliği yaparak fidan dikme etkinliği

İşbaşı Eğitim Programı Kapsamında 80 İşbaşı

Güncel Haberler

İşbaşı Eğitim Programı Kapsamında 80 İşbaşı

İşbaşı Eğitim Programı kapsamında Çanakkale İŞKUR İl Müdürlüğü ve Yeni Mağazacılık A.Ş. arasında imzalanan protokol çerçevesinde Çanakkale merkez ve ilçelerde