16 Kasım 2019 Cumartesi

1915 Çanakkale Köprüsü’nün Ayakları Yükseliyor

Gelibolu ilçesinde, Sütlüce ve Lapseki ilçesinin Şekerkaya mevkileri arasında yapılan ve tamamlandığında, iki ayak aralığı, Cumhuriyet'in kuruluşunun 100'üncü yılına ithafen 2023 metre olacak 1915 Çanakkale Köprüsü'nde, deniz içine bloklar yerleştirilerek ayaklar yükseltiliyor

1915 Çanakkale Köprüsü’nün Ayakları Yükseliyor
Haber Giriş Tarihi: 25 Ekim 2019 8:54 Güncel Haberler

Tamamlandığında “dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü” unvanını alacak, renk, figür ve diğer özellikleriyle “simgelerin köprüsü” olacak 1915 Çanakkale Köprüsü’nde, ayakların yükseltilmesi için çalışma yapılıyor.

Gelibolu ilçesindeki Sütlüce ve Lapseki ilçesinin Şekerkaya mevkileri arasında yer alacak köprü için çalışmalar aralıksız sürüyor.

Sütlüce şantiyesinde, köprü ayağına vinç yardımıyla bağ kirişi montajının ardından kule blokları üst üste konuluyor. Deniz içindeki blokların yerleştirilmesiyle köprünün ayakları yükseliyor.

Tasarımındaki incelikleriyle farklı özelliklere sahip olacak 1915 Çanakkale Köprüsü’nün kule bağlantıları ve bağlantı unsurları, Türk bayrağının renklerinde boyanacak. Her iki yakada 333 metre yüksekliğindeki kulelerin üst kısmı da Seyit Onbaşı’nın Çanakkale Savaşları’nda namluya sürdüğü top mermisini temsil edecek şekilde yapılacak.

İki ayak aralığı, Cumhuriyet’in kuruluşunun 100’üncü yılına ithafen 2023 metre olacak asma köprünün uzunluğunun, 770’er metre yan açıklıklar, 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleriyle 4 bin 608 metre olması öngörülüyor.

“2×3” şeritli hizmet verecek köprünün tabliyesinin genişliği 45,06 metre, yüksekliği de 3,5 metreyi buluyor. Tabliyenin her iki tarafında bakım onarım amacıyla kullanılacak yürüme yolları olacak. Köprü için 2 yaklaşım viyadüğü, 4 betonarme viyadük, 10 alt geçit köprüsü, 33 üst geçit köprüsü, 6 köprü, 43 alt geçit, 115 menfez, 12 kavşak, 4 otoyol hizmet tesisi, 2 bakım işletme merkezi, 6 ücret toplama istasyonu inşa edilecek.

1915 Çanakkale Köprüsü’nün, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107’nci yıl dönümüne rastlayan 18 Mart 2022’de hizmete açılması planlanıyor.

Paylaş:
İlk Şehitler Seddülbahir Kalesi’nde Anıldı

Güncel Haberler

İlk Şehitler Seddülbahir Kalesi’nde Anıldı

Çanakkale Savaşları’nın ilk şehitleri 5 subay ve 81 er, Seddülbahir Kalesi’nde düzenlenen törenle anıldı. Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Fener Alayı

Güncel Haberler

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Fener Alayı

Çanakkale'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla fener alayı düzenlendi. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Çanakkale

Kadın Şehitler Anısına Suyun Altında Kağnı Çekti

Güncel Haberler

Kadın Şehitler Anısına Suyun Altında Kağnı Çekti

Serbest dalış dünya rekortmeni milli sporcu Derya Can, Cumhuriyet'in 96'ncı yılı dolayısıyla Çanakkale Savaşı ve istiklal mücadelesinde şehit olan kadınlar