22 Ocak 2020 Çarşamba

Anadolu Gençlik Derneği’nden Şehitliklere Ziyaret

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Çanakkale Şehitleri'ni anmak amacıyla Türkiye'nin çeşitli illerinden 2bin gençle şehitlikleri ziyarete geldi.

Anadolu Gençlik Derneği’nden Şehitliklere Ziyaret
Haber Giriş Tarihi: 14 Nisan 2019 18:10 Güncel Haberler

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Çanakkale Zaferi’nin 104. Yılı olması sebebiyle Çanakkale’de, Şehitleri Anma Programı düzenledi.

Türkiye’nin farklı yerlerinden gelen yaklaşık 2 bin kişilik grup Gelibolu Yarımadası’nda şehitlikleri ziyaret etti. Yaklaşık 40 otobüs gençten oluşan AGD üyeleri, Tarihi Alanı’nda bulunan şehitlikleri ziyaret ederek dualar ettiler.
İlk ziyaretlerini, 1945 senesinde inşa edilen, aynı zamanda 19. Tümen’in seyyar hastanesi olan, sıhhiye birliklerinin görev yaptığı Akbaş Şehitliği’ne yapan gençler sabah namazını kılıp dua etti. AGD Çanakkale Şubesi tarafından ikram edilen çorbanın ardından şehitlerimizin ruhları için Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve Hatmi Şerif’lerin duası yapıldı.

Gezi programında bir konuşma gerçekleştiren AGD Genel Başkanı Salih Turhan, Çanakkale Savaşları’nın tarihimizde ki önemine dikkat çekerek, 250 binden fazla şehidimizin bu toprakların altında olduğunu dile getirdi. Salih Turhan konuşmasında “Her bir metrekareye 6 bin merminin düştüğü o barut kokularını, şehitlerimizin o güzel kokularını hissederek buraları ziyaret edin. Çanakkale Savaşları’nda Şam, Basra, Irak, Bosna Hersek, Makedonya, Gazze ve Filistin’den gelenler burada şehit düştü. Kardeşlerimiz, İslam toprağına sahip çıkmak için şehit düştü. Bunu zihninizden çıkarmayın. Şehitlerimizin bizlere emanet ettiği bayrağımıza sahip çıkalım.” ifadelerini kullandı.

Sağanak yağmura rağmen yarımadada bulunan şehitlikleri gezen Anadolu Gençlik Derneği üyesi gençler, son olarak Çanakkale Şehitleri Abidesi’nde hatıra fotoğrafı çektirerek şehitliklere veda ettiler.

Paylaş:
Böbrek Yetmezliği Hastası İrem’in Karne Heyecanı

Güncel Haberler

Böbrek Yetmezliği Hastası İrem’in Karne Heyecanı

Çanakkale'de, genetik bir hastalığa bağlı olarak doğuştan böbrek yetmezliği hastası olan 9 yaşındaki İrem Matur, karne heyecanını evinde

Biz Anadoluyuz Projesi Gezileri Sona Erdi

Güncel Haberler

Biz Anadoluyuz Projesi Gezileri Sona Erdi

İçişleri Bakanlığı tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteğiyle, Biz Anadoluyuz Projesi kapsamında İstanbul’dan Çanakkale’ye düzenlenen geziler sona

Film Animasyonları Çanakkale’de Hazırlanacak

Güncel Haberler

Film Animasyonları Çanakkale’de Hazırlanacak

Güney Marmara Kalkınma Ajansının (GMKA) "Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Destek Programı" kapsamında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörlüğü adına başvurusu yapılan