19 Eylül 2019 Perşembe

Anzak Koyu’nda Şafak Ayini Töreni Yapıldı

Çanakkale Savaşları'nda hayatını kaybeden Türk, Avustralyalı ve Yeni Zelandalı askerleri anmak amacıyla Şafak Ayini töreni gerçekleştirildi.

Anzak Koyu’nda Şafak Ayini Töreni Yapıldı
Haber Giriş Tarihi: 25 Nisan 2019 13:52 Güncel Haberler

Çanakkale Kara Savaşları’nın 104. yılı anma törenleri sebebiyle Anzak Koyu’nda “Şafak Ayini” töreni gerçekleştirdi.

Avustralyalı ve Yeni Zelandalı askerlerin, 1915 yılı 24 Nisan’ı 25 Nisan’a bağlayan gecenin şafağında, Gelibolu Yarımadası’na çıkışlarının yıl dönümü olması ve savaşta hayatını kaybedenler adına Şafak Ayini töreni yapıldı.

Avustralyalı ve Yeni Zelandalılardan oluşan yaklaşık bin 200 kişilik grup, gece Çanakkale kent merkezinden Gelibolu Yarımadası’na geçti.

Gece geldikleri Anzak Koyu’nda, uyku tulumları ve battaniyeler içinde Şafak Ayini’nin başlamasını bekleyen Avustralyalı ve Yeni Zelandalılardan oluşan yaklaşık bin iki yüz kişilik grup, dev ekrandan Çanakkale Savaşları’na ilişkin belgesel ve Anzak Günü törenlerine ait videolar izletilerek duygusal olarak törene hazırlandı.

Saat 05.30’da katafalkın alana konulmasıyla başlayan törende konuşan Avustralya Genelkurmay Başkanı Angus Campbell, konuşmasında “Kolektif bir grup haline gelmiş bireylerdi. Ancak onların deneyimlerini anlamamız için bireysel hikayelerine bakmamız gerekir. Bu hikayeleri araştırmanızı tavsiye ediyorum. Türkiye, Yeni Zelanda ve Avustralya bu yerde yaşananlarla sonsuza dek sürecek bir bağ kurmuştur. Bu şafakta, bu günde bir asırdan fazla bir süredir, onları hatırlamak için Avustralya ve Yeni Zelanda’dan ve dünyadaki diğer şehir ve kasabalardan bir araya geldik. Onların bu fedakarlığı karşısında, biz de en azından bu fedakarlığı yapıyoruz. Unutmayacağız.” İfadelerini kullandı.

Şafak Ayini töreninde, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale Savaşları’nda hayatını kaybeden yabancı ülke askerlerinin ailelerine gönderdiği mektup okundu. Türkiye Cumhuriyeti adına Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un çelenk bıraktı. Türkiye, Avustralya ve Yeni Zelanda milli marşlarının okunmasının ardından dua edilmesiyle tören sona erdi.

Paylaş:
Çanakkale’de 104 Yıllık Siperler Bulundu

Güncel Haberler

Çanakkale’de 104 Yıllık Siperler Bulundu

Tarihi Gelibolu Yarımadası'nda yapımı devam eden "Arıburnu Yürüyüş Güzergahı" projesi çalışmalarında 104 yıl öncesine ait siperler

Çanakkale’de Yasa Dışı Göçle Mücadele

Güncel Haberler

Çanakkale’de Yasa Dışı Göçle Mücadele

Çanakkale'de yasa dışı göçle mücadele çalışmaları kapsamında 9-13 Eylül'de 483 düzensiz göçmen

Çanakkale Savaşları’ndan Kalma Şehitlik Bulundu

Güncel Haberler

Çanakkale Savaşları’ndan Kalma Şehitlik Bulundu

Çanakkale Savaşları sırasında Anadolu Yakası'nda şehit olan Türk askerlerinden bazılarının naaşlarının defnedildiği Kumkale Şehitliği'nin yeri tespit