Balıkçılar Vira Bismillah Dedi

Denizlerde av yasağının sona ermesi ile Çanakkale’de balıkçılar vira bismillah diyerek denize açıldılar. Av yasağının kalması ile limanlarda bekleyen gırgır tekneleri halat çözerek sezonun ilk avı için denize ağlarını bıraktı. Çanakkale’de gece

Balıkçılar Vira Bismillah Dedi
Haber Giriş Tarihi: 01 Eylül 2018 13:19 Güncelleme: Güncel Haberler

Denizlerde av yasağının sona ermesi ile Çanakkale’de balıkçılar vira bismillah diyerek denize açıldılar.

Av yasağının kalması ile limanlarda bekleyen gırgır tekneleri halat çözerek sezonun ilk avı için denize ağlarını bıraktı.

Çanakkale’de gece saatlerinde denize açılan yüzlerce balıkçı, kuvvetli rüzgarın da etkisi ile sezonun ilk saatlerinde beklemiş olduğu oranda balık avlayamadı.

Saroz Körfezi’nde yakalanıp Çanakkale Balık Hali’ne getirilen seksek kasa sardalya, perakendeciler tarafından kasası iki yüz Türk lirasından alındı.

Az miktarda yakalanan palamutun çifti 40, kocagözün kilogramı 25, barbunyanın kilogramı 40 Türk lirasından satışa sunuldu. Sardalyanın kilogramı ise tezgahta 25-30 liradan tüketiciye sunuldu.

“Balıkçılığın Çok İyi Olacağı Düşüncesindeyiz”

Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği ve Çanakkale 1 No’lu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mehmet Özkurnaz, yapmış olduğu açıklamada, bu sene bereketli ve hareketli bir sezon beklediklerini söyledi.

Geçen sezon fiyatların yüksek seyretmiş olduğunu belirten Özkurnaz, “Bu sene balıkçılığın çok iyi olacağı düşüncesindeyiz. Üç ila dört ay süren göç süreci boyunca vatandaşlar daha ucuza balık tüketebilecek.” dedi.

Özkurnaz, nüfusun fazla, balığın az olduğu ülkelerde fiyatların yüksek seyretmiş olduğunu ifade erek, “Av yasağı bitmeden önce sardalyanın kilogrami elli Türk Lirasıydı. Bugünden itibaren sardalyanın kilogram fiyatında çok önemli düşüşler yaşanacak, hatta çok yakın bir zamanda sardalyanın kilogramı beş liraya kadar düşecektir.” dedi.

Balık Hali esnasfı Cahit Uygun da sezonun ilk gününde umut edilen avın gerçekleşmediğini belirtti.

Marmara Denizi’nde balığın azaldığını aktaran Uygun, “Sezonun ilk günü olmasına rağmen ağlar beklenen balık ile dolmadı, kasalar boş kaldı. Bu hafta böyle geçecek gibi duruyor. Umarım sezon böyle gitmez ve canlılık gelir. Balıkçılarımız bereketli bir sezon geçirebilir.” ifadelerini kullandı.

Paylaş:
Bülent Turan’ın Ramazan Bayramı Mesajı

Güncel Haberler

Bülent Turan’ın Ramazan Bayramı Mesajı

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın Ramazan bayramı

Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nden Fidan Dikimi

Güncel Haberler

Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nden Fidan Dikimi

Çanakkale Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü ile işbirliği yaparak fidan dikme etkinliği

İşbaşı Eğitim Programı Kapsamında 80 İşbaşı

Güncel Haberler

İşbaşı Eğitim Programı Kapsamında 80 İşbaşı

İşbaşı Eğitim Programı kapsamında Çanakkale İŞKUR İl Müdürlüğü ve Yeni Mağazacılık A.Ş. arasında imzalanan protokol çerçevesinde Çanakkale merkez ve ilçelerde