30 Kasım 2023 Perşembe

Biyoteknik Mücadelelerde Başarı Kaydedilmeye Başlandı

2017 üretim yılı içerisinde Çanakkale'de domates güvesine karşı toplam on beş bin dekar alanda toplu mücadele uygulama projesi başarıya ulaşınca, 2018 üretim yılı içerisinde projeye dahil edilen üretici sayısı

Biyoteknik Mücadelelerde Başarı Kaydedilmeye Başlandı
Haber Giriş Tarihi: 09 Eylül 2018 12:00 Güncel Haberler

2017 üretim yılı içerisinde Çanakkale’de domates güvesine karşı toplam on beş bin dekar alanda toplu mücadele uygulama projesi başarıya ulaşınca, 2018 üretim yılı içerisinde projeye dahil edilen üretici sayısı giderek artıyor.

Çanakkale Gıda ve Orman Bakanlığı İl Müdürü Erdem Karadağ ve domates üreticilerinin de katılımı ile Kösedere köyünde Domates güvesini tanıtmak, mücadelesi hakkında bilgi vermek ve geçtiğimiz yıl Ezine ve Merkez ilçede uygulanan biyoteknik mücadele deneyimleri üreticilere sunum eşliğinde anlatıldı.

Yüz üretici ve yaklaşık altı yüz de alan proje kapsamına alınarak üreticilere ilaçlama zamanına dikkat etmeleri, toplu mücadele yapmaları ve yıl sonunda derin sürüm yapılarak domates artıklarının toprağa karıştırmaları konusunda bilgiler verildi. Yoğun olarak domates üreticiliği yapılan alanlarda kimyasal ve diğer mücadele yöntemlerine ilave olarak biyoteknik mücadelenin nasıl yapılacak olduğu anlatıldı.

Toplantının açılış konuşmasında Karadağ; geçtiğimiz yıl Merkez ve Ezine’de uygulanan domates güvesine karşı biyoteknik mücadele yönteminin çok başarılı olduğunu ve bu başarının Ayvacık ilçesinde de mümkün olabilecek olduğunu belirtti. Kış aylarının ılıman geçmesi sebebi ile tüm hastalık ve zararlılarda yoğun bir artış olduğunu ve mücadeleye azami özen gösterilmesi gerektiğini bildirdi. Ayrıca üretim dönemi içerisinde birçok meyvede zarar yaratan sirke sineği mücadelesi konusuna dikkat çekti.

Gıda ve Tarım İl Müdürlü teknik personeli Ziraat Yüksek Mühendisi Figen Efil ve Dr. Berrin Alaca istilacı tür olan, kanadı noktalı sirke sineği tanımı ve mücadelesi, canavar otu, canavar otu mücadelesi ve Domates Güvesi hakkında üreticilere bilgiler verdi.

Toplantı sonunda, proje uygulanan alanlardaki domates üreticileri ile yapılan kısa röportaj videosu izlenerek zararlı hakkında bilgi içeren el broşürleri üreticilere verildi. İl Müdürü tarafından teşvik hedefli Domates güvesi mücadelesinde kullanılmak üzere su feromon tuzakları toplantıya katılan tüm üreticilere dağıtıldı.

Toplantı sonunda gelen soruların cevaplanması ile program bitti.

Paylaş:
Bülent Turan’ın Ramazan Bayramı Mesajı

Güncel Haberler

Bülent Turan’ın Ramazan Bayramı Mesajı

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın Ramazan bayramı

Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nden Fidan Dikimi

Güncel Haberler

Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nden Fidan Dikimi

Çanakkale Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü ile işbirliği yaparak fidan dikme etkinliği

İşbaşı Eğitim Programı Kapsamında 80 İşbaşı

Güncel Haberler

İşbaşı Eğitim Programı Kapsamında 80 İşbaşı

İşbaşı Eğitim Programı kapsamında Çanakkale İŞKUR İl Müdürlüğü ve Yeni Mağazacılık A.Ş. arasında imzalanan protokol çerçevesinde Çanakkale merkez ve ilçelerde