29 Şubat 2024 Perşembe

Çanakkale Belediyesinden İddialı Bir Proje Daha

Çanakkale Belediyesi tarafından hazırlanan ve 17 Nisan 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Çanakkale Belediyesi Çarşı, Yaşam Merkezi ve Otopark ile Yakın Çevresi Ulusal Mimari Proje Yarışması süreci tamamlandı. Yüz yirmi

Çanakkale Belediyesinden İddialı Bir Proje Daha
Haber Giriş Tarihi: 30 Temmuz 2018 13:26 Güncel Haberler

Çanakkale Belediyesi tarafından hazırlanan ve 17 Nisan 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Çanakkale Belediyesi Çarşı, Yaşam Merkezi ve Otopark ile Yakın Çevresi Ulusal Mimari Proje Yarışması süreci tamamlandı. Yüz yirmi altı projenin katılmış olduğu yarışmanın ödül töreni Troy Park Alışveriş Merkezi’nde gerçekleşti.

İlk olarak dereceye giren projelerin değerlendirildiği ve tartışıldığı, soruların yanıtlanmış olduğu kolokyum sonrasında düzenlenen ödül törenine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Belediye Başkan Yardımcıları Handan Özyayla ile Özleyiş Çetin, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı İsmet Güneşhan, Belediye Meclis Üyeleri, birim müdürleri ve davetliler katıldı.

Kent merkezinde, Cumhuriyet Meydanı’nın hemen yanında yer alan mevcut Belediye İş Merkezi ve yakın çevresinin günümüzün gelişen gereksinimlerine yanıt verebilmesi hedefi ile düzenlenen yarışmanın ödül töreninde konuşma yapan Başkan Ülgür Gökhan, yarışmaya yüz yirmi altı projenin katılmış olduğunu altını çizerek, “Bu bir yerde Çanakkale’ye duyulan ilgi ve Belediyeye duyulan güvenin göstergesidir.” ifadelerini kullandı.

“Gençlerin Katılımı Bizim İçin Önemli”

Yarışma için projelerini sunan çoğu katılımcının genç olmuş olduğunu belirten Başkan Gökhan, bu durumun kendisini oldukça memnun ettiğini bildirerek, “Türkiye’de hala umut var. Baktığımızda katılımcıların çoğunun genç olduğunu görüyoruz. Değerli üniversitelerde eğitim görmüş arkadaşlarımız var. Bu da bizim için çok önemli. Çünkü onlar yeni bir vizyon ile bakıyorlar olaya. Bu yüzden bu tür projelerin Çanakkale’ye kazandırılmış olması çok önemli. Ben buradaki esnaf arkadaşlarımızın da beğenecek olduğunu düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

“Bu Projede de Katılımcı Anlayışı İle İlerlenecek”

Yarışmanın sonrasında yine katılımcı ve şeffaf bir anlayış ile sürecin devam ettirileceğini de belirten Başkan Gökhan, Belediye İş Merkezi’ndeki hak sahipleri ile sonuçların tartışılacak olduğunu belirtti. Başkan Gökhan; “Bundan sonra projeyi alacağız ve A’dan Z’ye tartışacağız. Burası hem belediyenin hem de özel mülkiyet sahiplerinin bir arada olmuş olduğu bir alan. Belediye ve mülkiyet sahipleri olarak, iş ortakları olarak bu projenin ne şekilde yapılıp yapılmayacağını tartışacağız. Herkesin hakları doğrultasında kazanımı olacak. Sonuçta bu proje kentin çok değerli bir alanında yapılacak. Hep birlikte ortak aklı bulacağız.” dedi.

“İddialı Projelere İmza Atıyoruz”

Jüri üyelerinin yarışmaya katılan tüm projeleri özen ile ve dikkat ile incelemiş olduğunu belirten Başkan Gökhan, “Jürimiz bu konuda yoğun bir çaba gösterdi. Tercih konusunda ciddi tartışmalar yaşandı. Sonuç itibari ile oy birliği ile uygun görmüş oldukları projeyi seçtiler. Birinci olan proje betonarmenin ötesinde çelik konstrüksiyon bir yapı. Bu proje yapılabilir mi? Türkiye’de nasıl olur diye araştırmalar yapıldı ve yapılabilir olduğu ortaya konuldu. Değişik ve güzel bir proje olduğunu için benim de içime sindi. Biliyorsunuz biz Çanakkale’de tek düze değil iddialı projelere imza atıyoruz. Örneğin Yeşil Yerel Yönetim Binamızı yapıyoruz, yeni bir teknoloji ile. Sonuçta kentin de yeni teknolojileri yaşamasını istiyoruz.” dedi.

Başkan Gökhan’ın konuşmanın sonrasına asıl jüri üyelerine hediyeleri takdim edildi. Ardından yarışmaya katılan ve dereceye giren ekiplere ödülleri takdim edildi. Ödül töreni sonrasında katılımcılar yarışmaya katılan eserlerin sergisini gezerek projeler hakkında bilgiler aldı.

Proje Hakkında

Tasarlanacak olan Çarşı ve Yaşam Merkezi’nin farklı yaş aralıklarının yararlanabileceği ticaret ve yaşam boyu sosyo kültürel etkinlikleri destekleyen bir çekim noktası olması hedeflenmekte. Ayrıca aynı bütün içerisinde kent merkezindeki otopark alanlarını arttırmak amacı ile de yarışmaya çıkılmaktadır. Bu hedef ile çağdaş, kent estetiğine uygun ve yakın çevresi ile bir bütün olacak şekilde bir mimari tasarım hedeflenmekte.

Kentsel hizmetlerin çağdaş, işlevsel bir bütün içerisinde kentlilerin en kolay ulaşacak olduğu bir biçimde verilebilmesi ve yine aynı bütün içerisinde yeni bir cazibe merkezinin oluşturabilmesi hedefleniyor.

Dereceye Giren Ekipler İse;

Birincilik Ödülü

Yüksek Mimar ve Ekip Temsilcisi Caner Bilgin

Yüksek Mimar Hasan Bulut Cebeci

Yüksek Mimar İdil Erkol Bingöl

Şehir Plancısı Gözde Şarlak Kramer

İnşaat Mühendisi Onur Kutluay

Yardımcı Öğrenci Sami Yücel

İkincilik Ödülü

Mimar ve Ekip temsilcisi Mustafa Mumcu

Mimar Cansu Arcan Mumcu

İnşaat Mühendisi Cüneyt Kaya

Şehir Plancısı Mine Norşon

Üçüncülük Ödülü

Mimar ve Ekip Temsilcisi Burcu Sevinç

Mimar Rıfat Yılmaz

Mimar Süleyman Yıldız

İnşaat Mühendisi Özkan Çalışkan

Şehir Plancısı Reyhan Kapıcıoğlu

Mimar Başak Tekin

Makine Mühendisi Mehmet Devrim Şahin

Mimarlık Öğrencisi Hüseyin Mert Çivi

Mimarlık Öğrencisi Büşra Özen

Mimarlık Öğrencisi Mehmet Ergan

Paylaş:
Bülent Turan’ın Ramazan Bayramı Mesajı

Güncel Haberler

Bülent Turan’ın Ramazan Bayramı Mesajı

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın Ramazan bayramı

Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nden Fidan Dikimi

Güncel Haberler

Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nden Fidan Dikimi

Çanakkale Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü ile işbirliği yaparak fidan dikme etkinliği

İşbaşı Eğitim Programı Kapsamında 80 İşbaşı

Güncel Haberler

İşbaşı Eğitim Programı Kapsamında 80 İşbaşı

İşbaşı Eğitim Programı kapsamında Çanakkale İŞKUR İl Müdürlüğü ve Yeni Mağazacılık A.Ş. arasında imzalanan protokol çerçevesinde Çanakkale merkez ve ilçelerde