Çanakkale Bir Kez Daha Türkiye’nin İlklerinden Olacak

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, yapımı devam eden Güzelyalı Dardanos Atık Su Artıma Tesisi’ni basın çalışanları ile beraber teknik inceleme gezisinde bulundu. Tesisin ocak ayında hizmete girmesi hedefleniyor. Yatırımları yerinde incelemek, yetkililerden

Çanakkale Bir Kez Daha Türkiye’nin İlklerinden Olacak
Haber Giriş Tarihi: 05 Temmuz 2018 11:27 Güncel Haberler

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, yapımı devam eden Güzelyalı Dardanos Atık Su Artıma Tesisi’ni basın çalışanları ile beraber teknik inceleme gezisinde bulundu. Tesisin ocak ayında hizmete girmesi hedefleniyor.

Yatırımları yerinde incelemek, yetkililerden bilgi almak üzere gerçekleştirilen teknik inceleme gezisi ilk olarak Güzelyalı Dardanos Atık Su Arıtma Tesisi’nden başladı. Bölgenin artıma ihtiyacını karşılayacak olan tesise ilişkin İnşaat Mühendisi Doruk Özdemir ile Çevre Mühendisi İrem Bengisu Erol hem inşaat faaliyetlerine ilişkin hem de tesisin teknik özellikleri ilişkin bilgiler verildi.

Çanakkale Bir Kez Daha Türkiye’nin İlklerinden Olacak

Yetkililerin yapmış olduğu açıklamaya göre, proses seçimi için Çanakkale Belediyesi’nin yapmış olduğu araştırmalarda Türkiye’de ve dünyada en fazla kullanılan yedi tip atık su arıtma tesisi incelenerek en avantajlı tasarımın IFAS sistemi (Sabit Film Entegreli Aktif Çamur Sistemi) olduğuna karar verilirken, bu sistem ile çalışacak olan tesisin Türkiye’de de ilklerden birisi olacağı kaydedildi.

Botanik Bahçesi Gibi Görünecek

Konu ile ilgili bilgi veren Çevre Mühendisi İrem Bengisu Erol, kullanılacak sistemin maliyeti azaltacağını, kokusu bir sistem olduğunu belirterek aynı zamanda tesiste yapılacak düzenlemeler ile beraber dışarıdan bakıldığında bir botanik bahçesine benzeyeceğini söyledi. Erol, “ Tesisin en önemli güzelliği de havalandırma havuzunun üzerini cam ile sera biçiminde kapatıyoruz. Aynı zamanda havuzun üzerinde bitkiler yetiştiriyoruz. Yani siz buraya geldiğiniz zaman bakterileri, atık suları değil, sera içerisinde bir botanik bahçesi görmüş gibi olacaksınız. Bu yüzden bölgenin turistik ve orman özelliklerine de çok uygun bir uygun sistem.” diye belirtti.

Paylaş:
Bülent Turan’ın Ramazan Bayramı Mesajı

Güncel Haberler

Bülent Turan’ın Ramazan Bayramı Mesajı

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın Ramazan bayramı

Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nden Fidan Dikimi

Güncel Haberler

Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nden Fidan Dikimi

Çanakkale Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü ile işbirliği yaparak fidan dikme etkinliği

İşbaşı Eğitim Programı Kapsamında 80 İşbaşı

Güncel Haberler

İşbaşı Eğitim Programı Kapsamında 80 İşbaşı

İşbaşı Eğitim Programı kapsamında Çanakkale İŞKUR İl Müdürlüğü ve Yeni Mağazacılık A.Ş. arasında imzalanan protokol çerçevesinde Çanakkale merkez ve ilçelerde