Çanakkale Bir Kez Daha Türkiye’nin İlklerinden Olacak

Çanakkale Bir Kez Daha Türkiye’nin İlklerinden Olacak

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, yapımı devam eden Güzelyalı Dardanos Atık Su Artıma Tesisi’ni basın çalışanları ile beraber teknik inceleme gezisinde bulundu. Tesisin ocak ayında hizmete girmesi hedefleniyor.

Yatırımları yerinde incelemek, yetkililerden bilgi almak üzere gerçekleştirilen teknik inceleme gezisi ilk olarak Güzelyalı Dardanos Atık Su Arıtma Tesisi’nden başladı. Bölgenin artıma ihtiyacını karşılayacak olan tesise ilişkin İnşaat Mühendisi Doruk Özdemir ile Çevre Mühendisi İrem Bengisu Erol hem inşaat faaliyetlerine ilişkin hem de tesisin teknik özellikleri ilişkin bilgiler verildi.

Çanakkale Bir Kez Daha Türkiye’nin İlklerinden Olacak

Yetkililerin yapmış olduğu açıklamaya göre, proses seçimi için Çanakkale Belediyesi’nin yapmış olduğu araştırmalarda Türkiye’de ve dünyada en fazla kullanılan yedi tip atık su arıtma tesisi incelenerek en avantajlı tasarımın IFAS sistemi (Sabit Film Entegreli Aktif Çamur Sistemi) olduğuna karar verilirken, bu sistem ile çalışacak olan tesisin Türkiye’de de ilklerden birisi olacağı kaydedildi.

Botanik Bahçesi Gibi Görünecek

Konu ile ilgili bilgi veren Çevre Mühendisi İrem Bengisu Erol, kullanılacak sistemin maliyeti azaltacağını, kokusu bir sistem olduğunu belirterek aynı zamanda tesiste yapılacak düzenlemeler ile beraber dışarıdan bakıldığında bir botanik bahçesine benzeyeceğini söyledi. Erol, “ Tesisin en önemli güzelliği de havalandırma havuzunun üzerini cam ile sera biçiminde kapatıyoruz. Aynı zamanda havuzun üzerinde bitkiler yetiştiriyoruz. Yani siz buraya geldiğiniz zaman bakterileri, atık suları değil, sera içerisinde bir botanik bahçesi görmüş gibi olacaksınız. Bu yüzden bölgenin turistik ve orman özelliklerine de çok uygun bir uygun sistem.” diye belirtti.

Çanakkale Dardanos Güzelyalı

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

Orman Yangınları Değerlendirme Toplantısı Yapıldı19 Temmuz 2018

Orman Yangınları Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Orman yagınlarında koordinasyon, müdaleler ve riskler ile ilgili toplantı düzenlendi. Dardanos Yangın Harekat Müzesi’nde

Kızoğlu: Çocuk Parklarına Kamera Yerleştirilmeli19 Temmuz 2018

Kızoğlu: Çocuk Parklarına Kamera Yerleştirilmeli

Cevatpaşa Mahallesi Muhtarı Evren Kızoğlu, Çanakkale Belediyesi’ne yazmış olduğu dilekçede mahallesinde bulunan çocuk oyun

Bülent Turan’ın Telefonları Kilitlendi18 Temmuz 2018

Bülent Turan’ın Telefonları Kilitlendi

Bedelli askerlik ile ilgili detayları açıklayan Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili Bület Turan’ın

Su Artıma Tesisine Güneş Enerjisi Gücü18 Temmuz 2018

Su Artıma Tesisine Güneş Enerjisi Gücü

Çanakkale Belediyesi Atık Su Artıma Tesisi’nin harcamış olduğu elektrik enerjisinin bir kısmının karşılanması amacı