19 Eylül 2019 Perşembe

“Çanakkale Muharebeleri Sıhhiye Müzesi” Kurulacak

“Çanakkale Muharebeleri Sıhhiye Müzesi” kurulmasına yönelik iş birliği protokolü Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) ve Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı arasında imzalandı.

“Çanakkale Muharebeleri Sıhhiye Müzesi” Kurulacak
Haber Giriş Tarihi: 02 Temmuz 2019 16:12 Güncel Haberler

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) ve Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı arasında “Çanakkale Muharebeleri Sıhhiye Müzesi” kurulmasına yönelik iş birliği protokolü imzalandı.

Bugün Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörlük Binası’nda düzenlenen imza törenine Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, SBÜ Rektörü Prof.Dr. Cevdet Erdöl ve kurum amirleri katıldı.

Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir yaptığı konuşmada, “Bu müstesna topraklara hizmet ederken hiç beklemediğimiz bir anda Sağlık Bilimleri Üniversitemizden bize bir heyet geldi. ‘Biz de buraya yapılan hizmetlere katkı vermek, yardımcı olmak istiyoruz.’ dediler. Böyle bir teklifle gelince biz çok mutlu olduk. Hemen çalışmaya başladıktan sonra Tarihi Alan’da Çanakkale Şehitlikleri’nde bir eksiklik olan askeri hastane müzesinin tamamlanmasında büyük bir rol oynandı. Şükür ki beraber tamamladığımız müze Tarihi Alan’da en çok ziyaret edilen noktaların başında yer almaya başladı.” dedi.

Prof. Dr. Cevdet Erdöl ise törende yaptığı konuşmada, Türk tarihinin altın sayfalarından olan, eşsiz kahramanlıkların yaşandığı, vatan ve millet sevgisinin sembolleştiği, ülkenin her köşesinden gelen gençlerin kutsal saydığı değerler için canını feda ederek “Çanakkale geçilmez” destanını yazdığı Gelibolu Yarımadası’nda kurulacak müze için protokol imzaladıklarını ifade etti.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) ve Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı arasında yapılan ön protokol gereğince “Çanakkale Muharebeleri Sıhhiye Müzesi” en kısa sürede başlatılacak.

Paylaş:
Çanakkale’de 104 Yıllık Siperler Bulundu

Güncel Haberler

Çanakkale’de 104 Yıllık Siperler Bulundu

Tarihi Gelibolu Yarımadası'nda yapımı devam eden "Arıburnu Yürüyüş Güzergahı" projesi çalışmalarında 104 yıl öncesine ait siperler

Çanakkale’de Yasa Dışı Göçle Mücadele

Güncel Haberler

Çanakkale’de Yasa Dışı Göçle Mücadele

Çanakkale'de yasa dışı göçle mücadele çalışmaları kapsamında 9-13 Eylül'de 483 düzensiz göçmen

Çanakkale Savaşları’ndan Kalma Şehitlik Bulundu

Güncel Haberler

Çanakkale Savaşları’ndan Kalma Şehitlik Bulundu

Çanakkale Savaşları sırasında Anadolu Yakası'nda şehit olan Türk askerlerinden bazılarının naaşlarının defnedildiği Kumkale Şehitliği'nin yeri tespit