19 Ağustos 2019 Pazartesi

Çanakkale Savaşları’a Ait Eser Bigalı Müzesi’nde

Çanakkale Savaşları’a ait bir eser ziyaretçiler ile buluştu. 19. Tümen Kumandanı Yarbay Mustafa Bey; Arıburnu Savaşları’nda esir düşmüş İngiliz askerlerinden birine ait tüfeğin kabzası üzerine tarih ve imzasını çakı ile kazımıştır.

Çanakkale Savaşları’a Ait Eser Bigalı Müzesi’nde
Haber Giriş Tarihi: 03 Eylül 2018 14:03 Güncel Haberler

Çanakkale Savaşları’a ait bir eser ziyaretçiler ile buluştu.

19. Tümen Kumandanı Yarbay Mustafa Bey; Arıburnu Savaşları’nda esir düşmüş İngiliz askerlerinden birine ait tüfeğin kabzası üzerine tarih ve imzasını çakı ile kazımıştır. Daha sonra bu tüfeği 5. Ordu Kumandanı Mareşal Liman von Sanders’e hediye etmiştir. Liman von Sanders ise kabzanın diğer tarafına da kendi ismini kazımış ve “Arıburnu Muharebesi” notunu düşmüştür.

Edirne Valisi Hacı Adil Bey savaş alanına alanına geldiğinde; Liman von Sanders, Yarbay Mustafa Kemal Bey’in üstün vasıflarını överek Türk milletine bir saygı ifadesi olarak Edirne Valisi Hacı Adil Bey’e “Bu tüfeği ülkeme götürmektense size hediye etmek istiyorum. Lütfen kabul edin.” demiştir.

3. Kolordu Kumandanı Mîrliva Mehmet Esat Paşa ile Hacı Adil Bey, 16 Mayıs 1915 tarihinde 19. Tümen Kumandanı Yarbay Mustafa Kemal Bey’in karargâhını ziyaret eder. Vali Hacı Adil Bey; Mareşal Liman von Sanders’in Yarbay Mustafa Kemal hakkında söylediği övgüleri kendisine iletmiş, Mustafa Kemal Bey’in Liman von Sanders’e hediye ettiği tüfeğin de tarafına hediye edildiğini söylemiştir. Yarbay Mustafa Kemal Bey de tüfeği Mareşal’in ülkesine götürmek yerine Vali Bey’e hediye etmesini memnuniyetle karşılamıştır.

Çanakkale Kara Muharebeleri’nin 103. yıl dönümünde Tarihî Alan’a gelen tüm ziyaretçilerle bu hatıratı paylaşmak ve farkındalık yaratmak için Edirne Valisi Hacı Adil Bey’in torunu Ömer Arda’ya ait olan ata yadigarı olan tüfek, şuan da Bigalı Atatürk Evi Müzesi’nde sergilenmektedir.

Paylaş:
Şehitliklerde Özel Yürüyüş Yolları Yapılıyor

Güncel Haberler

Şehitliklerde Özel Yürüyüş Yolları Yapılıyor

Çanakkale Savaşları'nın yaşandığı yarımadadaki şehitlik ve anıtların düzenli bir şekilde gezilip görülebilmesi amacıyla yürüyüş yolları oluşturulmasına

Milli Eğitim Müdürü Asaleten Atandı

Güncel Haberler

Milli Eğitim Müdürü Asaleten Atandı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığına ilişkin atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı. 5 ile yeni

Çanakkale’de Rüzgar Enerji Santrali Üretime Başladı

Güncel Haberler

Çanakkale’de Rüzgar Enerji Santrali Üretime Başladı

Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını ekonomiye kazandırmak üzere yatırımlarını aralıksız sürdüren Akfen Yenilenebilir Enerji, Çanakkale'de faaliyete