07 Aralık 2019 Cumartesi

Çanakkale Savaşları’a Ait Eser Bigalı Müzesi’nde

Çanakkale Savaşları’a ait bir eser ziyaretçiler ile buluştu. 19. Tümen Kumandanı Yarbay Mustafa Bey; Arıburnu Savaşları’nda esir düşmüş İngiliz askerlerinden birine ait tüfeğin kabzası üzerine tarih ve imzasını çakı ile kazımıştır.

Çanakkale Savaşları’a Ait Eser Bigalı Müzesi’nde
Haber Giriş Tarihi: 03 Eylül 2018 14:03 Güncel Haberler

Çanakkale Savaşları’a ait bir eser ziyaretçiler ile buluştu.

19. Tümen Kumandanı Yarbay Mustafa Bey; Arıburnu Savaşları’nda esir düşmüş İngiliz askerlerinden birine ait tüfeğin kabzası üzerine tarih ve imzasını çakı ile kazımıştır. Daha sonra bu tüfeği 5. Ordu Kumandanı Mareşal Liman von Sanders’e hediye etmiştir. Liman von Sanders ise kabzanın diğer tarafına da kendi ismini kazımış ve “Arıburnu Muharebesi” notunu düşmüştür.

Edirne Valisi Hacı Adil Bey savaş alanına alanına geldiğinde; Liman von Sanders, Yarbay Mustafa Kemal Bey’in üstün vasıflarını överek Türk milletine bir saygı ifadesi olarak Edirne Valisi Hacı Adil Bey’e “Bu tüfeği ülkeme götürmektense size hediye etmek istiyorum. Lütfen kabul edin.” demiştir.

3. Kolordu Kumandanı Mîrliva Mehmet Esat Paşa ile Hacı Adil Bey, 16 Mayıs 1915 tarihinde 19. Tümen Kumandanı Yarbay Mustafa Kemal Bey’in karargâhını ziyaret eder. Vali Hacı Adil Bey; Mareşal Liman von Sanders’in Yarbay Mustafa Kemal hakkında söylediği övgüleri kendisine iletmiş, Mustafa Kemal Bey’in Liman von Sanders’e hediye ettiği tüfeğin de tarafına hediye edildiğini söylemiştir. Yarbay Mustafa Kemal Bey de tüfeği Mareşal’in ülkesine götürmek yerine Vali Bey’e hediye etmesini memnuniyetle karşılamıştır.

Çanakkale Kara Muharebeleri’nin 103. yıl dönümünde Tarihî Alan’a gelen tüm ziyaretçilerle bu hatıratı paylaşmak ve farkındalık yaratmak için Edirne Valisi Hacı Adil Bey’in torunu Ömer Arda’ya ait olan ata yadigarı olan tüfek, şuan da Bigalı Atatürk Evi Müzesi’nde sergilenmektedir.

Paylaş:
İlk Şehitler Seddülbahir Kalesi’nde Anıldı

Güncel Haberler

İlk Şehitler Seddülbahir Kalesi’nde Anıldı

Çanakkale Savaşları’nın ilk şehitleri 5 subay ve 81 er, Seddülbahir Kalesi’nde düzenlenen törenle anıldı. Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Fener Alayı

Güncel Haberler

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Fener Alayı

Çanakkale'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla fener alayı düzenlendi. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Çanakkale

Kadın Şehitler Anısına Suyun Altında Kağnı Çekti

Güncel Haberler

Kadın Şehitler Anısına Suyun Altında Kağnı Çekti

Serbest dalış dünya rekortmeni milli sporcu Derya Can, Cumhuriyet'in 96'ncı yılı dolayısıyla Çanakkale Savaşı ve istiklal mücadelesinde şehit olan kadınlar