Çanakkale’de Tezgahlar Palamut İle Doldu

1 Eylül'de sona eren av yasağını sonrasında, tezgahlarda tahta oturarak bolluk yaşayan palamut, bu sezon hem balıkçıların hem de tüketicilerin yüzünü güldürecek. Av sezonunun açılması ardından tezgahlar palamut ile doluyor. Yaşanan

Çanakkale’de Tezgahlar Palamut İle Doldu
Haber Giriş Tarihi: 08 Eylül 2018 13:17 Güncel Haberler

1 Eylül’de sona eren av yasağını sonrasında, tezgahlarda tahta oturarak bolluk yaşayan palamut, bu sezon hem balıkçıların hem de tüketicilerin yüzünü güldürecek.

Av sezonunun açılması ardından tezgahlar palamut ile doluyor. Yaşanan bu bolluk fiyatlarda düşüş yaşanmasını sağladı. Çanakkale Balık Hali’nde boyuna ve gramajına göre on ile otuz beş lira arasında değişen fiyatlar ile alıcıya ulaşan palamut, diğer balık türlerine oran ile bolluğu ile öne geçiyor.

Çanakkale Su Ürünleri Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı ve Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Uysal, yaptığı açıklamada, palamudun sezona hareketli başladığını belirtti.

Bu hareketin berekete işaret ettiğini söyleyen Uysal, av sezonunda bol palamut beklentisinde olduklarını anlattı.
Uysal, av yasağının kalkmasının ardından bolca avlanan palamudun sezonun ilerleyen günleri için de umut verdiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Hem gırgırlarda hem de uzatmalarda, küçük ölçekli voli balıkçılarımızda bu sezon en çok görünen palamut oldu. Karadeniz’de de var. Marmara’da da kendini gösterdi. Kuzey Ege’de Saroz’da balık şu an var. Beklenti şu ki bu kestane karasına kadar kendini gösterir. O arada balık yönünü çizer. Sezon başındaki göstergelerle palamudun bu yıl bol olacağını düşünüyorum. Göstergeler, işaretler onu gösteriyor bize ancak av şartları uygun olursa inşallah vatandaşlar bu yıl bol bol palamut yiyecek diye düşünüyoruz. Fiyatlar genel anlamda şu anda astronomik değil ama çok da ucuz sayılmaz. Tabii ne kadar talebin üzerine arz edilirse fiyatlar uygun olacaktır. Balık bollaştıkça arz talepten fazla olacağı için fiyatların da uygun olacağını düşünüyoruz.”

“Soframız Şenlendi”

Hal müşterilerinden İskender Kardaşlar, haftada iki ya da üç gün sağlık için balık tüketmeye gayret ettiklerini söyledi.

Bu sene sezonun başlaması ile balıkta bolluk yaşandığı gözlemini aktaran Kardaşlar, “Balığı çok seviyoruz. Tabii palamut listenin başında geliyor. Şu anda fiyatı uygun olduğu için adeta sofralarımız şenlendi diyebilirim. Umarım daha bol ve daha ucuz olur.” ifadelerini kullandı.

Nevzat Kuloğlu ise tanesi on beş lira olduğu için başka bir tür yerine palamudu tercih ettiklerini dile getirdi.

“Palamutta Bolluk Bekliyoruz”

Balık hali esnafından Melih Kayıkçı da sezonun bereketli başlamış olduğunu belirterek, “Fiyatlar uygun ve vatandaşın alabileceği ölçüde. İnşallah sezon bu şekilde devam eder. Fiyatların düşeceğini düşünüyoruz. Balığın daha da bollaşacağını düşünüyoruz. Genel anlamda balık fiyatlarında bir düşüş var. Palamut fiyatları boyutuna ve gramajına göre değişiyor on ile yirmi lira arasında. Bu sezon palamutta bolluk bekliyoruz.” dedi

Paylaş:
Bülent Turan’ın Ramazan Bayramı Mesajı

Güncel Haberler

Bülent Turan’ın Ramazan Bayramı Mesajı

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın Ramazan bayramı

Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nden Fidan Dikimi

Güncel Haberler

Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nden Fidan Dikimi

Çanakkale Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü ile işbirliği yaparak fidan dikme etkinliği

İşbaşı Eğitim Programı Kapsamında 80 İşbaşı

Güncel Haberler

İşbaşı Eğitim Programı Kapsamında 80 İşbaşı

İşbaşı Eğitim Programı kapsamında Çanakkale İŞKUR İl Müdürlüğü ve Yeni Mağazacılık A.Ş. arasında imzalanan protokol çerçevesinde Çanakkale merkez ve ilçelerde