Çarşamba Sohbetleri Devam Ediyor

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde Çarşamba Sohbetleri devam ediyor. 12 Aralık 2018 Çarşamba günü Kent Müzesi’nin konuğu Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’ndan Yusuf Kartal oldu. Yusuf Kartal sohbetine Çanakkale Savaşları esnasında

Çarşamba Sohbetleri Devam Ediyor
Haber Giriş Tarihi: 13 Aralık 2018 18:43 Güncelleme: Güncel Haberler

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde Çarşamba Sohbetleri devam ediyor.

12 Aralık 2018 Çarşamba günü Kent Müzesi’nin konuğu Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’ndan Yusuf Kartal oldu.

Yusuf Kartal sohbetine Çanakkale Savaşları esnasında kullanılan gemilerden sadece birkaç tanesinin bilinirliğinin olduğunu ve bunun bir eksiklik olduğunu belirterek başladı. Bu eksikliği gidermek için gemilerin batırılışına dair öyküler ve karada yaşanan olaylar ile denizde yaşanan olayları karşılaştırma konusunda bir proje tasarladıklarının altını çizdi. Çanakkale kıyılarının büyük bir kısmının dalışa yasak alanda olduğunu, etkinlikte paylaşılan fotoğrafların da izinsiz dalışlar sonrasında çekilmiş olduğunu ifade etti. Çanakkale Savaşları’nda görev yapan gemilerin detaylarını da paylaşırken daha çok bilinirliği olan Ocean, Bouvet ve Irresistible gemileri üzerinden sunumunu detaylandırdı. İngiliz gemilerindeki isimlendirilmeri esnasında sıklık ile karşımıza çıkan kısaltmalardan bahsederken genel olarak gemilerin erkek ya da dişi olarak sınıflandırılmış olduğunu söyledi.

Geminin inşasından sonra kraliyet ailesinden bir temsilci tarafından denize indirildiğini dile getirerek gemilerin denize indirilişine dair fotoğrafları da paylaştı. İlk olarak 18 Mart’ta batan Bouvet gemisinin detaylarını paylaşarak devam etti. Bouvet gemisinin yanı sıra Irresistible ve Ocean gemilerinin teknik özelliklerini paylaşırken teknik çizimlerin üzerinden de detaylı bilgiler verdi. Gemilerin Çanakkale Boğazı’na ilk gelişine dair fotoğrafları, gemilerde görev alan mürettebatın bilgileri ve hatıratlarda yer alan batış anlarına dair anıları da paylaşıldı. Sohbet sonunda Yusuf Kartal yapmış oldukları incelemelerin sadece küçük bir kısmını içerdiğini, daha detaylı bilgi paylaşımlarının devam edeceğinin bilgisini verdi. Sohbet, konukların sorularına verilen yanıtların sonrasında sona erdi.

Paylaş:
Bülent Turan’ın Ramazan Bayramı Mesajı

Güncel Haberler

Bülent Turan’ın Ramazan Bayramı Mesajı

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın Ramazan bayramı

Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nden Fidan Dikimi

Güncel Haberler

Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nden Fidan Dikimi

Çanakkale Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü ile işbirliği yaparak fidan dikme etkinliği

İşbaşı Eğitim Programı Kapsamında 80 İşbaşı

Güncel Haberler

İşbaşı Eğitim Programı Kapsamında 80 İşbaşı

İşbaşı Eğitim Programı kapsamında Çanakkale İŞKUR İl Müdürlüğü ve Yeni Mağazacılık A.Ş. arasında imzalanan protokol çerçevesinde Çanakkale merkez ve ilçelerde