Çinli Bakan Çanakkale’de

Çinli Bakan Çanakkale’de

Çin Halk Cumhuriyeti Kültür ve Turzim Bakanı Luo Shugang, 2018 Troya yılı etkinlikleri kapsamında Troya Antik Şehri’ni ziyaret etti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen göreve başlama törenine Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’i temsilen katılan Bakan Luo Shugang, Çanakkale’ye gedli.

Vali Orhan Tavlı ile antik kenti gezen Bakan Shugang, Troya Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı ve ÇOMÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rüstem Aslan tarafından kent hakkında bilgi aldı.

Türkiye Devleti ile Çin Devleti’nin iki dost ülke olduğunu belirten Luo Shugang, “Türkiye’ye, Devlet Başkanımız Şi Cinping’in temsilcisi olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın göreve başlama töreinine katılmak üzere geldim. Kendisine Çin tarafının tebriklerini ve selamlarını getirdik.” dedi.

Bu sene Çin’de “Türkiye Turzim Senesi” etkinlikleri düzenlendiğini belirten Shugang, “İki ülke arasında turzim alanındaki işbirliğini daha da hızlandırmak adına çaba sarf ediyoruz. Geçen yıl Türkiye’ye gelen Çinli turist sayısı yüzde %48 arttı. Bu yılın ilk yarısında ise buraya gelen Çinli turist sayısı yüzde %100 arttı.” dedi.

Bakan Shugang Çin’de bulunan her aile Troya hakkında bir hatırası olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Buraya gelen Çinli turistlerin çoğu Troya ve Çanakkale’yi ziyaret etti. Troya, Çin’de oldukça meşhur. Çin’in hemen hemen her ailesi, buraya ait öyküleri biliyor. Bu yılın nisan ayında Çin’de Türkiye Turizm Senesi’nin açılışında, Kültür ve Turizm Bakanlığı özel olarak Anadolu Ateşi ile Çin’de Troya hakkında gösteriler yaptı. Bu durumda Çin’de büyük bir yankı oluşturdu. İki tarafın çabaları ile Troya’yı ziyaret eden ve Çanakkale’ye gelen Çinli turist sayısı büyük oranda arttı. Bu da Çanakkale Valisi Orhan Tavlı sayesinde gerçekleştirildi. Sayın Vali’de turizm alanında büyük çaba gösteriyor. Kendisini Troya’nın turzim elçisi olarak görüyoruz.” dedi.

Vali Orhan Tavlı’da Troya’ya en fazla ziyaretçinin Çin’den geldiğini belirtti. Tavlı ise şunları söyledi;

“Ağustos ayı içerisinde Troya Müzesi’ni bitiriyoruz. İnşallah bu sene içerisinde de açılışını bütün dünya insanı ile hep birlikte yapacğaız. Batı ve Doğu medeniyetlerini Troya Müzesi’nde, Çanakkale’de buluşturacağız. Bu sebep ile 2018 Troya Senesi’nde herkesi Çanakkale’ye ve Troya’ya davet ediyoruz.” dedi.

Çin Kültür ve Turizm Bakanı Shugang ve ekib, daha sonra antik şehrin diğer bölümlerini gezdi.

2018 Troya Yılı Çanakkale Luo Shugang Orhan Tavlı

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

Şoför Adayları Sınavdan Geçti22 Eylül 2018

Şoför Adayları Sınavdan Geçti

Çanakkale Belediyesi Özel Halk Otobüslerinde çalıştırılmak üzere şoför adayları yazılı ve uygulamlı sınava tabi

Ülgür Gökhan Yangın Mağdurlarıyla Bir Araya Geldi22 Eylül 2018

Ülgür Gökhan Yangın Mağdurlarıyla Bir Araya Geldi

19 Ağustos 2018 tarihinde eski askeri hastane bahçesinde çıkan yangında otluk alan ve çevrede

Hüseyin Akif Terzioğlu Vakfı Yemek Dağıttı20 Eylül 2018

Hüseyin Akif Terzioğlu Vakfı Yemek Dağıttı

Hüseyin Akif Terzioğlu Şevkat Yuvası Vakfı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi önünde yemek

Kanada Heyeti Troya Antik Kentini Ziyaret Etti20 Eylül 2018

Kanada Heyeti Troya Antik Kentini Ziyaret Etti

Kanada Newfoundland ve Labrador Eyalet Meclis Başkanı Perry Trimper, Kanada’nın Türkiye Büyükelçisi Chris Cooter