Çocuklar Arkeolog Oldu

Çocuklar Arkeolog Oldu

Yaşları yedi ile on yedi arasında değişen bir grup öğrenci, Troya Antik Kenti’ndeki simülasyon alanında temsili kazı çalışması yaptı.

İÇDAŞ firması tarafından 2014 senesinden bu güne kadar organize edilen “İÇDAŞ Minik Arkeologlar Sosyal Sorumluluk Uygulaması” kapsamında antik kentte bir araya gelen öğrenciler, ÇOMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Troya Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan’dan çalışmalara yönelik bilgi aldı.

Ellerindeki mala, fırça ve çapalar ile adeta uzman arkeologları aratmayan titizlik ile temsili kazı yapan öğrenciler, antik kentteki kazı görevlileri tarafından toprağa gömülen imitasyon eserleri de bulmaya çalıştı.

Öğrenciler böylelikle tarihi eserlerin hangi zorluklar ve sabır ile çıkarılmış olduğunu uygulamalı olarak öğrenme fırsatı edindi.

“Geçmişle Geleceği Buluşturuyoruz”

Prof. Dr. Aslan, gazetecilere yapmış olduğu açıklamada, 2014’ten günümüze kadar sürdürülen çalışama da, öğrencilere arkeoloji ve tarih hakkında bilgi verdiklerini belirtti.

Bu çalışmayı önemsediklerinin altını çizen Aslan, “Sosyal sorumluluk projesi kapsamında geçmiş ile geleceği buluşturuyoruz. Minik öğrencilere bölgedeki çalışmaları anlatıyoruz. Onların anlayacak olduğu biçimde Troya ve antik şehrin oluşumu hakkında bilgiler veriyoruz.” şeklinde konuştu.

“Hedefimiz Beş Yüz”

İÇDAŞ Sosyal Sorumluluklar Direktörü Suat Karataş ise tarihi değerleri gün ışığına çıkarmanın ötesinde yaşatmanın ve korumanın daha çok zor olduğunu söyledi.

Karataş, bunun adına toplumsal bilincin oluşturulması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

“İÇDAŞ, 2014 senesinde gençlerimize ve çocuklarımıza yönelik başlatmış olduğunu mini arkeologlar ve antik dönem seramik ve çocuk uygulamalarımız süre sınırı olmadan sürdürülecektir. Ülkemizin dünya çapındaki beş büyük antik kazısının ana ve tek destekçisi olmaya devam ediyoruz. Dünyada bunun örneğine rastlanmış değil. Bu desteğin yanı sıra gençlerimize, çocuklarımıza yönelik bilinçlendirme ve farkındalık etkinliklerimiz de sürecektir. Her sene iki yüz elli gencimiz ve çocuğumuz bu sosyal sorumluk projelerine katılıyor. Bu yıl hedefimiz bu rakamı beş yüze çıkarmak.”

Çanakkale İÇDAŞ

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

Ülkü Ocakları Genel Başkanı Olcay Kılavuz Lapseki’de19 Ekim 2018

Ülkü Ocakları Genel Başkanı Olcay Kılavuz Lapseki’de

Ülkü Ocakları Genel Başkanı ve MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz, Lapseki Ülkü Ocakları’nı ziyaret

Elektrik Kesintisi İptal Edildi19 Ekim 2018

Elektrik Kesintisi İptal Edildi

21 Ekim Pazar günü yapılması planlanan arıza çalışması ileri tarihe ertelendi. Pazar günü elektrik

Karabigalı Alperen Berberoğlu’ndan Büyük Başarı18 Ekim 2018

Karabigalı Alperen Berberoğlu’ndan Büyük Başarı

Ailesi Karabigalı olan Alperen Berberoğlu’ndan radyasyonu engelleyen yelek yaptı. Balıkesir Şehit Prof. Dr. İlhan

TVF Yönetim Kurulu Üyesinden Ülgür Gökhan’a Ziyaret18 Ekim 2018

TVF Yönetim Kurulu Üyesinden Ülgür Gökhan’a Ziyaret

Türkiye Voleybol Federasyonu Yönetim Kurulu üyeliğine seçilen Çanakkaleli Salih Yıldız, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür