Reklam

Çocuklar Arkeolog Oldu

Yaşları yedi ile on yedi arasında değişen bir grup öğrenci, Troya Antik Kenti’ndeki simülasyon alanında temsili kazı çalışması yaptı. İÇDAŞ firması tarafından 2014 senesinden bu güne kadar organize edilen “İÇDAŞ Minik

Çocuklar Arkeolog Oldu
Haber Giriş Tarihi: 01 Ağustos 2018 15:00 Güncel Haberler

Yaşları yedi ile on yedi arasında değişen bir grup öğrenci, Troya Antik Kenti’ndeki simülasyon alanında temsili kazı çalışması yaptı.

İÇDAŞ firması tarafından 2014 senesinden bu güne kadar organize edilen “İÇDAŞ Minik Arkeologlar Sosyal Sorumluluk Uygulaması” kapsamında antik kentte bir araya gelen öğrenciler, ÇOMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Troya Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan’dan çalışmalara yönelik bilgi aldı.

Ellerindeki mala, fırça ve çapalar ile adeta uzman arkeologları aratmayan titizlik ile temsili kazı yapan öğrenciler, antik kentteki kazı görevlileri tarafından toprağa gömülen imitasyon eserleri de bulmaya çalıştı.

Öğrenciler böylelikle tarihi eserlerin hangi zorluklar ve sabır ile çıkarılmış olduğunu uygulamalı olarak öğrenme fırsatı edindi.

“Geçmişle Geleceği Buluşturuyoruz”

Prof. Dr. Aslan, gazetecilere yapmış olduğu açıklamada, 2014’ten günümüze kadar sürdürülen çalışama da, öğrencilere arkeoloji ve tarih hakkında bilgi verdiklerini belirtti.

Bu çalışmayı önemsediklerinin altını çizen Aslan, “Sosyal sorumluluk projesi kapsamında geçmiş ile geleceği buluşturuyoruz. Minik öğrencilere bölgedeki çalışmaları anlatıyoruz. Onların anlayacak olduğu biçimde Troya ve antik şehrin oluşumu hakkında bilgiler veriyoruz.” şeklinde konuştu.

“Hedefimiz Beş Yüz”

İÇDAŞ Sosyal Sorumluluklar Direktörü Suat Karataş ise tarihi değerleri gün ışığına çıkarmanın ötesinde yaşatmanın ve korumanın daha çok zor olduğunu söyledi.

Karataş, bunun adına toplumsal bilincin oluşturulması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

“İÇDAŞ, 2014 senesinde gençlerimize ve çocuklarımıza yönelik başlatmış olduğunu mini arkeologlar ve antik dönem seramik ve çocuk uygulamalarımız süre sınırı olmadan sürdürülecektir. Ülkemizin dünya çapındaki beş büyük antik kazısının ana ve tek destekçisi olmaya devam ediyoruz. Dünyada bunun örneğine rastlanmış değil. Bu desteğin yanı sıra gençlerimize, çocuklarımıza yönelik bilinçlendirme ve farkındalık etkinliklerimiz de sürecektir. Her sene iki yüz elli gencimiz ve çocuğumuz bu sosyal sorumluk projelerine katılıyor. Bu yıl hedefimiz bu rakamı beş yüze çıkarmak.”

Paylaş:
Kargo Bisikletler Yollarda Olacak

Güncel Haberler

Kargo Bisikletler Yollarda Olacak

Tandem bisiklet ve üç tekerlekli kargo bisikletleri Çanakkale’de yollarda

SOLOTÜRK’ten Gösteri

Güncel Haberler

SOLOTÜRK’ten Gösteri

SOLOTÜRK, nefesleri kesti. 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. Yıldönümü kapsamında SOLOTÜRK, Çanakkale semalarında gösteri uçuşu

Hulusi Akar Şehit Aileleri ve Gazilerle Bir Arada

Güncel Haberler

Hulusi Akar Şehit Aileleri ve Gazilerle Bir Arada

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, şehit aileleri ve gaziler ile bir araya