Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Çanakkale’de Kutlandı

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, Çanakkale'nin Gelibolu, Lapseki ve Eceabat ilçelerinde etkinliklerle kutlandı.

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Çanakkale’de Kutlandı
Haber Giriş Tarihi: 02 Temmuz 2019 15:54 Güncel Haberler

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, Çanakkale’nin Gelibolu, Lapseki ve Eceabat ilçelerinde etkinliklerle kutlandı.

Gelibolu ilçesinde Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılması ve saygı duruşuyla başlayan etkinliklerin ardından Hamzakoy mevkisinde deniz şehitleri anısına suya çelenk bırakıldı.

Denizde, yüzme ve yağlı direkten bayrak alma yarışmaları düzenlendi.

Etkinlikte konuşan Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, “Bugün bizi coşturdunuz, bugünün anlamına uygun davranışlar sergilediniz hepinize teşekkür ediyorum. Bunlar hepimiz için aslında çok önemli günler. Böyle günlerimizi atlıyoruz, pek anımsamıyoruz ama geçmişte bugünün anlamı çok önemlidir. Bize çok şeyler kattı, bugün de o günün anısına kutlama yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

– Lapseki

Lapseki Belediyesine ait Sahil Sosyal Tesisleri önünde gerçekleştirilen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Biga Kaymakamı Mustafa Can ve Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz ile İlçe Garnizon Komutan Vekili Deniz Binbaşı Cüneyt Çetintav, denize çelenk bıraktı.

İlçe Gençlik ve Spor Müdür Vekili Zafer Çelik, programda yaptığı konuşmada, 1 Temmuz 1926’da Kabotaj Kanunu’nun yürürlüğe girdiğini anımsatarak, “Bu kanuna göre, ‘Türkiye limanları ve sahilleri arasındaki yük ve yolcu taşıması ile kılavuzluk ve römorkaj hizmetlerinin bundan böyle Türk vatandaşları ile Türk bayrağı taşıyan gemilerle yapılacağı’ belirtilmiş ve yaklaşık 350 yıldır süregelen yabancılara verilen imtiyazlar (kapitülasyonlar) sona erdirilmiştir. Bu kanun ile bağımsızlığımız ve denizlerimizdeki hükümdarlık haklarımız perçinlenmiş olmakla birlikte denizciliğimizin gelişmesi için de bir dönüm noktası olmuştur.” diye konuştu.

– Eceabat

Eceabat Balıkçı Barınağı’ndaki etkinlikler kapsamında yüzme ve yağlı direkten bayrak alma yarışmaları yapıldı. Yarışmaların sonunda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Etkinliklere, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkan Yardımcısı Zülküf Memiş, Eceabat Belediye Başkanı Saim Zileli, SS Eceabat Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Ali Şahin ile vatandaşlar katıldı.

Haber A.A.

Paylaş:
“15 Temmuz Direnişi” Konulu Konferans Düzenlendi

Güncel Haberler

“15 Temmuz Direnişi” Konulu Konferans Düzenlendi

15 Temmuz'un 3 yılı etkinlikleri kapsamında “Milli İradeye Vurulan Darbe: Türkiye’de Askeri Müdahaleler ve 15 Temmuz Direnişi” konulu konferans

15 Temmuz Şehitler Abidesi’nde Törenle Kutlandı

Güncel Haberler

15 Temmuz Şehitler Abidesi’nde Törenle Kutlandı

15 Temmuz hain darbe girişiminin 3’üncü yılı olması sebebiyle Çanakkale Valiliği'nin himayesinde Çanakkale Şehitler Abidesi'nde tören

Tarihi Alan Başkanı’ndan 15 Temmuz Mesajı

Güncel Haberler

Tarihi Alan Başkanı’ndan 15 Temmuz Mesajı

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" olması sebebiyle mesaj