16 Haziran 2021 Çarşamba

Dünyanın En Büyük Küpünü Yapacak

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü öğretim görevlisi Ergün Arda, Bilecik’in Pazaryeri ilçesine bağlı Kınık köyünde, 5,5 metre yüksekliğinde küp yapmayı hedefliyor. Kınık’ta 2012 senesinde, üç tona yakın

Dünyanın En Büyük Küpünü Yapacak
Haber Giriş Tarihi: 28 Ağustos 2018 12:24 Güncel Haberler

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü öğretim görevlisi Ergün Arda, Bilecik’in Pazaryeri ilçesine bağlı Kınık köyünde, 5,5 metre yüksekliğinde küp yapmayı hedefliyor.

Kınık’ta 2012 senesinde, üç tona yakın çamur ve iki ton civarında odun kullanarak 3,5 metre yüksekliğinde, 175 santimetre çapında ve bir buçuk ton ağırlığında küp yapan Arda, 5,5 metrelik küp ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi amaçlıyor.

Arda, yapmış olduğu açıklamada, Mimar Sinan Üniversitesi’nde öğrenciyken çömlekçi olarak bilinen Kınık’a geldiğini belirterek, “Ben henüz birinci sınıftaydım. Bu köyün gerçekten benim için büyük bir önemi var. İkinci köyüm olarak değerlendiriyorum burasını. Köye aşık olduk, buradaki insanları çok sevdim ve burada staj yapmaya geldim.” dedi.

1990 senesinden bu yana köy ile sürekli irtibat halinde olduğunu belirten Arda, “Köy için bir şeyler yapmaya çalışıyorum senelerdir. 2012 senesinde 9. Çömlekçilik Şenliği’nde on dört gün boyunca küpün imalatını yaptıtk. Ufak tefek çatlaklarımız oldu, onlar tamir edildi. Gazeteciler bize o zaman bu küpün Türkiye’nin en büyük küpü olup olmadığını sordu. Gerçekten ben de bilmiyordum. Niyetimiz Türkiye’nin en büyük küpünü yapmak gibi iddialı bir yolculuğa çıkmak değildi.” dedi.

Çin’de beş metre yüksekliğinde bir küp olduğunun bilindiğini söyleyen Arda, şöyle devam etti:

“5,5 metre yaparsak dünyanın en büyük küpünü yapmış oluruz. Böyle bir küpü yapmak aslında çok zor değil. Temel bazı belli başlı malzemelere gerek var. Bu malzemeler de ekonomik değeri yüksek malzemeler değil. Demirden bir konstrüksiyon yapılacak, kapalı bir mekan oluşturulacak. Çalışırken küp ani ısı değişikliklerine bağlı kalmayacak. Burası sekiz yüz rakım, harika bir ortam var.”

Arda, küp adına çalışmalara başlamış olduklarını vurgulayarak, “Şu anda neler gerekiyor, nasıl yaparız, üzerinde çalışıyoruz. Bölgede aslında her türlü imkan var, sadece bunları doğru kullanmak gerekli. Guinnes Rekorlar Kitabı’na girmeyi çok isteriz. Bölgede muhtarlık, valilik ve kaymakamlık destek olmaya hazır. El birliği ile yaparız ve muvaffak oluruz diye düşünüyorum.” dedi.

Paylaş:
Bülent Turan’ın Ramazan Bayramı Mesajı

Güncel Haberler

Bülent Turan’ın Ramazan Bayramı Mesajı

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın Ramazan bayramı

Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nden Fidan Dikimi

Güncel Haberler

Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nden Fidan Dikimi

Çanakkale Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü ile işbirliği yaparak fidan dikme etkinliği

İşbaşı Eğitim Programı Kapsamında 80 İşbaşı

Güncel Haberler

İşbaşı Eğitim Programı Kapsamında 80 İşbaşı

İşbaşı Eğitim Programı kapsamında Çanakkale İŞKUR İl Müdürlüğü ve Yeni Mağazacılık A.Ş. arasında imzalanan protokol çerçevesinde Çanakkale merkez ve ilçelerde