Kardeş Kentliler Çanakkale’de

Kardeş Kentliler Çanakkale’de

Çanakkale’nin kardeş kentlerinden temsilciler, bu sene elli beşincisi düzenlenen Troia Festivali kapsamında kente geldiler. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, kardeş kent delegasyonlarını Belediye Meclis Salonu’nda ağırlarken, aynı zamanda Macaristan’ın Tapolca Belediyesi ile de kardeş kent protokolü imzaladı.

Ziyarete, İtalyadan Pomezia Belediye Başkanı Adriano Zuccalo ve heyeti, Çek Cumhuriyeti Pardubice Belediyesi ile ilişkilerin kurulmasına destek veren Kağan Poyraz ve beraberindeki heyet, Almaya’nın Osnabrück Belediye Başkanı Uwe Görtemöller ve beraberindeki heyet, Macaristan’dan Tapolca Belediye Başkanı Dobo Zoltan ve heyetinin yanı sıra Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın eşi Hale Gökhan, Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları ile davetliler katıldı.

Başkan Gökhann, hem 2018 Troia Yılı’nda hem de Uluslarası Troia Festivali’nin 55. senesinde kardeş kent heyetlerini Çanakkale’de ağırlamaktan dolayı büyük memnuniyet duymuş olduğu belirterek başlamış olduğu konuşmasında, kardeş kentlerin ve kardeş kent ilişkilerinin tarihçesine ilişkin bilgiler verdi. İlk kardeş kent ilişkilerinin 2004 senesinde Almanya’nın Osnabrück kenti ile kurulmuş olduğunu açıklayan Başkan Gökhan, bu ilişkilerin kurulmasında emeği ve desteği bulunan kişilere teşekkürlerini iletti. Başkan Gökhan, “Bu ilişkilerin başka bir önemi var. Osnabrück 17. yüzyılda oluşmuş ve 30 Yıl Savaşları’nın antlaşmalarının yapılmış olduğu yer. Hatta Osnabrück Belediye Binası o antlaşmanın yapılmış olduğu bina. Osnabrück de kendisini barışın kenti olarak ifade etmekte. Her ikimiz de barışın kenti olmanın gururunu yaşıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Troia Savaşı sırasında buradan kaçan kişilerin İtalya’nın Pomezia kentinin de bulunmuş olduğu bölgeye yerleşmesi dolayısı ile kardeş kent Pomezia için “Onlar ile akrabayız, yani ikimiz de Troialıyız” diyen Başkan Gökhan, Pomezia ile de kardeş kent ilişkileri kurmaktan dolayı memnuniyet duymuş olduğunu belirtti.

Macaristan’ın Tapolca şehri ile iş adamlarınında girişimleri ile ilişkilerin kurulmuş olduğunu belirten Başkan Gökhan, kardeş kent protokolü imzalayacağından dolayı mutluluk duymuş olduğunu da sözlerine ekledi.

Son olarak Çek Cumhuriyeti’nin Pardubice kenti ile kurulan kardeş kent ilişkileri hakkında bilgi veren Başkan Gökhan, Birinci Dünya Savaşı esnasında Galiçya cephesine yaşamı yitiren beş yüz sekiz Türk vatandaşının Pardubice Şehitliği’nde bulunmuş olduğunu belirterek, ilişkilerin de buradan çıkışlı kurulduğunu belirtti.

Kardeş Kentlerin Belediye Başkanları ve temsilcileri de yapmış oldukları konuşmalarda Barışın Kenti Çanakkale ile kardeş kent ilişkileri kurmuş olmaktan dolayı memnuniyet duymuş olduklarını, bu ilişkilerin daha da ileri taşınması ve devamlılığı konusunda destek olacaklarını belirttiler.

Karşılıklı hediye takdimleri ve hatıra fotoğrafı çekili ile beraber ziyaret sonlandı.

Çanakkale Kardeş Kent

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

Çanakkale’ye Tekrardan Kar Kapıda21 Şubat 2019

Çanakkale’ye Tekrardan Kar Kapıda

Çanakkale’ye tekrardan kar geliyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün hava tahmin raporuna göre; hava sıcaklıkları 10

Babalar Sertifikalarını Aldı21 Şubat 2019

Babalar Sertifikalarını Aldı

Baba Destek Programı’na katılım sağlayan babalar sertifikalarını aldı. Çanakkale Belediyesi ve Anne Destek Eğitim

Fevzipaşalılar Uludağ’a Gitti21 Şubat 2019

Fevzipaşalılar Uludağ’a Gitti

Fevzipaşa Mahallesi sakinleri, Bursa Uludağ gezisine katıldı. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Bursa Uludağ

Batıklar Dalış Turizmiyle Günyüzüne Çıkıyor20 Şubat 2019

Batıklar Dalış Turizmiyle Günyüzüne Çıkıyor

Çanakkale’de Tarihi Batıklar dalış turizmi ile günyüzüne çıkıyor. Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nın