Kardeş Kentliler Çanakkale’de

Çanakkale’nin kardeş kentlerinden temsilciler, bu sene elli beşincisi düzenlenen Troia Festivali kapsamında kente geldiler. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, kardeş kent delegasyonlarını Belediye Meclis Salonu’nda ağırlarken, aynı zamanda Macaristan’ın Tapolca Belediyesi

Kardeş Kentliler Çanakkale’de
Haber Giriş Tarihi: 11 Ağustos 2018 13:26 Güncel Haberler

Çanakkale’nin kardeş kentlerinden temsilciler, bu sene elli beşincisi düzenlenen Troia Festivali kapsamında kente geldiler. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, kardeş kent delegasyonlarını Belediye Meclis Salonu’nda ağırlarken, aynı zamanda Macaristan’ın Tapolca Belediyesi ile de kardeş kent protokolü imzaladı.

Ziyarete, İtalyadan Pomezia Belediye Başkanı Adriano Zuccalo ve heyeti, Çek Cumhuriyeti Pardubice Belediyesi ile ilişkilerin kurulmasına destek veren Kağan Poyraz ve beraberindeki heyet, Almaya’nın Osnabrück Belediye Başkanı Uwe Görtemöller ve beraberindeki heyet, Macaristan’dan Tapolca Belediye Başkanı Dobo Zoltan ve heyetinin yanı sıra Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın eşi Hale Gökhan, Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları ile davetliler katıldı.

Başkan Gökhann, hem 2018 Troia Yılı’nda hem de Uluslarası Troia Festivali’nin 55. senesinde kardeş kent heyetlerini Çanakkale’de ağırlamaktan dolayı büyük memnuniyet duymuş olduğu belirterek başlamış olduğu konuşmasında, kardeş kentlerin ve kardeş kent ilişkilerinin tarihçesine ilişkin bilgiler verdi. İlk kardeş kent ilişkilerinin 2004 senesinde Almanya’nın Osnabrück kenti ile kurulmuş olduğunu açıklayan Başkan Gökhan, bu ilişkilerin kurulmasında emeği ve desteği bulunan kişilere teşekkürlerini iletti. Başkan Gökhan, “Bu ilişkilerin başka bir önemi var. Osnabrück 17. yüzyılda oluşmuş ve 30 Yıl Savaşları’nın antlaşmalarının yapılmış olduğu yer. Hatta Osnabrück Belediye Binası o antlaşmanın yapılmış olduğu bina. Osnabrück de kendisini barışın kenti olarak ifade etmekte. Her ikimiz de barışın kenti olmanın gururunu yaşıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Troia Savaşı sırasında buradan kaçan kişilerin İtalya’nın Pomezia kentinin de bulunmuş olduğu bölgeye yerleşmesi dolayısı ile kardeş kent Pomezia için “Onlar ile akrabayız, yani ikimiz de Troialıyız” diyen Başkan Gökhan, Pomezia ile de kardeş kent ilişkileri kurmaktan dolayı memnuniyet duymuş olduğunu belirtti.

Macaristan’ın Tapolca şehri ile iş adamlarınında girişimleri ile ilişkilerin kurulmuş olduğunu belirten Başkan Gökhan, kardeş kent protokolü imzalayacağından dolayı mutluluk duymuş olduğunu da sözlerine ekledi.

Son olarak Çek Cumhuriyeti’nin Pardubice kenti ile kurulan kardeş kent ilişkileri hakkında bilgi veren Başkan Gökhan, Birinci Dünya Savaşı esnasında Galiçya cephesine yaşamı yitiren beş yüz sekiz Türk vatandaşının Pardubice Şehitliği’nde bulunmuş olduğunu belirterek, ilişkilerin de buradan çıkışlı kurulduğunu belirtti.

Kardeş Kentlerin Belediye Başkanları ve temsilcileri de yapmış oldukları konuşmalarda Barışın Kenti Çanakkale ile kardeş kent ilişkileri kurmuş olmaktan dolayı memnuniyet duymuş olduklarını, bu ilişkilerin daha da ileri taşınması ve devamlılığı konusunda destek olacaklarını belirttiler.

Karşılıklı hediye takdimleri ve hatıra fotoğrafı çekili ile beraber ziyaret sonlandı.

Paylaş:
Bülent Turan’ın Ramazan Bayramı Mesajı

Güncel Haberler

Bülent Turan’ın Ramazan Bayramı Mesajı

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın Ramazan bayramı

Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nden Fidan Dikimi

Güncel Haberler

Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nden Fidan Dikimi

Çanakkale Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü ile işbirliği yaparak fidan dikme etkinliği

İşbaşı Eğitim Programı Kapsamında 80 İşbaşı

Güncel Haberler

İşbaşı Eğitim Programı Kapsamında 80 İşbaşı

İşbaşı Eğitim Programı kapsamında Çanakkale İŞKUR İl Müdürlüğü ve Yeni Mağazacılık A.Ş. arasında imzalanan protokol çerçevesinde Çanakkale merkez ve ilçelerde