25 Ağustos 2019 Pazar

Kurbana Eziyet Edenlere Para Cezası

Dikkat! Kurban Bayramında kurbanlık hayvanları usulüne uygun kesmeyerek hayvanlara eziyet eden kişilere para cezası geliyor. 19 Haziran 2018 SALI günü Resmi Gazetede yayınlanan tebliğ kapsamına göre kurbanlık hayvanlara eziyet eden ve

Kurbana Eziyet Edenlere Para Cezası
Haber Giriş Tarihi: 19 Ağustos 2018 22:15 Güncel Haberler

Dikkat! Kurban Bayramında kurbanlık hayvanları usulüne uygun kesmeyerek hayvanlara eziyet eden kişilere para cezası geliyor.

19 Haziran 2018 SALI günü Resmi Gazetede yayınlanan tebliğ kapsamına göre kurbanlık hayvanlara eziyet eden ve gerekli şartları sağlamadan kesim yapan kişi ve kurumlara cezai işlem uygulanabilecek.

“2018 YILI KURBAN HİZMETLERİNİN UYGULANMASINA DAİR TEBLİĞ” de 5. Madde ve 19. Maddede geçen c bendine göre 1.255 tl para cezası kesilebilecek.
“ş) Kesim yerine götürülürken, araca bindirilirken, araçtan indirilirken ve kesilirken kurbanlık hayvanlara eziyet edenlere 19 uncu maddede belirtilen cezalar uygulanır.”
“c) 24/6/2004 tarihli ve 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununun 12 nci maddesinin birinci fıkrasına göre; hayvanların kesilmesi; dini kuralların gerektirdiği özel koşullar dikkate alınarak hayvanı korkutmadan, ürkütmeden, en az acı verecek şekilde, hijyenik kurallara uyularak ve usulüne uygun olarak bir anda yapılır. Hayvanların kesiminin ehliyetli kişilerce yapılması sağlanır. Bu hükümlere aykırı hareket edenlere hayvan başına 1.255 TL idari para cezası uygulanır.”

Bayram boyunca kurban kesim yerleri çevre ve orman, sağlık, orman ve su işleri müdürlükleri ve belediye ekiplerince denetlenebilecek. Geçtiğimiz yıllarda yaşanan kötü görüntülerin tekrar yaşanmaması için vatandaşlar uyarılacak.

İlgili kurumlar tarafından yapılacak denetimler sırasında, yapılan uyarılara aldırış etmeyen, usulüne uygun kesim yapmayan, kesim sırasında kurbanlık hayvanlara eziyet eden kişi ve kurumlara para cezaları verilecek.

Paylaş:
Çanakkale Boğazı’nda İki Gemi Çatıştı

Güncel Haberler

Çanakkale Boğazı’nda İki Gemi Çatıştı

Çanakkale Boğazı'na giriş yapmak üzere olan ve boğazdan çıkış yapmaya çalışan iki gemide çatıştı. Yaşanan olayda can kaybı ve çevre

Troya Antik Kenti’nde Üçüncü Kutsal Alan

Güncel Haberler

Troya Antik Kenti’nde Üçüncü Kutsal Alan

Çanakkale'nin merkeze bağlı Tevfikiye köyü sınırları içinde yer alan dünya arkeolojinin önemli alanlarından Troya Antik Kenti'nde önceden varlığı bilinen iki

Maden Bölgesindeki Muhtarlara Bilgilendirme

Güncel Haberler

Maden Bölgesindeki Muhtarlara Bilgilendirme

Çanakkale'de altın ve gümüş madeni arama çalışmalarının yapılacağı bölgeyi kapsayan alanda görev yapan muhtarlara yönelik bilgilendirme toplantısı