Kurbana Eziyet Edenlere Para Cezası

Kurbana Eziyet Edenlere Para Cezası

Dikkat! Kurban Bayramında kurbanlık hayvanları usulüne uygun kesmeyerek hayvanlara eziyet eden kişilere para cezası geliyor.

19 Haziran 2018 SALI günü Resmi Gazetede yayınlanan tebliğ kapsamına göre kurbanlık hayvanlara eziyet eden ve gerekli şartları sağlamadan kesim yapan kişi ve kurumlara cezai işlem uygulanabilecek.

“2018 YILI KURBAN HİZMETLERİNİN UYGULANMASINA DAİR TEBLİĞ” de 5. Madde ve 19. Maddede geçen c bendine göre 1.255 tl para cezası kesilebilecek.
“ş) Kesim yerine götürülürken, araca bindirilirken, araçtan indirilirken ve kesilirken kurbanlık hayvanlara eziyet edenlere 19 uncu maddede belirtilen cezalar uygulanır.”
“c) 24/6/2004 tarihli ve 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununun 12 nci maddesinin birinci fıkrasına göre; hayvanların kesilmesi; dini kuralların gerektirdiği özel koşullar dikkate alınarak hayvanı korkutmadan, ürkütmeden, en az acı verecek şekilde, hijyenik kurallara uyularak ve usulüne uygun olarak bir anda yapılır. Hayvanların kesiminin ehliyetli kişilerce yapılması sağlanır. Bu hükümlere aykırı hareket edenlere hayvan başına 1.255 TL idari para cezası uygulanır.”

Bayram boyunca kurban kesim yerleri çevre ve orman, sağlık, orman ve su işleri müdürlükleri ve belediye ekiplerince denetlenebilecek. Geçtiğimiz yıllarda yaşanan kötü görüntülerin tekrar yaşanmaması için vatandaşlar uyarılacak.

İlgili kurumlar tarafından yapılacak denetimler sırasında, yapılan uyarılara aldırış etmeyen, usulüne uygun kesim yapmayan, kesim sırasında kurbanlık hayvanlara eziyet eden kişi ve kurumlara para cezaları verilecek.

Çanakkale kurban bayramı Kurban Kesim ve Satış Yeri

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

Beklenen Kar Geldi23 Şubat 2019

Beklenen Kar Geldi

Sabaha karşı başlayan kar yağışı devam ediyor. Çanakkale’nin bazı ilçe merkezlerinde ve yüksek kesimlerinde

Deniz Ulaşımına Fırtına Engeli23 Şubat 2019

Deniz Ulaşımına Fırtına Engeli

Gemi ulaşımına fırtına engeli. Çanakkale Boğazı’nda fırtına ve yağış ile oluşan pus, deniz ulaşımını

El Örgüsü Fileler Dağıtıldı23 Şubat 2019

El Örgüsü Fileler Dağıtıldı

Fevzipaşa Mahallesi kadınlarının ürettiği fileler Cuma Pazarı'nda

Güneş Enerji Santrali Açıldı23 Şubat 2019

Güneş Enerji Santrali Açıldı

Güneş Enerjisi Santrali’nin açılışı