Tek Şehit Doktorun Kabrini Torunu Ziyaret Etti

Tek Şehit Doktorun Kabrini Torunu Ziyaret Etti

Çanakkale Savaşları sırasında şehit düşen ve mezar yeri belli olan tek şehit doktor Binbaşı Mehmet İsmail’in kabrini torunu Tankut Balkır ziyaret etti.

126. Alay 1. Tabur’da görevli olan Binbaşı Tabip Mehmet İsmail, Çanakkale Savaşları’nın en yoğun çarpışmalarının yaşandığı Zığındere Muhabereleri’nde yaralanarak, şehit oldu. Daha sonra şehit binbaşı, Zığındere ve Şahindere Sargıyeri arasında bulunan Harp Yolu Güzergahın’da defnedildi.

Tarihi Gelibolu Yarımdası’nda şehit mezarlarının tespiti çalışmalarını sürdüren Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, bu kapsamda şehit Binbaşı Tabip Mehmet İsmail’in mezarını tespit etti. Şehit Binbaşı Tabip Mehmet İsmail’in mezarının tespit edildiğini duyan Tankut Balkır, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı ile iletişime geçerek, Binbaşı’nın dedesi olduğunu belirtti.

Senelerdir dedesini aramış olduğunu fakat bir sonuca ulaşamadığını belirten Balkır, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’na dedesini bulmaları konusundaki çabalarından dolayı teşekkür etti. Elinde Binbaşı’ya ait materyaller ve fotoğraflar bulunan Balkır, bunları Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’na paylaşmaktan memnuniyet duyacağını belirtti. Buluşma sırasında duyusal anlar yaşayan Balkır’a Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ve kurum tarihçileri de eşlik etti.

Gelibolu Tankut Balkır

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

Muhtarlar Evi Açılıyor23 Ekim 2018

Muhtarlar Evi Açılıyor

Çanakkale Belediyesi tarafından yapılan Muhtarlar Evi, açılıyor. Muhtarların olağan toplantıların yanı sıra, tarımdan sağlığa,

Çocuklar Şeyda Sever İle Bez Bebek Tasarladılar23 Ekim 2018

Çocuklar Şeyda Sever İle Bez Bebek Tasarladılar

Çocuk Kültür Evi’nde yazar ve sanatçı buluşmaları Şeyda Sever ile başladı. Çanakkale Belediyesi Çocuk

Çocuklar İçin Masal Günleri Etkinlikleri23 Ekim 2018

Çocuklar İçin Masal Günleri Etkinlikleri

Çocuklara masal okunduğu masal günleri etkinlikleri devam ediyor. Çanakkale Belediyesi Altın Yıllar Yaşam Merkezi’nde

Jülide İskenderoğlu’ndan Niyazi Önen’e Ziyaret23 Ekim 2018

Jülide İskenderoğlu’ndan Niyazi Önen’e Ziyaret

Jülide İskenderoğlu, Niyazi Önen’i ziyaret etti. Çanakkkale AK Parti Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Çanakkaleli iş