21 Mart 2019 Perşembe
Reklam

Mondros Mütarekesinin Çanakkale’de Uygulanışı Konuşuldu

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde Mondros Mütarekesi’nin Çanakkale’de uygulanışı konuşuldu. Kent Müzesi’nin konuğu “Mondros Mütarekesinin Çanakkale’de Uygulanışı” konulu sohbet ile Alaettin Saraç oldu. İlk olarak Çanakkale’de savaşmış gazilerin fotoğraflarını paylaşarak, onlar

Mondros Mütarekesinin Çanakkale’de Uygulanışı Konuşuldu
Haber Giriş Tarihi: 11 Ocak 2019 14:50 Güncel Haberler

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde Mondros Mütarekesi’nin Çanakkale’de uygulanışı konuşuldu.

Kent Müzesi’nin konuğu “Mondros Mütarekesinin Çanakkale’de Uygulanışı” konulu sohbet ile Alaettin Saraç oldu. İlk olarak Çanakkale’de savaşmış gazilerin fotoğraflarını paylaşarak, onlar ile olan anekdotları da aktararak sohbete başlayan Saraç, Onlara duymuş olduğunu şükranı da konuklar ile paylaştı.

Çanakkale’nin savaş öncesi geçim kaynaklarına ve nüfusuna da değindiği sohbette Saraç, işgal dönemi Çanakkale’sinden bahsetti. Savaş sırasında ilk olarak işgal edilmesi istenilen yerin Çanakkale olduğunun altını çizen Alaettin Saraç, 29 Kasım tarihinin Çanakkale’de mülki olarak vilayetin üzerine Türk bayrağının dikildiği tarih olduğunu sözlerine eklerken bu tarihin Çanakkale’de kutlanılmıyor olmasından duyduğu üzüntüyü de paylaştı. Saraç ayrıca, Çanakkale’deki komutanların isimlerini de anarken Çanakkale Savaşlarındaki pek çok kişinin isimlerinin sokak ismi olarak verilmesinin gerekliliğini önem ile belirtti. Alaettin Saraç sunumunu çalışmalarının devam edecek olduğunu, Çanakkale’nin anlatmak ve araştırmak ile bitmeyecek kadar derin olduğunu belirterek sonlandırdı.

Sivil ve Ekolojik Haklar Derneği tarafından hazırlanan “Anne Frank- Günümüz İçin Bir Tarih” sergisi 31 Ocak 2019 tarihine kadar Pazartesi hariç her gün 09.00-17.00 saatleri arasında ziyaret Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde edilebilir.

Paylaş:
Kargo Bisikletler Yollarda Olacak

Güncel Haberler

Kargo Bisikletler Yollarda Olacak

Tandem bisiklet ve üç tekerlekli kargo bisikletleri Çanakkale’de yollarda

SOLOTÜRK’ten Gösteri

Güncel Haberler

SOLOTÜRK’ten Gösteri

SOLOTÜRK, nefesleri kesti. 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. Yıldönümü kapsamında SOLOTÜRK, Çanakkale semalarında gösteri uçuşu

Hulusi Akar Şehit Aileleri ve Gazilerle Bir Arada

Güncel Haberler

Hulusi Akar Şehit Aileleri ve Gazilerle Bir Arada

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, şehit aileleri ve gaziler ile bir araya