O Madenciler Çanakkale’de

O Madenciler Çanakkale’de

Zonguldak’ın Kilimli ilçesinde, iş elbiseleriyle bindikleri otobüste “koltuklar kirlenmesin” düşüncesiyle ayakta seyahat etmeleriyle gündeme gelen madenciler, hayırsever bir iş adamının davetlisi olarak Çanakkale’ye geldi.

Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda aileleriyle Çanakkale Şehitliği’ni ziyaret eden madenciler Gökhan Onur, Musa Uğur, Sabahattin Akkoç, Ali Aktaş, Turgay İnam ve Koray Karabacak, iki gün boyunca kentteki tarihi yerleri gezecek.

Madencileri ve ailelerini 57. Alay Şehitliği’nde karşılayan Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, şehitlik hakkında bilgi verdi.

Kaşdemir, gazetecilere yaptığı açıklamada, memleketin her köşesinden ziyaretçiyi kentte ağırladıklarını söyledi.

Zonguldak’tan Çanakkale’ye gelen misafirleri ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Kaşdemir, “Ülkemizde örnek gösterilebilecek, takdire şayan bir hareket sonucunda bütün kamuya mal olmuş misafirlerimizi Çanakkale’de ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Zonguldak’tan 102 yıl önce de gelen atalarımız, ecdadımız burada destan yazmıştı. Onlar, tünel ve siper kazmada büyük yararlılık göstermişlerdi. Bugün de biz, onların torunlarını Çanakkale’de ağırlıyoruz.” dedi.

– “Madencilerin kazdığı tünelleri gördüm”

Çanakkale’ye ilk defa geldiğini belirten madenci Ali Aktaş, “Bu tarihi atmosferi herkesin gelip görmesi, yaşaması lazım. Burası kelimelerle anlatılamaz. Buradaki ziyaretlerimizin ardından Cumhurbaşkanımızın davetiyle Ankara’da 29 Ekim’de gerçekleştirilecek resepsiyona katılacağız. Cumhurbaşkanımızla görüşmemizde, Zonguldak ve madencilikle ilgili genel bilgileri anlatacağız.” diye konuştu.

Madenci Koray Karabacak da “Burada siperleri görünce sanki savaş anlarını yaşamış gibi bir duygu hissettim. Madencilerin kazdığı tünelleri gördüm. Biz de bu işi yapıyoruz. Çok duygulandım.” ifadesini kullandı.

Zonguldaklı madenciler, Mecidiye Tabyaları, Şahindere Şehitliği, Seddülbahir, Şehitler Abidesi, Yahya Çavuş Anıtı ve Conkbayırı’nı gezecek.

Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

Çanakkale’de Elektrik Kesintisi16 Ekim 2018

Çanakkale’de Elektrik Kesintisi

Uludağ Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Çanakkale İşletme Bakım Mühendisliği tarafından yapılan açıklamaya göre 18

Ülgür Gökhan Taksici Esnafı İle Buluştu16 Ekim 2018

Ülgür Gökhan Taksici Esnafı İle Buluştu

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, taksiciler ile bir araya geldi. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür

ÇABİP’ten Anıtkabir’e Ziyaret16 Ekim 2018

ÇABİP’ten Anıtkabir’e Ziyaret

Çanakkale Bisiklet Platformu’ndan Anıtkabir’e anlamlı ziyaret. Çanakkale Bisiklet Platformu’nun altı gönüllüsü, Çanakkale’nin Evlatları Atasının

İl Koordinasyon Kurul Toplantısı Yapıldı16 Ekim 2018

İl Koordinasyon Kurul Toplantısı Yapıldı

İl Koordinasyon Kurulu’nun 2018 Yılı III. Dönem Değerlendirme Toplantısı, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı başkanlığında