O Madenciler Çanakkale’de

O Madenciler Çanakkale’de

Zonguldak’ın Kilimli ilçesinde, iş elbiseleriyle bindikleri otobüste “koltuklar kirlenmesin” düşüncesiyle ayakta seyahat etmeleriyle gündeme gelen madenciler, hayırsever bir iş adamının davetlisi olarak Çanakkale’ye geldi.

Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda aileleriyle Çanakkale Şehitliği’ni ziyaret eden madenciler Gökhan Onur, Musa Uğur, Sabahattin Akkoç, Ali Aktaş, Turgay İnam ve Koray Karabacak, iki gün boyunca kentteki tarihi yerleri gezecek.

Madencileri ve ailelerini 57. Alay Şehitliği’nde karşılayan Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, şehitlik hakkında bilgi verdi.

Kaşdemir, gazetecilere yaptığı açıklamada, memleketin her köşesinden ziyaretçiyi kentte ağırladıklarını söyledi.

Zonguldak’tan Çanakkale’ye gelen misafirleri ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Kaşdemir, “Ülkemizde örnek gösterilebilecek, takdire şayan bir hareket sonucunda bütün kamuya mal olmuş misafirlerimizi Çanakkale’de ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Zonguldak’tan 102 yıl önce de gelen atalarımız, ecdadımız burada destan yazmıştı. Onlar, tünel ve siper kazmada büyük yararlılık göstermişlerdi. Bugün de biz, onların torunlarını Çanakkale’de ağırlıyoruz.” dedi.

– “Madencilerin kazdığı tünelleri gördüm”

Çanakkale’ye ilk defa geldiğini belirten madenci Ali Aktaş, “Bu tarihi atmosferi herkesin gelip görmesi, yaşaması lazım. Burası kelimelerle anlatılamaz. Buradaki ziyaretlerimizin ardından Cumhurbaşkanımızın davetiyle Ankara’da 29 Ekim’de gerçekleştirilecek resepsiyona katılacağız. Cumhurbaşkanımızla görüşmemizde, Zonguldak ve madencilikle ilgili genel bilgileri anlatacağız.” diye konuştu.

Madenci Koray Karabacak da “Burada siperleri görünce sanki savaş anlarını yaşamış gibi bir duygu hissettim. Madencilerin kazdığı tünelleri gördüm. Biz de bu işi yapıyoruz. Çok duygulandım.” ifadesini kullandı.

Zonguldaklı madenciler, Mecidiye Tabyaları, Şahindere Şehitliği, Seddülbahir, Şehitler Abidesi, Yahya Çavuş Anıtı ve Conkbayırı’nı gezecek.

Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

Bülent Turan’a Ölüm Tehdidi17 Şubat 2019

Bülent Turan’a Ölüm Tehdidi

AK Parti Çanakkale Milletvekilli Bülent Turan’a ölüm tehdidi. AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale

Bağımlılıkla 2019’da Etkin Mücadele Edilecek16 Şubat 2019

Bağımlılıkla 2019’da Etkin Mücadele Edilecek

Bağımlılık ile etkin mücadele devam ediyor. Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu toplantısı Çanakkale Valisi

TBMM’de Truva Atı’na Yoğun İlgi16 Şubat 2019

TBMM’de Truva Atı’na Yoğun İlgi

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Truva Atı heykeline yoğun ilgi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Meclis

TBMM’de Troya Hazineleri Belgeseli Gösterimi Yapıldı16 Şubat 2019

TBMM’de Troya Hazineleri Belgeseli Gösterimi Yapıldı

Troya Hazineleri- Asırlık Hasret belgeselinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gösterimi yapıldı. Troya Hazineleri- Asırlık