27 Haziran 2019 Perşembe

Organik Tarım Sertifikaları Verildi

Organik Tarımda Bitki Besleme ve Biyolojik Mücadele Panel ve Sertifika düzenlendi. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan Bakanlık ve İl Özel İdaresi destekli "Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi"

Organik Tarım Sertifikaları Verildi
Haber Giriş Tarihi: 27 Aralık 2018 5:54 Güncelleme: Güncel Haberler

Organik Tarımda Bitki Besleme ve Biyolojik Mücadele Panel ve Sertifika düzenlendi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan Bakanlık ve İl Özel İdaresi destekli “Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi” çerçevesinde düzenlenen “Organik Tarımda Bitki Besleme ve Biyolojik Mücadele Panel ve Sertifika” töreni ÇTSO Dr.İbrahim Bodur toplantı salonunda düzenlendi.

Panelde “Organik Tarımda Bitki Besleme” konusunda Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Enstitüsünde (UTEAM) konu uzmanı Ziraat Yüksek Mühendisi Ülfet Erdal, “Kompost Yapımı ve Prina Kompostunun Tarımda Kullanım Alanları” konusunu ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yasemin Kavdır ve Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Özkan “Organik Tarımda Biyolojik Mücadele” konularında bilgi verdiler.

Törene Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Koordinatörü Hasan İskender, ziraat odaları başkanları, kooperatif başkanları, muhtarlar, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim üyeleri ve öğrencileri, İl ve İlçe Müdürlüğünden Teknik personeller ile çok sayıda üretici katıldı.

Müdür Erdem Karadağ’ın gerçekleştirmiş olduğu açılış konuşmasında; “Çanakkale ili olarak 2002 senesinde yüz on beş üretici ile 7290 dekar alanda Ayvacık ve Gökçeada ilçelerimizde organik tarım faaliyetlerine başlandı. Bu sene Çanakkale’nin hemen hemen tüm ilçelerinde organik tarım yapılmaktadır. Çanakkale’de organik bitkisel üretim olarak toplam altı yüz kırk beş üretici 45.630,63 da alanda doksan beş farklı ürün ile Organik Tarım yapmaktadır. Bunların başlıcaları Zeytin, tıbbi bitkiler, bağ, yazlık sebzeler, meyve, kışlık sebzeler, aromatik bitkiler, yem bitkileri ve bazı tarla ürünleridir. Ayvacık İlçemizde Organik Kırmızı Et Üreticiler Birliğinin otuz üretici 1840 büyükbaş ile Organik hayvancılık yapılmaktadır. Ayrıca kırk bir üretici Gökçeada ilçemizde 1600 kovan ile organik bal üretmektedir. Çanakkale’de Bakanlığımız ve İl Özel İdaresi bütçeli olarak yürütülmekte olan “Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi” kapsamında bu sene 255 üretici ile toplam 10.432 da alanda proje faaliyetleri yürütülmektedir. Gökçeada-Bozcaada Tarımsal Kalkınma ve İskan Projesi Kapsamında da Adalarda bulunan toplam 211 üretici 3.650 dekar alanda Organik tarım faaliyetlerini yürütmektedirler. Proje faaliyetleri çerçevesinde: Organik Yem bitkileri, Organik Meyve ve Sebze, Organik Bağcılık, Organik Arıcılık, Organik Tarla bitkileri, Organik Tıbbi ve Aromatik Bitkiler, Organik Kırmızı Et üretimi Demonstrasyonlar, Organik Gübre, Organik İlaç dağıtımı yapılmaktadır.” dedi.

Panel ardından projede yer alan Grupların Başkanlarına teşekkür belgeleri, projedeki üreticilere Organik Tarım Sertifikaları verilerek, program sona erdi.

Paylaş:
Vali’den Organize Sanayi Bölgesine Ziyaret

Güncel Haberler

Vali’den Organize Sanayi Bölgesine Ziyaret

Çanakkale Organize Sanayi Firmaları Üretimde ve İstihdamda Hız

Kedi Köyünde Kediler Aşılandı

Güncel Haberler

Kedi Köyünde Kediler Aşılandı

Çanakkale Belediyesi, 2017 yılında hayata geçirdiği Kedi Köyü’nde can dostlarımız kedilerimizin yaşam şartlarını iyileştirmek amacı ile yürüttüğü çalışmalara devam

Genç Komiser Trafik Kazasında Şehit Oldu

Güncel Haberler

Genç Komiser Trafik Kazasında Şehit Oldu

Çanakkale Yenice’de görevli komiser Ömer Işık, göreve giderken geçirdiği trafik kazasında ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede şehit