Seddülbahir Kalesi Yaşayan Müze Olacak

Seddülbahir Kalesi Yaşayan Müze Olacak

Seddülbahir Kalesi Restorasyon, Çevre Düzenleme ve Teşhir Tanzim Projesi kapsamında bölgede çalışmalar tüm hızı ile sürüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Gelibolu Yarımadası Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Seddülbahir Kalesi’nin restorasyınu tamamlandığı zaman ziyaretçilerini tarihsel bir yolculuğa çıkacak olduğu yaşayan müze olarak tasarlanacağını belirtti.

Kaşdemir, yapmış olduğu açıklamada, proje kapsamındaki arkeolojik saha araştırmalarında yüz üç sene önce savaşa tanıklık eden objelerin gün yüzüne çıkarılmış olduğunu belirtti.

Çanakkale’nin, Türkiye ve dünyada, içerisinde en fazla kaleyi barındıran kentlerden olduğunu, tarihi alan içerisinde de birden fazla kale bulunduğunu anlatan Kaşdemir, bu kalelerin, tarihsel süreçteki fonkisyonlarını yerine getirdiklerini belirtti.

Kaşdemir, “En önemlisi de Çanakkale Savaşları sırasında bizzat muharip olmuş kaleler. Yani tabiri caizse gazi kaleler. Şimdi biz de Tarihi Alan Başkanlığı olarak bu tarihi alandaki ecdattan bize kalan ne var ise, ata yadigarı, ecdat yadigarı bunları sahiplenerek ayağa kaldırmak gibi bir amacımız var. Tarihi Alan Başkanlığı, gerek kalelerde gerek savaş alanında, gerek tabyalarda bulunan siperlerde bir restorasyon, yeniden ihya ve imar sürecine girdik.” diye açıkladı.

Bir Restorasyon Süreci Başlattık

Tarihi yapıların, coğrafi şartlara, yağmura, rüzgara ve kullanıma bağlı olarak yıprandığını, birçoğunun ise yıkıldığını anlatan Kaşdemir, şöyle devam etti:

“Biz Tarihi Alan Başkanlığı olarak bir restorasyon süreci başlattık. Çok da iyi bir restorasyon süreci geçiriyoruz. Hedefimiz, UNESCO kriterlerine de uygun bir biçimde, özgün yapısını koruyarak bu tarihi mekanları ziyarete açmak. Tabii bunu yaparken de içini doldurarak yani sadece duvarlarını yaparak değil, içini de doldurarak, tanzimi ve teşhiri ile beraber adete bir kale yaşantının yeniden canlandırıldığı, içerisine giren ziyaretçinin bir tarihi mekanda tarihe yolculuk yapmış olduğu bir yer durumuna getirmek istiyoruz.”

Kaşdemir, arkeolojik kazı çalışmaları sırasında birçok tarihi eser ve savaş malzemesi ortaya çıkmış olduğunu anımsatarak, “Tüfek, patlamamış top mermileri ve kılıç ortaya çıktıkça biz oranın ne kadar büyük bir tarihi derinliğinin olduğunu hissediyoruz.” dedi.

Kaşdemir, alandan çıkarılan ve halen çıkmaya devam eden eserlerin, uzman arkeolog ve savaş tarihçileri ile beraber tasnif edildiğini, kalede devam eden çalışmalar tamamlandıktan sonra müze çalışmalarında değerlendirileceğini sözlerine ekledi.

Çanakkale Seddülbahir Kalesi

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

Bülent Turan’a Ölüm Tehdidi17 Şubat 2019

Bülent Turan’a Ölüm Tehdidi

AK Parti Çanakkale Milletvekilli Bülent Turan’a ölüm tehdidi. AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale

Bağımlılıkla 2019’da Etkin Mücadele Edilecek16 Şubat 2019

Bağımlılıkla 2019’da Etkin Mücadele Edilecek

Bağımlılık ile etkin mücadele devam ediyor. Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu toplantısı Çanakkale Valisi

TBMM’de Truva Atı’na Yoğun İlgi16 Şubat 2019

TBMM’de Truva Atı’na Yoğun İlgi

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Truva Atı heykeline yoğun ilgi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Meclis

TBMM’de Troya Hazineleri Belgeseli Gösterimi Yapıldı16 Şubat 2019

TBMM’de Troya Hazineleri Belgeseli Gösterimi Yapıldı

Troya Hazineleri- Asırlık Hasret belgeselinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gösterimi yapıldı. Troya Hazineleri- Asırlık