Seddülbahir Kalesi Yaşayan Müze Olacak

Seddülbahir Kalesi Restorasyon, Çevre Düzenleme ve Teşhir Tanzim Projesi kapsamında bölgede çalışmalar tüm hızı ile sürüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Gelibolu Yarımadası Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Seddülbahir Kalesi’nin restorasyınu tamamlandığı

Seddülbahir Kalesi Yaşayan Müze Olacak
Haber Giriş Tarihi: 25 Temmuz 2018 12:44 Güncel Haberler

Seddülbahir Kalesi Restorasyon, Çevre Düzenleme ve Teşhir Tanzim Projesi kapsamında bölgede çalışmalar tüm hızı ile sürüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Gelibolu Yarımadası Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Seddülbahir Kalesi’nin restorasyınu tamamlandığı zaman ziyaretçilerini tarihsel bir yolculuğa çıkacak olduğu yaşayan müze olarak tasarlanacağını belirtti.

Kaşdemir, yapmış olduğu açıklamada, proje kapsamındaki arkeolojik saha araştırmalarında yüz üç sene önce savaşa tanıklık eden objelerin gün yüzüne çıkarılmış olduğunu belirtti.

Çanakkale’nin, Türkiye ve dünyada, içerisinde en fazla kaleyi barındıran kentlerden olduğunu, tarihi alan içerisinde de birden fazla kale bulunduğunu anlatan Kaşdemir, bu kalelerin, tarihsel süreçteki fonkisyonlarını yerine getirdiklerini belirtti.

Kaşdemir, “En önemlisi de Çanakkale Savaşları sırasında bizzat muharip olmuş kaleler. Yani tabiri caizse gazi kaleler. Şimdi biz de Tarihi Alan Başkanlığı olarak bu tarihi alandaki ecdattan bize kalan ne var ise, ata yadigarı, ecdat yadigarı bunları sahiplenerek ayağa kaldırmak gibi bir amacımız var. Tarihi Alan Başkanlığı, gerek kalelerde gerek savaş alanında, gerek tabyalarda bulunan siperlerde bir restorasyon, yeniden ihya ve imar sürecine girdik.” diye açıkladı.

Bir Restorasyon Süreci Başlattık

Tarihi yapıların, coğrafi şartlara, yağmura, rüzgara ve kullanıma bağlı olarak yıprandığını, birçoğunun ise yıkıldığını anlatan Kaşdemir, şöyle devam etti:

“Biz Tarihi Alan Başkanlığı olarak bir restorasyon süreci başlattık. Çok da iyi bir restorasyon süreci geçiriyoruz. Hedefimiz, UNESCO kriterlerine de uygun bir biçimde, özgün yapısını koruyarak bu tarihi mekanları ziyarete açmak. Tabii bunu yaparken de içini doldurarak yani sadece duvarlarını yaparak değil, içini de doldurarak, tanzimi ve teşhiri ile beraber adete bir kale yaşantının yeniden canlandırıldığı, içerisine giren ziyaretçinin bir tarihi mekanda tarihe yolculuk yapmış olduğu bir yer durumuna getirmek istiyoruz.”

Kaşdemir, arkeolojik kazı çalışmaları sırasında birçok tarihi eser ve savaş malzemesi ortaya çıkmış olduğunu anımsatarak, “Tüfek, patlamamış top mermileri ve kılıç ortaya çıktıkça biz oranın ne kadar büyük bir tarihi derinliğinin olduğunu hissediyoruz.” dedi.

Kaşdemir, alandan çıkarılan ve halen çıkmaya devam eden eserlerin, uzman arkeolog ve savaş tarihçileri ile beraber tasnif edildiğini, kalede devam eden çalışmalar tamamlandıktan sonra müze çalışmalarında değerlendirileceğini sözlerine ekledi.

Paylaş:
Bülent Turan’ın Ramazan Bayramı Mesajı

Güncel Haberler

Bülent Turan’ın Ramazan Bayramı Mesajı

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın Ramazan bayramı

Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nden Fidan Dikimi

Güncel Haberler

Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nden Fidan Dikimi

Çanakkale Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü ile işbirliği yaparak fidan dikme etkinliği

İşbaşı Eğitim Programı Kapsamında 80 İşbaşı

Güncel Haberler

İşbaşı Eğitim Programı Kapsamında 80 İşbaşı

İşbaşı Eğitim Programı kapsamında Çanakkale İŞKUR İl Müdürlüğü ve Yeni Mağazacılık A.Ş. arasında imzalanan protokol çerçevesinde Çanakkale merkez ve ilçelerde