Seddülbahir Kalesi Yaşayan Müze Olacak

Seddülbahir Kalesi Yaşayan Müze Olacak

Seddülbahir Kalesi Restorasyon, Çevre Düzenleme ve Teşhir Tanzim Projesi kapsamında bölgede çalışmalar tüm hızı ile sürüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Gelibolu Yarımadası Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Seddülbahir Kalesi’nin restorasyınu tamamlandığı zaman ziyaretçilerini tarihsel bir yolculuğa çıkacak olduğu yaşayan müze olarak tasarlanacağını belirtti.

Kaşdemir, yapmış olduğu açıklamada, proje kapsamındaki arkeolojik saha araştırmalarında yüz üç sene önce savaşa tanıklık eden objelerin gün yüzüne çıkarılmış olduğunu belirtti.

Çanakkale’nin, Türkiye ve dünyada, içerisinde en fazla kaleyi barındıran kentlerden olduğunu, tarihi alan içerisinde de birden fazla kale bulunduğunu anlatan Kaşdemir, bu kalelerin, tarihsel süreçteki fonkisyonlarını yerine getirdiklerini belirtti.

Kaşdemir, “En önemlisi de Çanakkale Savaşları sırasında bizzat muharip olmuş kaleler. Yani tabiri caizse gazi kaleler. Şimdi biz de Tarihi Alan Başkanlığı olarak bu tarihi alandaki ecdattan bize kalan ne var ise, ata yadigarı, ecdat yadigarı bunları sahiplenerek ayağa kaldırmak gibi bir amacımız var. Tarihi Alan Başkanlığı, gerek kalelerde gerek savaş alanında, gerek tabyalarda bulunan siperlerde bir restorasyon, yeniden ihya ve imar sürecine girdik.” diye açıkladı.

Bir Restorasyon Süreci Başlattık

Tarihi yapıların, coğrafi şartlara, yağmura, rüzgara ve kullanıma bağlı olarak yıprandığını, birçoğunun ise yıkıldığını anlatan Kaşdemir, şöyle devam etti:

“Biz Tarihi Alan Başkanlığı olarak bir restorasyon süreci başlattık. Çok da iyi bir restorasyon süreci geçiriyoruz. Hedefimiz, UNESCO kriterlerine de uygun bir biçimde, özgün yapısını koruyarak bu tarihi mekanları ziyarete açmak. Tabii bunu yaparken de içini doldurarak yani sadece duvarlarını yaparak değil, içini de doldurarak, tanzimi ve teşhiri ile beraber adete bir kale yaşantının yeniden canlandırıldığı, içerisine giren ziyaretçinin bir tarihi mekanda tarihe yolculuk yapmış olduğu bir yer durumuna getirmek istiyoruz.”

Kaşdemir, arkeolojik kazı çalışmaları sırasında birçok tarihi eser ve savaş malzemesi ortaya çıkmış olduğunu anımsatarak, “Tüfek, patlamamış top mermileri ve kılıç ortaya çıktıkça biz oranın ne kadar büyük bir tarihi derinliğinin olduğunu hissediyoruz.” dedi.

Kaşdemir, alandan çıkarılan ve halen çıkmaya devam eden eserlerin, uzman arkeolog ve savaş tarihçileri ile beraber tasnif edildiğini, kalede devam eden çalışmalar tamamlandıktan sonra müze çalışmalarında değerlendirileceğini sözlerine ekledi.

Çanakkale Seddülbahir Kalesi

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

Çanakkale’de Elektrik Kesintisi16 Ekim 2018

Çanakkale’de Elektrik Kesintisi

Uludağ Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Çanakkale İşletme Bakım Mühendisliği tarafından yapılan açıklamaya göre 18

Ülgür Gökhan Taksici Esnafı İle Buluştu16 Ekim 2018

Ülgür Gökhan Taksici Esnafı İle Buluştu

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, taksiciler ile bir araya geldi. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür

ÇABİP’ten Anıtkabir’e Ziyaret16 Ekim 2018

ÇABİP’ten Anıtkabir’e Ziyaret

Çanakkale Bisiklet Platformu’ndan Anıtkabir’e anlamlı ziyaret. Çanakkale Bisiklet Platformu’nun altı gönüllüsü, Çanakkale’nin Evlatları Atasının

İl Koordinasyon Kurul Toplantısı Yapıldı16 Ekim 2018

İl Koordinasyon Kurul Toplantısı Yapıldı

İl Koordinasyon Kurulu’nun 2018 Yılı III. Dönem Değerlendirme Toplantısı, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı başkanlığında