Tarihi Alanda Patlamamış Top Mermileri Bulundu

Restorasyon çalışmaları sırasında bulunan patlamamış top mermileri, jandarma ekiplerince imha edildi. Eceabat’a bağlı Seddülbahir köyünde bulunan Seddülbahir Kalesi restorasyon çalışmaları sırasında 1915 yılından kaldığı tahmin edilen patlamamış top mermileri bulundu.

Tarihi Alanda Patlamamış Top Mermileri Bulundu
Haber Giriş Tarihi: 18 Eylül 2018 23:11 Güncel Haberler

Restorasyon çalışmaları sırasında bulunan patlamamış top mermileri, jandarma ekiplerince imha edildi.

Eceabat’a bağlı Seddülbahir köyünde bulunan Seddülbahir Kalesi restorasyon çalışmaları sırasında 1915 yılından kaldığı tahmin edilen patlamamış top mermileri bulundu.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı personelinin jandarma ekiplerine haber vermesiyle bölgeye gelen uzman ekip, yapılan incelemenin ardından patlamamış top mermisinin imhasına karar vererek, mermiyi patlattılar.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir olay üzerine alanda yaptığı incelemeler sonunda yaptığı açıklamada, restorasyon çalışmaları esnasında patlamamış top mermisi bulunduğunu ve hemen gerekli önlemleri alarak jandarmaya bilgi verdiklerini söyledi.

Top mermisinin jandarmanın uzman ekiplerince imha edildiğini anlatan İsmail Kaşdemir, sözlerine şöyle devam etti: “Toprak altından bazen bir şehidimizin kemikleri, bazen savaşta kullanılmış bir kılıç, tüfek, postal, bir konserve kutusu, bazen de patlamamış bir top mermisi çıkabiliyor. Tarihi alanda yürürken, çalışma yaparken çok dikkatli olmak durumundayız. 103 yıl öncesinden bugüne kadar patlamadan kalmış top mermileri ayaklarınızın altında olabilir. Biz de bu hassasiyetle çalışmalarımıza devam ediyoruz.” dedi.

Gazetecilere restorasyon çalışmalarına kaldığı yerden devam edileceği bilgisi verildi.

Paylaş:
Bülent Turan’ın Ramazan Bayramı Mesajı

Güncel Haberler

Bülent Turan’ın Ramazan Bayramı Mesajı

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın Ramazan bayramı

Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nden Fidan Dikimi

Güncel Haberler

Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nden Fidan Dikimi

Çanakkale Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü ile işbirliği yaparak fidan dikme etkinliği

İşbaşı Eğitim Programı Kapsamında 80 İşbaşı

Güncel Haberler

İşbaşı Eğitim Programı Kapsamında 80 İşbaşı

İşbaşı Eğitim Programı kapsamında Çanakkale İŞKUR İl Müdürlüğü ve Yeni Mağazacılık A.Ş. arasında imzalanan protokol çerçevesinde Çanakkale merkez ve ilçelerde