19 Ağustos 2019 Pazartesi

Tarım Müdürlüğünden Şarbon Hastalığına İlişkin Açıklama

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden şarbon hastalığına ilişkin açıklama yapıldı. Şarbon hastalığı ile ilgili açıklama yapan Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ; “Son dönemlerde kamuoyunu meşgul eden Şarbon

Tarım Müdürlüğünden Şarbon Hastalığına İlişkin Açıklama
Haber Giriş Tarihi: 12 Eylül 2018 11:09 Güncel Haberler

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden şarbon hastalığına ilişkin açıklama yapıldı.

Şarbon hastalığı ile ilgili açıklama yapan Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ; “Son dönemlerde kamuoyunu meşgul eden Şarbon hastalığı ile ilgili olarak gerek tüketicilerin gerekse hayvancılık yapan yetiştiricilerimizin konu ile ilgili olarak aydınlatılması hedefi ile Şarbon Hastalığı ve İl Müdürlüğümüzün bu konudaki çalışmaları konusunda bilgi vermek ihtiyacı doğmuştur.

Şarbon hastalığı esas olarak ot ile beslenen hayvanların hastalığı olmak ile beraber insanlara da bulaşabilen bakteriyel bir hastalıktır.

Şarbon genel olarak ülkemizde ilkbahar yaz aylarında hayvanlarda zaman zaman görülebilen bir hastalıktır. Çanakkale’de en son 2012 senesinde görülmüştür. Şarbon Hastalığı 5996 sayılı kanun gereği ihbarı mecburi bir hastalık olup, Şüpheli vaka görüldüğünde İl ve İlçe Müdürlüklerimize başvurulması gerekir.
Hastalık çıkan yerlerde hastalığın tekrarını önlemek amacıyla İl/İlçe Müdürlüklerimiz tarafından tüm hayvanlara beş yıl boyunca koruyucu aşılama yapılır.

Şarbon Hastalığı çok tehlikeli bir hastalık olmak ile birlikte belli kurallara uyulduğunda insanlara bulaşması çok zordur.

Yetiştiricilerimiz nededi belli olmadan ölen hiçbir hayvanı kesip içini açmamalı, akan kanlara ve vücut sıvılarına dokunmamaları, toprağa dökmemeleri ve anında İl / İlçe Müdürlüklerine haber vermeleri gerekmektedir.
Tüketiciler ise sadece İl/İlçe Müdürlüklerimizce onaylı ve kayıtlı yerlerde üretilen ve satılan gıdaları tüketmelidir. Özellikle kaynağı belli olmayan hayvansal gıdalar kesinlikle tüketilmemelidir.
Çanakkale’de, İl Müdürlüğümüzden onay almış sekiz adet mezbaha bulunmaktadır. Türkiye’nin her onaylı mezbahasında olduğu gibi bu mezbahalarda da, İl/İlçe Müdürlüklerimizce görevlendirilmiş Resmi Veteriner Hekimlerimiz bulunmaktadır. Kesilecek hayvanlar resmi veteriner tarafından kesim öncesi ve kesim sonrası muayeneye tabi tutulurlar. Çanakkale’de bulunan mezbahalarda bu güne kadar hiçbir şarbonlu hayvana rastlanmamıştır.

Fakat kaçak olarak üretilen, satılan, kesilen hayvansal ve diğer gıda ürünleri sadece Şarbon Hastalığı yönünden değil hijyen ve diğer hastalıklar açısından da büyük riskler taşır. Bu sebep ile tüketicilerimiz ihtiyaçlarını karşılarken İl/İlçe Müdürlüklerimizin kontrolü altındaki işletme ve tesislerde yetiştirilen, üretilen, kesilen ve satılan hayvansal ve diğer gıdaları güven ile tüketebilirler.” dedi.

Paylaş:
Şehitliklerde Özel Yürüyüş Yolları Yapılıyor

Güncel Haberler

Şehitliklerde Özel Yürüyüş Yolları Yapılıyor

Çanakkale Savaşları'nın yaşandığı yarımadadaki şehitlik ve anıtların düzenli bir şekilde gezilip görülebilmesi amacıyla yürüyüş yolları oluşturulmasına

Milli Eğitim Müdürü Asaleten Atandı

Güncel Haberler

Milli Eğitim Müdürü Asaleten Atandı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığına ilişkin atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı. 5 ile yeni

Çanakkale’de Rüzgar Enerji Santrali Üretime Başladı

Güncel Haberler

Çanakkale’de Rüzgar Enerji Santrali Üretime Başladı

Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını ekonomiye kazandırmak üzere yatırımlarını aralıksız sürdüren Akfen Yenilenebilir Enerji, Çanakkale'de faaliyete