Troia Uluslararası Satranç Turnuvası Başladı

Troia Uluslararası Satranç Turnuvası Başladı

55. Troya Festivali kapsamında düzenlenen Troya Uluslararası Açık Satranç Turnuvası başladı.

55. Troya Festivali kapsamında düzenlenen Troya Uluslararası Açık Satranç Turnuvası, ÇOMÜ Terzioğlu Yerleşkesinde bulunan ÖSEM’de düzenlenen tören ile başladı.

Açılış töreninde Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünver, ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Süha Özden, Türkiye Satranç Federasyonu Temsilcileri ile sporcular katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende konuşan Başkan Gökhan; “Festivalimizdeki spor etkinlikleri kapsamında satranç turnuvasının dışında basketbol, briç ve futbol turnuvalarımız da var. Festivalimizdeki spor etkinlikleri kapsamında satranç turnuvamızın da yirmi altıncısını gerçekleştiyoruz. Umarız turnuvamız uzun süre de devam edecektir. Tabi burada üniversitenin de katkısı oldukça önemli. Üniversitemiz kapıları açtığı için teşekkür ediyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Turnuva katılan sporcular hakkında bilgi veren Gökhan, “Turnuvamızda üç yüz doksan üç sporcu yer alıyor. Bu sporcuların içerisinde kardeş ülkelerden katılımcıların olması da çok önemli. Kazakistan, Özbekistan, Azerbaycan, Umman, KKTC, Türkmenistan, Gürcistan, Yemen, Bulgaristan ve Umman’dan gelen katılımcılarımız var. Onları Çanakkale’de ağırlamak çok önemli. Turnuvamızda ayrıca bir bedensel dört tane de görme engelli katılımcımız var. Onlara da ayrıca başarılıyor diliyorum. Bu şartlarda satranca gönül vermelerinin de ayrı bir anlamı var.” açıklamalarında bulundu.

Konuşmasına devam eden Başkan Gökhan; “Satranç sporunda dünyada beşinci sırada yer alıyormuşuz. Olimpiyatlarda ise altıncı sıradaymışız. Hedefimiz, olimpiyatlarda ve dünyada birinci sıraya çıkmak olmalı. Eğer bu sporcu Anadolu’nun en ücra köşesine kadar taşıyabilirsek, emin olun birinci oluruz. Çünkü Türk insanı pratik zekası her alanda ispat etmiştir. İnşallah satranç ülkemizin her yerine girer ve daha başarılı oluruz.” ifadelerini kullandı.

Başkan Gökhan, törendeki konuşması sonrasında turnuvanın açılış hamlesini gerçekleştirirken, turnuvaya katılan tüm sporculara başarılar diledi.

Çanakkale Satranç Turnuvası

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

Ülgür Gökhan Taksi Sahipleriyle Bir Araya Geldi14 Aralık 2018

Ülgür Gökhan Taksi Sahipleriyle Bir Araya Geldi

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, ticari taksi sahipleri ile bir araya geldi. Çanakkale Belediye

Bosna Hersek Heyeti Tarihi Alan’da14 Aralık 2018

Bosna Hersek Heyeti Tarihi Alan’da

Çanakkale’ye gelen Bosna Hersek heyeti Tarihi Alan’ı gezdi. Lapseki Belediyesi’nin kardeş şehri olan Bosna

Müdür Dokuz’dan Kütüphane Ziyareti14 Aralık 2018

Müdür Dokuz’dan Kütüphane Ziyareti

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, kütüphane ziyaretlerine devam ediyor. Kitap okumanın ve

ÇARO Yönetiminden Kemal Dokuz’a Ziyaret14 Aralık 2018

ÇARO Yönetiminden Kemal Dokuz’a Ziyaret

Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ÇARO) yönetimi Kemal Dokuz’u ziyaret etti. Çanakkale Bölgesel Turist