Troia Uluslararası Satranç Turnuvası Başladı

Troia Uluslararası Satranç Turnuvası Başladı

55. Troya Festivali kapsamında düzenlenen Troya Uluslararası Açık Satranç Turnuvası başladı.

55. Troya Festivali kapsamında düzenlenen Troya Uluslararası Açık Satranç Turnuvası, ÇOMÜ Terzioğlu Yerleşkesinde bulunan ÖSEM’de düzenlenen tören ile başladı.

Açılış töreninde Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünver, ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Süha Özden, Türkiye Satranç Federasyonu Temsilcileri ile sporcular katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende konuşan Başkan Gökhan; “Festivalimizdeki spor etkinlikleri kapsamında satranç turnuvasının dışında basketbol, briç ve futbol turnuvalarımız da var. Festivalimizdeki spor etkinlikleri kapsamında satranç turnuvamızın da yirmi altıncısını gerçekleştiyoruz. Umarız turnuvamız uzun süre de devam edecektir. Tabi burada üniversitenin de katkısı oldukça önemli. Üniversitemiz kapıları açtığı için teşekkür ediyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Turnuva katılan sporcular hakkında bilgi veren Gökhan, “Turnuvamızda üç yüz doksan üç sporcu yer alıyor. Bu sporcuların içerisinde kardeş ülkelerden katılımcıların olması da çok önemli. Kazakistan, Özbekistan, Azerbaycan, Umman, KKTC, Türkmenistan, Gürcistan, Yemen, Bulgaristan ve Umman’dan gelen katılımcılarımız var. Onları Çanakkale’de ağırlamak çok önemli. Turnuvamızda ayrıca bir bedensel dört tane de görme engelli katılımcımız var. Onlara da ayrıca başarılıyor diliyorum. Bu şartlarda satranca gönül vermelerinin de ayrı bir anlamı var.” açıklamalarında bulundu.

Konuşmasına devam eden Başkan Gökhan; “Satranç sporunda dünyada beşinci sırada yer alıyormuşuz. Olimpiyatlarda ise altıncı sıradaymışız. Hedefimiz, olimpiyatlarda ve dünyada birinci sıraya çıkmak olmalı. Eğer bu sporcu Anadolu’nun en ücra köşesine kadar taşıyabilirsek, emin olun birinci oluruz. Çünkü Türk insanı pratik zekası her alanda ispat etmiştir. İnşallah satranç ülkemizin her yerine girer ve daha başarılı oluruz.” ifadelerini kullandı.

Başkan Gökhan, törendeki konuşması sonrasında turnuvanın açılış hamlesini gerçekleştirirken, turnuvaya katılan tüm sporculara başarılar diledi.

Çanakkale Satranç Turnuvası

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

İl Jandarma Komutanı İnce’den Veda Ziyareti16 Ağustos 2018

İl Jandarma Komutanı İnce’den Veda Ziyareti

Çanakkale’deki görev süresini tamamlamasının sonrasında tayini çıkan Çanakkale İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Necmi

Çardak Güreş Ağası’dan Mumla Davet16 Ağustos 2018

Çardak Güreş Ağası’dan Mumla Davet

Çardak’da bu sene 285’incisi düzenlenecek olan Tarihi Çardak Yağlı Güreşleri’nin tarihi belli oldu. Çardak

Çanakkale Destanları Müzesi Tırı Çanakkale’de16 Ağustos 2018

Çanakkale Destanları Müzesi Tırı Çanakkale’de

Çanakkale’nin kahramanlarını ve tarihini ülkenin dört bir yanına taşımak hedefi ile yola çıkan Çanakkale

Çanakkale’de Evlerin %62,9’u Sigortalı16 Ağustos 2018

Çanakkale’de Evlerin %62,9’u Sigortalı

Çanakkale’de evlerin %62,9’u sigortalı. 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nde yaklaşık dört bin kişinin hayatını