“Troya Kutsal Alan Olarak Kullanılmış Olabilir”

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Troya Antik Kendi Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan, Troya’nın kutsal alan olarak kullanıbileceğini gösteren buluntulara rastlamış

“Troya Kutsal Alan Olarak Kullanılmış Olabilir”
Haber Giriş Tarihi: 03 Eylül 2018 13:53 Güncel Haberler

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Troya Antik Kendi Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan, Troya’nın kutsal alan olarak kullanıbileceğini gösteren buluntulara rastlamış olduklarını söyledi.

Prof. Dr. Aslan, Troya Antik Kenti’nde bu sene 155. kazı dönemine başladıklarını açıkladı.

Antik kentin ilk kez 1863 senesinde Frank Calvert tarafından kazılmaya başlandığını belirten Aslan, bölgenin tüm dünya adına önemli bir arkeolojik alan olduğunu söyledi.

Aslan, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2018 yılının, Troya’nın UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne girişinin 20. senesi dolayısı ile Troya Yılı olarak ilan edilmesi ile kazıların da bu yönde farklı bir ivme kazanmış olduğunu aktardı.

Troya’da 155 senedir farklı kişilerin farklı kazılar gerçekleştirmiş olduğunu belirten Aslan, şunları söyledi:

“Fakat bu sene Troya için çok özel bir sene, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2018 yılının, Troya’nın UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne girişinin 20. senesi dolayısı ile Troya Yılı olarak ilan etti. Özellike Çanakkale Valiliğinin ve Tanıtma Genel Müdürlüğünün organizasyonları ile hem Türkiye’de hem de yurt dışında, hem akademik hem de kültürel anlamda pek çok etkinlik gerçekleştiriyor. Tüm bu çalışmaların merkezinde ise Troya Müzesi yer alıyor. Biz de bu seneki çalışmalarımıza kırk beş gün önce başladık ve devam ediyoruz. Aralarında yabancı uzmanlarında yer aldığı elli kişilik bir ekip ile çalışıyoruz.”

 Doğu Roma Mezarlığı’nın Devamı

Aslan, önceki senelerde Agora açması olarak tanımladıkları ve son Tunç Çağı Homeros Troya’sının güney kapısında başlattıkları çalışmaların ilginç sonuçlar ortaya çıkardığını vurguladı.

Troya’da 2016-2017 senelerinde yaptıkları kazılarda üst katmanlarda bir Doğu Roma Mezarlığı keşfettiklerini belirten Aslan, “Bu mezarlığın altında da Helenistik ve son Tunç Çağı’na doğru giden kalıntılar karşımıza çıkmıştı. Bu sene de Doğu Roma Mezarlığı’nın devamını bulduk ve bu mezarlığın araştırılması sonrasında da alt katmanlara ve son Tunç Çağı katmanlarına gideceğiz.” dedi.

Kutsal Alan

Aslan, bu sene elde edilen veriler ile bölgenin bir kutsal alan olarak kullanılmışlığı kesinleştirilmeye çalıştıklarını söyledi.

Buradaki önemli sonuçlardan bir tanesine 2016-2017 Troya kazılarında ulaştıklarını belirten Aslan, şunları söyledi:

“Özellikle 1930’lu senelerde kazılan ve Batı Kutsal Alanı’olarak tanımlanan yerde ve aynı zamanda Athena Tapınağı olarak tanımlanan alanda ortaya çıkan, buranın kutsal alan olarak kullanılmış olabileceğini gösteren buluntular karşımıza çıkıyor. Belki de Troya’da yeni bir Güney Kutsal Alanı gibi kutsal alan varlığının olup olmadığını ilerleyen kazı sezonunda göreceğiz.”

Prof. Dr. Aslan, bu seneki kazılarda önceki senelerde eski kazı ekiplerinin yaptığı çalışmaları da inceleme ve sınama fırsatı bulacaklarını dile getirerek, “2018 kazıları ile hem antik kentteki çevre düzenlemeleri hem de bölgenin engelli ziyaretçiler için gezilebilir bir yer olması, aynı zamanda da buradaki dijital sistem ile Troya’nın daha algılanabilir, daha iyi anlaşılabilir bir yer olmasına dönüştürmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz.” dedi.

Paylaş:
Bülent Turan’ın Ramazan Bayramı Mesajı

Güncel Haberler

Bülent Turan’ın Ramazan Bayramı Mesajı

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın Ramazan bayramı

Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nden Fidan Dikimi

Güncel Haberler

Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nden Fidan Dikimi

Çanakkale Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü ile işbirliği yaparak fidan dikme etkinliği

İşbaşı Eğitim Programı Kapsamında 80 İşbaşı

Güncel Haberler

İşbaşı Eğitim Programı Kapsamında 80 İşbaşı

İşbaşı Eğitim Programı kapsamında Çanakkale İŞKUR İl Müdürlüğü ve Yeni Mağazacılık A.Ş. arasında imzalanan protokol çerçevesinde Çanakkale merkez ve ilçelerde