Troya Yılı Ziyaretçi Sayısını Arttırdı

Troya Yılı Ziyaretçi Sayısını Arttırdı

Troya Antik Kenti’nin UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabul edilmesinin yirminci senesi dolayısı ile 2018’in Troya Yılı olan ilan edilmesi, beş bin senelik geçmişe sahip antik kentin ziyaretçi sayısını katladı. Ziyaretçi sayısı geçen senenin aynı dönemine göre yaklaşık iki kart artış gözlemlendi.

Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bilgilerine göre, her sene yüzlerce kişiyi ağırlayan antik kente bu senenin ilk yarısında gelen ziyaretçi sayısı, geçen senin aynı dönemine göre yaklaşık iki kat artış oldu. Ocak ve Haziran ayı 2017 senesinde yüz otuz altı bin yüz altı kişinin ziyaret etmiş olduğu Antik Kenti, tanıtım organizasyonlarının da etkisi ile bu senin aynı döneminde iki yüz otuz üç bin altı yüz kırk üç kişi ziyaret etti. Aylık bazda ise en yoğun ziyaretçi sayısı, elli bir bin elli dört ziyaretçi ile nisan ayında gerçekleşti.

Ziyaretçiler Akın Edecek

Ağustos ya da Eylül ayı içerisinde açılması planlanan yeni Troya Müzesi ile ziyaretçi sayının sene sonuna kadar daha yüksek seviyelere ulaşmasını beklediklerini dile getiren Dokuz, şunları belirtti:

“Müzenin açılması ile ziyaretçiler adeta buraya akın edecek. Çünkü Troya tüm dünya için bir değer. Troya’nın eserlerinin sergileneceği bu çok önemli müze de buna katkı sunacak ikinci bir unsur. Sene sonuna kadar ümidimiz sayısal verilerin daha da artacağı yönünde.” dedi.

Tanınırlık Arttı

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz açıklamada, 2018 Troya Yılı’nın önemli etkinlikler ile sürdüğünü söyledi. Troya’nın tüm dünya için bir kültür mirası olduğunun altını çizen Dokuz, şöyle devam etti:

“Troya Antik Kenti’nin UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabulünün yirminci senesi dolayısı ile 2018’in Troya Yılı ilan edilmesi ile bu tanınırlık daha da arttı. Çanakkale ve Troya tüm dünya tarafından en fazla bilinen konumlar arasında yer alıyor fakat Çanakkale ve Troya’ya katkısı çok büyük oldu.” dedi.

2018 Troya Yılı Çanakkale Troya

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

Yıldız Erkekler Futbol Karşılaşmaları Başladı14 Şubat 2019

Yıldız Erkekler Futbol Karşılaşmaları Başladı

Yıldız Erkekler Futbol il birinciliği karşılaşmaları başladı. 2018-2019 Eğitim Öğretim dönemi Çanakkale Okul Sporları

Çanakkale’de Sevgililer Günü Romantizmi14 Şubat 2019

Çanakkale’de Sevgililer Günü Romantizmi

Çanakkale’de 14 Şubat Sevgililer Gününe özel etkinlik düzenlendi. Kemalpaşa Mahallesi Tarla Sokak esnafının girişimleri

Çanakkaleli Bestekar Teoman Alpay Anıldı14 Şubat 2019

Çanakkaleli Bestekar Teoman Alpay Anıldı

Bestekar Teoman Alpay, vefatının 14. yıldönümünde

Akçansa Güzel Sanatlar Lisesi Açıldı14 Şubat 2019

Akçansa Güzel Sanatlar Lisesi Açıldı

Akçansa Güzel Sanatlar Lisesi’nin açılışı yapıldı. Barbaros Mahallesi Prof. Dr. Ümit Serdaroğlu Caddesi’nde yeni