Troya Yılı Ziyaretçi Sayısını Arttırdı

Troya Yılı Ziyaretçi Sayısını Arttırdı

Troya Antik Kenti’nin UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabul edilmesinin yirminci senesi dolayısı ile 2018’in Troya Yılı olan ilan edilmesi, beş bin senelik geçmişe sahip antik kentin ziyaretçi sayısını katladı. Ziyaretçi sayısı geçen senenin aynı dönemine göre yaklaşık iki kart artış gözlemlendi.

Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bilgilerine göre, her sene yüzlerce kişiyi ağırlayan antik kente bu senenin ilk yarısında gelen ziyaretçi sayısı, geçen senin aynı dönemine göre yaklaşık iki kat artış oldu. Ocak ve Haziran ayı 2017 senesinde yüz otuz altı bin yüz altı kişinin ziyaret etmiş olduğu Antik Kenti, tanıtım organizasyonlarının da etkisi ile bu senin aynı döneminde iki yüz otuz üç bin altı yüz kırk üç kişi ziyaret etti. Aylık bazda ise en yoğun ziyaretçi sayısı, elli bir bin elli dört ziyaretçi ile nisan ayında gerçekleşti.

Ziyaretçiler Akın Edecek

Ağustos ya da Eylül ayı içerisinde açılması planlanan yeni Troya Müzesi ile ziyaretçi sayının sene sonuna kadar daha yüksek seviyelere ulaşmasını beklediklerini dile getiren Dokuz, şunları belirtti:

“Müzenin açılması ile ziyaretçiler adeta buraya akın edecek. Çünkü Troya tüm dünya için bir değer. Troya’nın eserlerinin sergileneceği bu çok önemli müze de buna katkı sunacak ikinci bir unsur. Sene sonuna kadar ümidimiz sayısal verilerin daha da artacağı yönünde.” dedi.

Tanınırlık Arttı

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz açıklamada, 2018 Troya Yılı’nın önemli etkinlikler ile sürdüğünü söyledi. Troya’nın tüm dünya için bir kültür mirası olduğunun altını çizen Dokuz, şöyle devam etti:

“Troya Antik Kenti’nin UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabulünün yirminci senesi dolayısı ile 2018’in Troya Yılı ilan edilmesi ile bu tanınırlık daha da arttı. Çanakkale ve Troya tüm dünya tarafından en fazla bilinen konumlar arasında yer alıyor fakat Çanakkale ve Troya’ya katkısı çok büyük oldu.” dedi.

2018 Troya Yılı Çanakkale Troya

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

Şoför Adayları Sınavdan Geçti22 Eylül 2018

Şoför Adayları Sınavdan Geçti

Çanakkale Belediyesi Özel Halk Otobüslerinde çalıştırılmak üzere şoför adayları yazılı ve uygulamlı sınava tabi

Ülgür Gökhan Yangın Mağdurlarıyla Bir Araya Geldi22 Eylül 2018

Ülgür Gökhan Yangın Mağdurlarıyla Bir Araya Geldi

19 Ağustos 2018 tarihinde eski askeri hastane bahçesinde çıkan yangında otluk alan ve çevrede

Hüseyin Akif Terzioğlu Vakfı Yemek Dağıttı20 Eylül 2018

Hüseyin Akif Terzioğlu Vakfı Yemek Dağıttı

Hüseyin Akif Terzioğlu Şevkat Yuvası Vakfı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi önünde yemek

Kanada Heyeti Troya Antik Kentini Ziyaret Etti20 Eylül 2018

Kanada Heyeti Troya Antik Kentini Ziyaret Etti

Kanada Newfoundland ve Labrador Eyalet Meclis Başkanı Perry Trimper, Kanada’nın Türkiye Büyükelçisi Chris Cooter