Troya Yılı Ziyaretçi Sayısını Arttırdı

Troya Yılı Ziyaretçi Sayısını Arttırdı

Troya Antik Kenti’nin UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabul edilmesinin yirminci senesi dolayısı ile 2018’in Troya Yılı olan ilan edilmesi, beş bin senelik geçmişe sahip antik kentin ziyaretçi sayısını katladı. Ziyaretçi sayısı geçen senenin aynı dönemine göre yaklaşık iki kart artış gözlemlendi.

Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bilgilerine göre, her sene yüzlerce kişiyi ağırlayan antik kente bu senenin ilk yarısında gelen ziyaretçi sayısı, geçen senin aynı dönemine göre yaklaşık iki kat artış oldu. Ocak ve Haziran ayı 2017 senesinde yüz otuz altı bin yüz altı kişinin ziyaret etmiş olduğu Antik Kenti, tanıtım organizasyonlarının da etkisi ile bu senin aynı döneminde iki yüz otuz üç bin altı yüz kırk üç kişi ziyaret etti. Aylık bazda ise en yoğun ziyaretçi sayısı, elli bir bin elli dört ziyaretçi ile nisan ayında gerçekleşti.

Ziyaretçiler Akın Edecek

Ağustos ya da Eylül ayı içerisinde açılması planlanan yeni Troya Müzesi ile ziyaretçi sayının sene sonuna kadar daha yüksek seviyelere ulaşmasını beklediklerini dile getiren Dokuz, şunları belirtti:

“Müzenin açılması ile ziyaretçiler adeta buraya akın edecek. Çünkü Troya tüm dünya için bir değer. Troya’nın eserlerinin sergileneceği bu çok önemli müze de buna katkı sunacak ikinci bir unsur. Sene sonuna kadar ümidimiz sayısal verilerin daha da artacağı yönünde.” dedi.

Tanınırlık Arttı

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz açıklamada, 2018 Troya Yılı’nın önemli etkinlikler ile sürdüğünü söyledi. Troya’nın tüm dünya için bir kültür mirası olduğunun altını çizen Dokuz, şöyle devam etti:

“Troya Antik Kenti’nin UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabulünün yirminci senesi dolayısı ile 2018’in Troya Yılı ilan edilmesi ile bu tanınırlık daha da arttı. Çanakkale ve Troya tüm dünya tarafından en fazla bilinen konumlar arasında yer alıyor fakat Çanakkale ve Troya’ya katkısı çok büyük oldu.” dedi.

2018 Troya Yılı Çanakkale Troya

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

İlçelerde 15 Temmuz Etkinlikleri Gerçekleştirildi16 Temmuz 2018

İlçelerde 15 Temmuz Etkinlikleri Gerçekleştirildi

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında geçtiğimiz sene kutlanmaya başlanan 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi

Tavlı Şehit Ailelerine Ziyarette Bulundu16 Temmuz 2018

Tavlı Şehit Ailelerine Ziyarette Bulundu

15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeni ile Çanakkale Valisi Orhan

Orhan Tavlı Hastane Bayırı Şehitliğini Ziyaret Etti16 Temmuz 2018

Orhan Tavlı Hastane Bayırı Şehitliğini Ziyaret Etti

15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeni ile Çanakkale Valisi Orhan

15 Temmuz Anma Töreni Gerçekleştirildi16 Temmuz 2018

15 Temmuz Anma Töreni Gerçekleştirildi

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında geçen sene kutlanmaya başlanan 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi