Troya Yılı Ziyaretçi Sayısını Arttırdı

Troya Yılı Ziyaretçi Sayısını Arttırdı

Troya Antik Kenti’nin UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabul edilmesinin yirminci senesi dolayısı ile 2018’in Troya Yılı olan ilan edilmesi, beş bin senelik geçmişe sahip antik kentin ziyaretçi sayısını katladı. Ziyaretçi sayısı geçen senenin aynı dönemine göre yaklaşık iki kart artış gözlemlendi.

Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bilgilerine göre, her sene yüzlerce kişiyi ağırlayan antik kente bu senenin ilk yarısında gelen ziyaretçi sayısı, geçen senin aynı dönemine göre yaklaşık iki kat artış oldu. Ocak ve Haziran ayı 2017 senesinde yüz otuz altı bin yüz altı kişinin ziyaret etmiş olduğu Antik Kenti, tanıtım organizasyonlarının da etkisi ile bu senin aynı döneminde iki yüz otuz üç bin altı yüz kırk üç kişi ziyaret etti. Aylık bazda ise en yoğun ziyaretçi sayısı, elli bir bin elli dört ziyaretçi ile nisan ayında gerçekleşti.

Ziyaretçiler Akın Edecek

Ağustos ya da Eylül ayı içerisinde açılması planlanan yeni Troya Müzesi ile ziyaretçi sayının sene sonuna kadar daha yüksek seviyelere ulaşmasını beklediklerini dile getiren Dokuz, şunları belirtti:

“Müzenin açılması ile ziyaretçiler adeta buraya akın edecek. Çünkü Troya tüm dünya için bir değer. Troya’nın eserlerinin sergileneceği bu çok önemli müze de buna katkı sunacak ikinci bir unsur. Sene sonuna kadar ümidimiz sayısal verilerin daha da artacağı yönünde.” dedi.

Tanınırlık Arttı

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz açıklamada, 2018 Troya Yılı’nın önemli etkinlikler ile sürdüğünü söyledi. Troya’nın tüm dünya için bir kültür mirası olduğunun altını çizen Dokuz, şöyle devam etti:

“Troya Antik Kenti’nin UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabulünün yirminci senesi dolayısı ile 2018’in Troya Yılı ilan edilmesi ile bu tanınırlık daha da arttı. Çanakkale ve Troya tüm dünya tarafından en fazla bilinen konumlar arasında yer alıyor fakat Çanakkale ve Troya’ya katkısı çok büyük oldu.” dedi.

2018 Troya Yılı Çanakkale Troya

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

Kadın Spor ve Sağlık Merkezi Yeni Yerinde17 Kasım 2018

Kadın Spor ve Sağlık Merkezi Yeni Yerinde

Kepez Kadın Spor ve Sağlık Merkezi yeni yerine taşındı. Kepez Belediyesi tarafından spor ve

Ömer Faruk Mutan’dan Muhtarlara Ziyaret17 Kasım 2018

Ömer Faruk Mutan’dan Muhtarlara Ziyaret

Kepez Belediye Başkanı ve Çanakkale Belediye Başkanlığı aday adayı Dr. Ömer Faruk Mutan, Çanakkale

Barbaros Kreşi‘nin Yapımı Devam Ediyor17 Kasım 2018

Barbaros Kreşi‘nin Yapımı Devam Ediyor

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, yapımı devam eden Barbaros Kreşi’ni ziyaret etti. Belediye Başkanı

Dünya Çocuk Kitapları Haftası Etkinlikleri Yapıldı17 Kasım 2018

Dünya Çocuk Kitapları Haftası Etkinlikleri Yapıldı

Çocuk Kültür Evi’nde Dünya Çocuk Kitapları Haftası çerçevesinde bir dizi etkinlik düzenlendi. Çocukları farklı