22 Şubat 2024 Perşembe

Troya’da Engeller Kalkıyor

Tevfikiye köyü sınırları içerisinde yer alan, beş bin senelik geçmişe sahip Troya Antik Kenti, hazırlanan özel yürüyüş yolu ile engelliler için de ulaşılabilir duruma gelecek. Antik kentteki kazı çalışmaları kapsamında yeniden

Troya’da Engeller Kalkıyor
Haber Giriş Tarihi: 22 Ağustos 2018 14:14 Güncel Haberler

Tevfikiye köyü sınırları içerisinde yer alan, beş bin senelik geçmişe sahip Troya Antik Kenti, hazırlanan özel yürüyüş yolu ile engelliler için de ulaşılabilir duruma gelecek.

Antik kentteki kazı çalışmaları kapsamında yeniden düzenlenen alanda oluşturulacak yeni yol, özellikle antik kente gelen engellilerin bölgeyi ziyaretlerini kolaylaştırmak amacı ile tasarlandı. Ahşap travers kaplamalı yol, kolon, kiriş ve beton ayaklar ile desteklenecek.

Bin yüz metrelik yürüyüş yolunda engelli ziyaretçilerin faydanalanacak olduğu yönlendirme levhaları da yer alacak.

“Kırmızı Halı Sermiş Oluyoruz”

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Antik Kenti Hazı Heyeti Başkanı Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan, yapmış olduğu açıklamada, antik kentteki kazıların İÇDAŞ sponsorluğunda devam ettiğini belirtti.

Troya Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabulünün yirminci senesi dolayısı ile ilan edilen 2018 Troya Yılı ile birlikte bölgeye olan ilginin artmış olduğunu ifade eden Aslan, Troya’nın engelli vatandaşlarrın da ziyaret edebildiği bir merkez haline dönüşmesi adına ziyaret edilebildiği bir merkez durumuna dönüşmesi için çalışma yaptıklarını vurguladı.

Aslan, bunun adına Türkiye’deki en önemli örnek kabul edilebilecek yürüyüş yolu projesini hayata geçirmiş olduklarını ve çalışmalara başladıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Bu sene antik kentin geniş kapsamlı çevre düzüenlemesi yapılıyor. Bu düzenleme ile beraber dijital bir bilgilendime sistemi hazırlıyoruz. Troya gezi yollarındaki çevre düzenlemeleri kapsamında ise belki Türkiye’de ilk kez antik kentin büyük bir kısmını engellilerin ziyaret etmeleri hedefi ile bir çalışma yapıyoruz. Yapaılacak çalışma ile burası aynı bir müze ziyaret ediliyor gibi dolaşılabilcek. Yani kişi içeriye girdiği zaman ziyaret ettiği alan ilişkisi kalıntılar anlamında sıfıra indirgenmiş olacak. Tabiri caizse biz buradad ziyaretçilerin ayağının altına kırmızı bir halı sermiş oluyoruz. Tabii bu çalışmalar Troya Antik Kenti’ni, Troya Müzesi’nin açılışına hazırlayan çalışamalar.”

“Troya’daki gezi yolu bir kilometrenin üzerinde”

Troya’daki çevre düzenlemesinin ve Troya’nın engelli bireyler adına gezilebilir bir yer olmasının çok önemli bir unsur olduğunu vurgulayan Aslan, şu şekilde devam etti:

“Aynı zamanda antik kent adına hazırlanan dijital sistem ile Troya’nın daha algılanabilir daha anlaşılabilir bir yer olmasına dönüşmesi adına çalışmalarımıza devam ediyoruz. Buradaki en önemli çıkış noktası Troya Müzesi. Troya’daki gezi yolu bir kilometrenin biraz üzerinde olacak. Bu yolun özellikler yüzde yetmişlik kısmı engellilerin çok rahat bir şekilde gezebileceği, dolaşılabileceği aynı zamanda dijital sistem ile de antik kenti rahat bir şekilde anlayabileceği bir yere dönüşecek.”

“Engelliler Sadece Tahta Ata Kadar Bölüme Ulaşabiliyordu”

Aslan, önceki senelerde engelli bireylerin antik kentte gezebildikleri alanın son derece kısıtlı olduğuna dikkatleri çekti. Aslan, şunları söyledi:

“Önceki senelerde engelli bireyler sadece antik kentin kapı girişinden, Troya’nın simgesi tahta ata kadarki bölüme ulaşabiliyorlardı. Sadece bu bölge rahat bir şekilde gezilebilir konumdaydı. Fakat Troya sadece bu alandan ibaret bir yer değil. Çok büyük bir kent burası. Biz bu çalışma ile engellilerin Troya’nın daha büyük bölümünü ziyaret etmelerini amaçladık.”

Aslan, projenin hem Kültür ve Turizm Bakanlığı hem de kazı ana sponsoru İÇDAŞ’ın destekleri ile hayata geçirilecek olduğunu belirtti.

Paylaş:
Bülent Turan’ın Ramazan Bayramı Mesajı

Güncel Haberler

Bülent Turan’ın Ramazan Bayramı Mesajı

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın Ramazan bayramı

Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nden Fidan Dikimi

Güncel Haberler

Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nden Fidan Dikimi

Çanakkale Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü ile işbirliği yaparak fidan dikme etkinliği

İşbaşı Eğitim Programı Kapsamında 80 İşbaşı

Güncel Haberler

İşbaşı Eğitim Programı Kapsamında 80 İşbaşı

İşbaşı Eğitim Programı kapsamında Çanakkale İŞKUR İl Müdürlüğü ve Yeni Mağazacılık A.Ş. arasında imzalanan protokol çerçevesinde Çanakkale merkez ve ilçelerde