29 Şubat 2024 Perşembe

UNESCO Troya İçin Dönüm Noktası Oldu

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabul edilişinin yirmici senesi kutlanan Troya Antik Kenti, geriye dönük üç bin seneden fazla zaman dilimindeki uygarlıkları izleme olanağı sağlayan kalıntıları, beş bin seneye dayanan

UNESCO Troya İçin Dönüm Noktası Oldu
Haber Giriş Tarihi: 23 Temmuz 2018 12:47 Güncel Haberler

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabul edilişinin yirmici senesi kutlanan Troya Antik Kenti, geriye dönük üç bin seneden fazla zaman dilimindeki uygarlıkları izleme olanağı sağlayan kalıntıları, beş bin seneye dayanan tarihi ile yerli ve yabancı ziyaretçilerin akınına uğramakta.

Özellikle Uzak Doğu ülkelerinden yoğun ziyaretçi gelen ve her geçen sene ziyaretçi sayısı artan antik kente, Troya Senesi ilan edilmesinin de etkisi ile bu yıl bir milyon ziyaretçi bekleniyor.

En erken yerleşim katmanı Milattan Önce 3000-2500 ile Erken Tunç Çağı’na tarihlenen, daha sonra sürekli yerleşim ve yerleşim katmanları Roma Dönemi ile sona eren antik kent, göstermiş olduğu kesintisiz katmanlaşma ile Ege ve Avrupa’daki diğer arkeolojik alanlar için referans görevi görmekte.

İlk olarak 1871 senesinde Heinrich Schliemann, daha sonra W. Dörpfeld, C.W Blegen tarafından kazılan, Tevfikiye köyü sınırları içerisinde yer alan bu görkemli arkeolojik kentte kazılar hala devam ediyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1996 senesinde “Troya Tarihi Milli Parkı” ilan edilen antik kent için dönemin Troya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Manfred Osman Korfmann’ın önerisi ile UNESCO’ya başvuru yapıldı. 1998 senesi ile UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne kabul edilen Troya Antik Kenti, zaman içerisinde en fazla tanınan antik kentlerinde biri haline geldi.

Antik dönemin ünlü ozanı Homeros’un, Milattan Önce 730 senesinde yazdığı, on senelik Troya Savaşı’nın son elli bir gününün alatıldığı, on beş bin dize, yirmi dört farklı bölümden oluşan İlyada Destanı’nda yer verdiği Troya’nın ünü, başrolünü Brad Pitt’in üstlenmiş olduğu Troy filmi ile üst seviyeye ulaştı.

UNESCO Troya İçin Dönüm Noktası Oldu

Troya Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı ve ÇOMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rüstem Aslan, yapmış olduğu açıklamada, antik kentin beş bin senelik geçmişi içerisinde barındıran nadide bir nokta olduğunu belirtti.

Aslan, 1996’da Milli Park özelliği kazanan, 1998’de de UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’ne giren Troya’nın her geçen sene daha fazla ziyaret edilen bir merkez durumuna geldiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Troya, sadece Türkiye ya da Çanakkale adına değil tüm dünya için önemli bir yer. Troya yirmi sene önce UNESCO listesine girdikten sonra bölgeye daha çok özen gösterildi ve dünyadaki bilinirliği arttı. Kısa süre içerisinde hazırlanan sosyal faaliyetler, yayınlar, sergiler ve belgesel filmler ile burası daha çok bilinen bir nokta haline geldi . Hatta 2001’de Troy filminin gösterime girmesi Troya’nın uluslararası alandaki bilinirliğini ve Troya’ya olan ilginin artmasına neden oldu. UNESCO ve diğer koruma anlamındaki etkiler ile beraber Troya’da her anlamda bir farklılık meydana geldi. Gerek kazılar anlamında gerek alandaki diğer faaliyetler anlamında çok önemli işler katedildi. UNESCO Troya için bir dönüm noktası oldu.”

Troya Müzesi Fikri Çıktı

Prof. Dr. Aslan, Troya’nın Dünya Kültür Miras Listesi’ne girmesinin ardından burada yapılan tüm çalışmaların akabinde bir “Troya Müzesi” fikrinin ortaya atıldığını belirtti.

Dönemin kazı heyeti başkanı Prof. Dr. Manfred Osman Korfmann tarafından oluşturulan bu fikrin, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından devam ettirilerek bir yarışma düzenlendiğini ve bu yarışmayı kazanan projenin bugün yapımına devam edilen müzenin temellerini attığını anlatan Aslan, şunları kaydetti:

“Kültür ve Turizm Bakanlığı 2014’ten sonra da gerekli finans ve kamulaştırma ile alakalı ayrıntıları çözerek Troya Müzes’inin yakın bir zaman içerisinde açılması adına gerekli olan tüm çalışmaları yaptı. 2018 senesi tüm bu çalışmaları çevresinde Kültür ve Turizm Bakanlığın tarafından , bütün sivil toplum kuruluşlarının ve Çanakkale Valiliği’nin girişimi ile Troya Yılı ilan edildi. Burada Tanıtma Genel Müdürlüğü ve Çanakkale Valiliği’nin organizasyonu ile pek çok ulusal ve uluslararası etkinlik yapıldı, yapılmaya devam ediliyor. Dünya genelinde doksandan fazla fuarda Troya anlatıldı. Çeşitli sergiler, sempozyumlar gerçekleştiriliyor. Kısa bir zaman içinde de Troya Müzesi açılmış olacak. Bu yirmi senelik süreçte, Troya Müzesi ile birlikte sorumlu bakanlıkların ve kurulların hem gezi ve bilgilendirme hem de rekreasyon anlamında çok büyük ve kalıcı projeleri söz konusu.”

Paylaş:
Bülent Turan’ın Ramazan Bayramı Mesajı

Güncel Haberler

Bülent Turan’ın Ramazan Bayramı Mesajı

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın Ramazan bayramı

Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nden Fidan Dikimi

Güncel Haberler

Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nden Fidan Dikimi

Çanakkale Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü ile işbirliği yaparak fidan dikme etkinliği

İşbaşı Eğitim Programı Kapsamında 80 İşbaşı

Güncel Haberler

İşbaşı Eğitim Programı Kapsamında 80 İşbaşı

İşbaşı Eğitim Programı kapsamında Çanakkale İŞKUR İl Müdürlüğü ve Yeni Mağazacılık A.Ş. arasında imzalanan protokol çerçevesinde Çanakkale merkez ve ilçelerde