22 Şubat 2024 Perşembe

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlandı

Çanakkale merkez, Bayramiç, Lapseki, Ayvacık, Biga ve Gelibolu’da, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenlerle kutlandı. Bayramiç'te Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, Kurtuluş Savaşı'nı başlatmak için Samsun'a çıkışının 99.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlandı
Haber Giriş Tarihi: 19 Mayıs 2018 22:54 Güncelleme: Gündem Haberler

Çanakkale merkez, Bayramiç, Lapseki, Ayvacık, Biga ve Gelibolu’da, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenlerle kutlandı.

Bayramiç’te Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak için Samsun’a çıkışının 99. yıl dönümü törenlerle kutlandı.
Program kapsamında ilk olarak, Yıldırım Akbulut Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Salih Serdar Akar ve lise öğrencileri tarafından çelenk konuldu. Buradaki tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona erdi.

İkinci tören, ilçe meydanında Bayramiç Kaymakamı Ramazan Kendüzler ve Bayramiç Belediye Başkanı Sadettin Arslan’ın da katılımıyla düzenlendi.

Gençlik Andı’nın okunması ve “19 Mayıs” adlı şiirin seslendirilmesi sonrasında türkü dinletisi yapıldı. Çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verilerek program sona erdi.

– Lapseki
Lapseki’de, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Şehit Hüseyin Çetin İmam Hatip Ortaokulu bahçesindeki Atatürk büstüne Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdür Vekili Zafer Çelik tarafından çelenk konulmasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından okul bahçesinde düzenlenen programa geçildi.

Zafer Çelik, burada yaptığı konuşmada, 19 Mayıs tarihinin, milletin tüm onur ve asaletiyle Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcı olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerini, Lapseki Kaymakamı Tahir Şahin, Kaymakam Adayı Furkan Başar, Garnizon Komutanı Yarbay Türker Altıngöz ve Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz tarafından verildi.

– Ayvacık
19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Ayvacık 21 Eylül Stadyumu’nda tören düzenlendi.

Törende, lise öğrencileri tarafından çeşitli gösteriler yapıldı, şiirler okundu. Liselerarası düzenlenen şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrenciler ile atletizm müsabakalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Törene, Ayvacık Kaymakamı Cevat Çelik, Ayvacık Garnizon Komutanı Hava Yarbay Murat Torumtay, Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin, daire amirleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

– Biga

Biga’da 19 Mayıs Atatürk´ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenlerle kutlandı.
Kutlamalar Hükümet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulmasıyla başladı. Çelenk sunumunun ardından İlyas Bayram Stadyumu’ndaki gösteri ve kutlamalara geçildi.

Törene, Biga Kaymakamı Mustafa Can, Biga Belediye Başkanı İsmail Işık başta olmak üzere okul müdürleri, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Biga İlçe Gençlik Spor Müdürü Celal Avcı, yaptığı konuşmada, şunları kaydetti:

“Kurtuluş savaşımızın başlangıcı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 99. yıl dönümünü kutluyoruz. Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir diyerek 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a çıkması, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuştur. Bu tarihle birlikte Türk milleti, kendi makus talihini tersine döndürmeye başlayarak esaret altında var olunamayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın ilelebet işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya haykırmıştır. 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlayan bağımsızlık mücadelesi Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılmasıyla birlikte kısa sürede dalga dalga tüm yurda yayılmıştır.”

Öğrenciler arasında şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildi. Kültürel ve sportif yarışmalarda ilk üç derece giren öğrencilere kupa, armağan ve madalyaları verildi.

Törenler, halat çekme, çuval yarışı, koşular ve folklor gösterilerinin ardından öğrencilerin sunduğu dev Türk bayrağı gösterisi ile tören son buldu.

– Gelibolu

Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramının 99. yıl dönümü Gelibolu’da düzenlenen törenlerle kutlandı.
Törenler, 2. Kolordu Komutanlığı önündeki Atatürk Anıtı’na, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından çelenk sunumuyla başladı.

Çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın yapılmasından sonra, folklor gösterileriyle törenler sona erdi.

Törenler sırasında baygınlık geçiren bir öğrenci ise burada bulunan 112 Acil Servis ekibi tarafından Gelibolu Devlet Hastanesine götürülerek tedavi altına alındı.

Paylaş:
Büyük Zaferin 97’nci Yıl Dönümü

Gündem Haberler

Büyük Zaferin 97’nci Yıl Dönümü

Çanakkale'de 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 97. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi. Törene, gaziler de

Çanakkale Merkezli FETÖ Operasyonu

Gündem Haberler

Çanakkale Merkezli FETÖ Operasyonu

Çanakkale merkezli 11 ilde ve KKTC'de FETÖ'nün askeri mahrem yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında 21 muvazzaf asker hakkında yakalama kararı

Çanakkale Barosu’ndan Adli Yıl Açılış Törenine Boykot

Gündem Haberler

Çanakkale Barosu’ndan Adli Yıl Açılış Törenine Boykot

Adli yıl açılış törenin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilmesi nedeniyle Çanakkale Barosu da katılmayarak boykot kararı