27 Haziran 2019 Perşembe

19 Mayıs Resmi Törenle Kutlandı

Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilen resmi törenle, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlandı.

19 Mayıs Resmi Törenle Kutlandı
Haber Giriş Tarihi: 19 Mayıs 2019 14:59 Gündem Haberler

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Çanakkale’de resmi törenle kutlandı.

Çanakkale Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen resmi tören; Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Aziz Sinan Alp tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törende açılış konuşmasını gerçekleştiren Aziz Sinan Alp, milli mücadeleye giden sürecin başlamasının 100. yıl dönümüne ulaşmanın mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını ifade ederek, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde tarih sahnesinde şaha kalkışımızın başlangıç tarihinin 19 Mayıs 1919 olduğunu söyledi. Konuşmasına şu sözlerle devam eden Alp, “Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal’in ‘Türk Milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir’ diyerek Samsun’a çıkması, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuştur. Bu tarih ile birlikte Türk milleti, kendi makus talihini tersine döndürmeye başlayarak esaret halinde var olunamayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın ilelebet işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya haykırmıştır.” İfadelerini kullandı.

Resmi törenin ardından, öğrenciler ve vatandaşların katılımıyla, Cumhuriyet Meydanı, İnönü caddesi ve Piri Reis Caddesi üzerinden Kordon Boyu’na kadar olan güzergah üzerinde “Bayrak Yürüyüşü” yapıldı. Bayrak yürüyüşüne Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, okul müdürleri, sivil toplum kuruluşları, veliler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Gün boyunca kordon boyu ve Çağlar Kaynak Basketbol Sahasında devam edecek olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları gece saatlerinde de devam edecek. Halk oyunları gösterileri, mehteran gösterisi, bando gösterisi ve gecenin son etkinliği havai fişek gösterisi düzenlenerek programlar sona erecek.

Paylaş:
Hakan Pınar’dan T.C. Polemiğiyle İlgili Açıklama

Gündem Haberler

Hakan Pınar’dan T.C. Polemiğiyle İlgili Açıklama

MHP Çanakkale İl Başkanı Hakan Pınar, Lapseki Belediyesi'nde yaşanan T.C. polemiğiyle ilgili açıklamasında

Bayram Yoğunluğuna Yeni Tedbirler Alındı

Gündem Haberler

Bayram Yoğunluğuna Yeni Tedbirler Alındı

Eceabat ve Kilitbahir iskelelerinde araç yoğunluğu sebebiyle oluşan trafik sıkışıklığını gidermek için yeni tedbirler

Çanakkale Rüzgar Enerjisi İhaleleri Tamamlandı

Gündem Haberler

Çanakkale Rüzgar Enerjisi İhaleleri Tamamlandı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca düzenlenen Rüzgar YEKA -2 ihalesinde Aydın, Muğla, Balıkesir ve Çanakkale bölgeleri için toplam bin megavatlık