28 Eylül 2022 Çarşamba

19 Mayıs Resmi Törenle Kutlandı

Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilen resmi törenle, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlandı.

19 Mayıs Resmi Törenle Kutlandı
Haber Giriş Tarihi: 19 Mayıs 2019 14:59 Gündem Haberler

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Çanakkale’de resmi törenle kutlandı.

Çanakkale Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen resmi tören; Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Aziz Sinan Alp tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törende açılış konuşmasını gerçekleştiren Aziz Sinan Alp, milli mücadeleye giden sürecin başlamasının 100. yıl dönümüne ulaşmanın mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını ifade ederek, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde tarih sahnesinde şaha kalkışımızın başlangıç tarihinin 19 Mayıs 1919 olduğunu söyledi. Konuşmasına şu sözlerle devam eden Alp, “Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal’in ‘Türk Milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir’ diyerek Samsun’a çıkması, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuştur. Bu tarih ile birlikte Türk milleti, kendi makus talihini tersine döndürmeye başlayarak esaret halinde var olunamayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın ilelebet işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya haykırmıştır.” İfadelerini kullandı.

Resmi törenin ardından, öğrenciler ve vatandaşların katılımıyla, Cumhuriyet Meydanı, İnönü caddesi ve Piri Reis Caddesi üzerinden Kordon Boyu’na kadar olan güzergah üzerinde “Bayrak Yürüyüşü” yapıldı. Bayrak yürüyüşüne Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, okul müdürleri, sivil toplum kuruluşları, veliler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Gün boyunca kordon boyu ve Çağlar Kaynak Basketbol Sahasında devam edecek olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları gece saatlerinde de devam edecek. Halk oyunları gösterileri, mehteran gösterisi, bando gösterisi ve gecenin son etkinliği havai fişek gösterisi düzenlenerek programlar sona erecek.

Paylaş:
Büyük Zaferin 97’nci Yıl Dönümü

Gündem Haberler

Büyük Zaferin 97’nci Yıl Dönümü

Çanakkale'de 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 97. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi. Törene, gaziler de

Çanakkale Merkezli FETÖ Operasyonu

Gündem Haberler

Çanakkale Merkezli FETÖ Operasyonu

Çanakkale merkezli 11 ilde ve KKTC'de FETÖ'nün askeri mahrem yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında 21 muvazzaf asker hakkında yakalama kararı

Çanakkale Barosu’ndan Adli Yıl Açılış Törenine Boykot

Gündem Haberler

Çanakkale Barosu’ndan Adli Yıl Açılış Törenine Boykot

Adli yıl açılış törenin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilmesi nedeniyle Çanakkale Barosu da katılmayarak boykot kararı