1915 Çanakkale Köprüsü Asya Kule Kesonu Batırıldı

1915 Çanakkale Köprüsü Asya Kesonu suya batırma işlemi Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan'ın katılımıyla törenle gerçekleştirildi.

1915 Çanakkale Köprüsü Asya Kule Kesonu Batırıldı
Haber Giriş Tarihi: 25 Mayıs 2019 19:40 Gündem Haberler

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Asya yakası Lapseki’de yer alan kesonu batırma törenine katıldı.

Mayıs ayı başında Avrupa Kesonu batırılan köprünün bu gün Asya Kesonu törenle denize batırıldı. 74 metre genişliğinde, 83,3 metre uzunluğunda, 20 metre yüksekliğinde ve 54 bin 800 ton ağırlığındaki kule kesonu deniz içerisindeki ayağının bulunduğu alana batırıldı.

Lapseki ilçesi Şekerkaya mevkiinde kule kesonunun batırıldığı alana yakın noktada ‘Erdoğan Yazıcı’ isimli gezi teknesinde gerçekleştirilen törene; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın yanı sıra, Bakan Yardımcısı Enver İskurt, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Lapseki Kaymakamı Tahir Şahin, Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, Ak Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ve Daelim temsilcisi Young Jin Woo da katıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan törende yaptığı konuşmasında, 1915 Çanakkale Köprüsü tamamlandığında Çanakkale’ye ekonomik anlamda büyük ivmelenme sağlayacağını belirterek, “Feribotla 30 dakikada geçilen ancak bekleme süresiyle 1 saat süren Çanakkale Boğazı’ndan seyahat süresi 4 dakikaya kadar indirecek. Hilali yere düşürmemek için milleti, çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkarmak” olduğunu dile getiren Turhan, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün de bu yolda atılan adımlardan en önemlisinden birinin olduğunu söyledi.

Avrupa Kule Keson temelini bu ayın başında batırdıklarını anımsatan Turhan, “Asya Kule Keson temelini ise şimdi sizlerin huzurunda yüzdürerek batırıyoruz. Yakın zamanda köprünün ayaklarının yükseldiğini de görmeye başlayacağız. 2022 yılı 18 Mart’ında da bu dev projeyi tamamlayarak hem dünyanın en geniş orta açıklıklı köprüsünü Türkiye’ye kazandıracağız hem de Çanakkale’nin siluetini tekrar şekillendirmiş olacağız.” dedi. Turhan, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün, Türkiye’nin aydınlık yarınlarının da kanıtı niteliğinde olduğunu söyledi.

Konuşmanın sonrasında Asya kesonu suya batırma işlemini başlattı.

1915 Çanakkale Köprüsü, Çanakkale Boğazında Gelibolu’nun Sütlüce ve Lapseki’nin Şekerkaya mevkileri arasında uzanacak, tamamlandığında 2 bin 23 metre ile dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü unvanının sahibi olacak. Köprünün 18 Mart 2022’de tamamlanarak hizmete açılması planlanıyor.

Paylaş:
Büyük Zaferin 97’nci Yıl Dönümü

Gündem Haberler

Büyük Zaferin 97’nci Yıl Dönümü

Çanakkale'de 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 97. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi. Törene, gaziler de

Çanakkale Merkezli FETÖ Operasyonu

Gündem Haberler

Çanakkale Merkezli FETÖ Operasyonu

Çanakkale merkezli 11 ilde ve KKTC'de FETÖ'nün askeri mahrem yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında 21 muvazzaf asker hakkında yakalama kararı

Çanakkale Barosu’ndan Adli Yıl Açılış Törenine Boykot

Gündem Haberler

Çanakkale Barosu’ndan Adli Yıl Açılış Törenine Boykot

Adli yıl açılış törenin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilmesi nedeniyle Çanakkale Barosu da katılmayarak boykot kararı