27 Haziran 2019 Perşembe

1915 Çanakkale Köprüsü Asya Kule Kesonu Batırıldı

1915 Çanakkale Köprüsü Asya Kesonu suya batırma işlemi Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan'ın katılımıyla törenle gerçekleştirildi.

1915 Çanakkale Köprüsü Asya Kule Kesonu Batırıldı
Haber Giriş Tarihi: 25 Mayıs 2019 19:40 Gündem Haberler

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Asya yakası Lapseki’de yer alan kesonu batırma törenine katıldı.

Mayıs ayı başında Avrupa Kesonu batırılan köprünün bu gün Asya Kesonu törenle denize batırıldı. 74 metre genişliğinde, 83,3 metre uzunluğunda, 20 metre yüksekliğinde ve 54 bin 800 ton ağırlığındaki kule kesonu deniz içerisindeki ayağının bulunduğu alana batırıldı.

Lapseki ilçesi Şekerkaya mevkiinde kule kesonunun batırıldığı alana yakın noktada ‘Erdoğan Yazıcı’ isimli gezi teknesinde gerçekleştirilen törene; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın yanı sıra, Bakan Yardımcısı Enver İskurt, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Lapseki Kaymakamı Tahir Şahin, Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, Ak Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ve Daelim temsilcisi Young Jin Woo da katıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan törende yaptığı konuşmasında, 1915 Çanakkale Köprüsü tamamlandığında Çanakkale’ye ekonomik anlamda büyük ivmelenme sağlayacağını belirterek, “Feribotla 30 dakikada geçilen ancak bekleme süresiyle 1 saat süren Çanakkale Boğazı’ndan seyahat süresi 4 dakikaya kadar indirecek. Hilali yere düşürmemek için milleti, çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkarmak” olduğunu dile getiren Turhan, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün de bu yolda atılan adımlardan en önemlisinden birinin olduğunu söyledi.

Avrupa Kule Keson temelini bu ayın başında batırdıklarını anımsatan Turhan, “Asya Kule Keson temelini ise şimdi sizlerin huzurunda yüzdürerek batırıyoruz. Yakın zamanda köprünün ayaklarının yükseldiğini de görmeye başlayacağız. 2022 yılı 18 Mart’ında da bu dev projeyi tamamlayarak hem dünyanın en geniş orta açıklıklı köprüsünü Türkiye’ye kazandıracağız hem de Çanakkale’nin siluetini tekrar şekillendirmiş olacağız.” dedi. Turhan, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün, Türkiye’nin aydınlık yarınlarının da kanıtı niteliğinde olduğunu söyledi.

Konuşmanın sonrasında Asya kesonu suya batırma işlemini başlattı.

1915 Çanakkale Köprüsü, Çanakkale Boğazında Gelibolu’nun Sütlüce ve Lapseki’nin Şekerkaya mevkileri arasında uzanacak, tamamlandığında 2 bin 23 metre ile dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü unvanının sahibi olacak. Köprünün 18 Mart 2022’de tamamlanarak hizmete açılması planlanıyor.

Paylaş:
Hakan Pınar’dan T.C. Polemiğiyle İlgili Açıklama

Gündem Haberler

Hakan Pınar’dan T.C. Polemiğiyle İlgili Açıklama

MHP Çanakkale İl Başkanı Hakan Pınar, Lapseki Belediyesi'nde yaşanan T.C. polemiğiyle ilgili açıklamasında

Bayram Yoğunluğuna Yeni Tedbirler Alındı

Gündem Haberler

Bayram Yoğunluğuna Yeni Tedbirler Alındı

Eceabat ve Kilitbahir iskelelerinde araç yoğunluğu sebebiyle oluşan trafik sıkışıklığını gidermek için yeni tedbirler

Çanakkale Rüzgar Enerjisi İhaleleri Tamamlandı

Gündem Haberler

Çanakkale Rüzgar Enerjisi İhaleleri Tamamlandı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca düzenlenen Rüzgar YEKA -2 ihalesinde Aydın, Muğla, Balıkesir ve Çanakkale bölgeleri için toplam bin megavatlık