29 Şubat 2024 Perşembe

27 Mayıs 1960 Darbesi Kınandı

AK Parti İnsan Hakları Birimi Başkanlığı tarafından Türkiye'nin 81 ilinde eş zamanlı olarak, 27 Mayıs 1960 Darbesi'ne tepki amacıyla basın açıklaması yapıldı.

27 Mayıs 1960 Darbesi Kınandı
Haber Giriş Tarihi: 28 Mayıs 2019 2:12 Gündem Haberler

AK Parti Çanakkale İl Başkanlığı, 27 Mayıs 1960 Darbesi’nin 59’uncu yıldönümü dolayısıyla basın açıklamasında bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde gerçekleşmiş ilk darbe olan, 27 Mayıs 1960 Askeri Darbesi, Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki bir grup subayın, iktidar partisi Demokrat Parti’nin “Türkiye’yi baskı rejimine ve kardeş kavgasına götürdüğü” gerekçesiyle ülke yönetimine el koymasıyla gerçekleşmiş ve dönemin Başbakanı Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan idam edilmişti.

Türk demokrasi tarihinin kara lekelerinden biri olan 27 Mayıs 1960 darbesinin 59. Yılı nedeniyle AK Parti Çanakkale İl Başkanlığı Çanakkale İskelesi eski Kilitbahir Motorlarının kalktığı alanda basın açıklaması yaptı. Türkiye’de Ak Parti İl Başkanlıkları İnsan Hakları Birimi tarafından 81 ilde eş zamanlı olarak yapılan basın açıklamasını Çanakkale’de Ak Parti İnsan Hakları Birim Başkanı Mesude Kaya okudu.

81 ilde eş zamanlı olarak yapılan basın açıklaması ile 27 Mayıs 1960 Askeri darbesi yıl dönümünde, şiddetle ve nefretle kınanarak idam edilenler anıldı.

Paylaş:
Büyük Zaferin 97’nci Yıl Dönümü

Gündem Haberler

Büyük Zaferin 97’nci Yıl Dönümü

Çanakkale'de 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 97. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi. Törene, gaziler de

Çanakkale Merkezli FETÖ Operasyonu

Gündem Haberler

Çanakkale Merkezli FETÖ Operasyonu

Çanakkale merkezli 11 ilde ve KKTC'de FETÖ'nün askeri mahrem yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında 21 muvazzaf asker hakkında yakalama kararı

Çanakkale Barosu’ndan Adli Yıl Açılış Törenine Boykot

Gündem Haberler

Çanakkale Barosu’ndan Adli Yıl Açılış Törenine Boykot

Adli yıl açılış törenin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilmesi nedeniyle Çanakkale Barosu da katılmayarak boykot kararı