26 Haziran 2019 Çarşamba

27 Mayıs 1960 Darbesi Kınandı

AK Parti İnsan Hakları Birimi Başkanlığı tarafından Türkiye'nin 81 ilinde eş zamanlı olarak, 27 Mayıs 1960 Darbesi'ne tepki amacıyla basın açıklaması yapıldı.

27 Mayıs 1960 Darbesi Kınandı
Haber Giriş Tarihi: 28 Mayıs 2019 2:12 Gündem Haberler

AK Parti Çanakkale İl Başkanlığı, 27 Mayıs 1960 Darbesi’nin 59’uncu yıldönümü dolayısıyla basın açıklamasında bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde gerçekleşmiş ilk darbe olan, 27 Mayıs 1960 Askeri Darbesi, Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki bir grup subayın, iktidar partisi Demokrat Parti’nin “Türkiye’yi baskı rejimine ve kardeş kavgasına götürdüğü” gerekçesiyle ülke yönetimine el koymasıyla gerçekleşmiş ve dönemin Başbakanı Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan idam edilmişti.

Türk demokrasi tarihinin kara lekelerinden biri olan 27 Mayıs 1960 darbesinin 59. Yılı nedeniyle AK Parti Çanakkale İl Başkanlığı Çanakkale İskelesi eski Kilitbahir Motorlarının kalktığı alanda basın açıklaması yaptı. Türkiye’de Ak Parti İl Başkanlıkları İnsan Hakları Birimi tarafından 81 ilde eş zamanlı olarak yapılan basın açıklamasını Çanakkale’de Ak Parti İnsan Hakları Birim Başkanı Mesude Kaya okudu.

81 ilde eş zamanlı olarak yapılan basın açıklaması ile 27 Mayıs 1960 Askeri darbesi yıl dönümünde, şiddetle ve nefretle kınanarak idam edilenler anıldı.

Paylaş:
Hakan Pınar’dan T.C. Polemiğiyle İlgili Açıklama

Gündem Haberler

Hakan Pınar’dan T.C. Polemiğiyle İlgili Açıklama

MHP Çanakkale İl Başkanı Hakan Pınar, Lapseki Belediyesi'nde yaşanan T.C. polemiğiyle ilgili açıklamasında

Bayram Yoğunluğuna Yeni Tedbirler Alındı

Gündem Haberler

Bayram Yoğunluğuna Yeni Tedbirler Alındı

Eceabat ve Kilitbahir iskelelerinde araç yoğunluğu sebebiyle oluşan trafik sıkışıklığını gidermek için yeni tedbirler

Çanakkale Rüzgar Enerjisi İhaleleri Tamamlandı

Gündem Haberler

Çanakkale Rüzgar Enerjisi İhaleleri Tamamlandı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca düzenlenen Rüzgar YEKA -2 ihalesinde Aydın, Muğla, Balıkesir ve Çanakkale bölgeleri için toplam bin megavatlık