Çanakkale Kara Savaşları’nın 104. Yılı

Çanakkale Kara Savaşları'nın 104. yıldönümü sebebiyle Çanakkale Şehitler Abidesi'nde anma töreni düzenlendi.

Çanakkale Kara Savaşları’nın 104. Yılı
Haber Giriş Tarihi: 24 Nisan 2019 14:51 Gündem Haberler

Çanakkale Kara Savaşları’nın 104. Yılı olması sebebiyle Şehitler Abidesi’nde anma töreni düzenlendi.

Gelibolu Yarımadası Şehitler Abidesi’ndeki tören, Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un çelenk bırakmasının ardından, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrağın göndere çekilmesiyle başladı.

Törende, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, 18. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Dündar Şahin Güngör, İtilaf Devletleri adına Birleşik Krallık Kara Kuvvetleri Komutanı General Sir Mark Carleton-Simith, Türkiye Cumhuriyeti adına Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy konuşma yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türk milletinin 104 yıl önce Çanakkale’de bir destan yazdığını ifade ederek “Mehmetçik savaş alanında, inancı gereği taşıdığı metaneti ve merhametiyle insanlık değerlerini de savunmuş, korumuş ve kurtarmıştır. Bugün dünyada hızla yayılan ırkçılık ve İslamofobi’ye en anlamlı cevap bu topraklarda verilmiştir.” dedi.

104. Yıl törenlerinde, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Çanakkale’de şehit düşen askerler için dualar edildi. İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Mehteran gösterisi düzenledi. Tören geçişinde Türk askerleri, yabancı askerler, gaziler, izciler ve Çanakkale’de şehit veren okulların öğrencileri katıldı.

Törene, Avustralya Genelkurmay Başkanı Angus Campbell, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı Kara Kuvvetleri Komutanı General Sir Mark Carleton Smith, İngiltere Kara Kuvvetleri Komutanı General Mark Alexander Popham Carleton, Yeni Zelanda Büyükelçisi HE Ms Wendy Hinton, Yeni Zelanda Milletvekilleri Hon Dr Nick Smith, Gareth Hughes, Hon Nicky Wagner, Angie Warren-Clark ve Çanakkale Avustralya Konsolosu Dylan Walsh, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, 1.Ordu Komutanı Musa Avsever, 2’nci Kolordu Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu ile çok sayıda yerli ve yabancı davetli katıldı.

Şehitler Abidesi’nde ki tören, Türk Yıldızları’nın gösterisiyle sona erdi.

Paylaş:
Hakan Pınar’dan T.C. Polemiğiyle İlgili Açıklama

Gündem Haberler

Hakan Pınar’dan T.C. Polemiğiyle İlgili Açıklama

MHP Çanakkale İl Başkanı Hakan Pınar, Lapseki Belediyesi'nde yaşanan T.C. polemiğiyle ilgili açıklamasında

Bayram Yoğunluğuna Yeni Tedbirler Alındı

Gündem Haberler

Bayram Yoğunluğuna Yeni Tedbirler Alındı

Eceabat ve Kilitbahir iskelelerinde araç yoğunluğu sebebiyle oluşan trafik sıkışıklığını gidermek için yeni tedbirler

Çanakkale Rüzgar Enerjisi İhaleleri Tamamlandı

Gündem Haberler

Çanakkale Rüzgar Enerjisi İhaleleri Tamamlandı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca düzenlenen Rüzgar YEKA -2 ihalesinde Aydın, Muğla, Balıkesir ve Çanakkale bölgeleri için toplam bin megavatlık