14 Haziran 2021 Pazartesi

Çanakkale Rüzgar Enerjisi İhaleleri Tamamlandı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca düzenlenen Rüzgar YEKA -2 ihalesinde Aydın, Muğla, Balıkesir ve Çanakkale bölgeleri için toplam bin megavatlık kapasite tahsisi yapıldı.

Çanakkale Rüzgar Enerjisi İhaleleri Tamamlandı
Haber Giriş Tarihi: 30 Mayıs 2019 16:59 Gündem Haberler

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, aralarında Çanakkale’nin de bulunduğu 4 ayrı bölge için toplam bin megavatlık Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA-2) ihalesini 9 şirketin katılımıyla gerçekleştirdi.

İhale Komisyon başkanlığını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan’ın yaptığı Çanakkale ve Balıkesir bölgeleri ihalesine Enercon Rüzgar Enerji Santrali Kurulum Hizmetleri Ltd. Şti, Enerjisa Üretim Santralleri AŞ, Eze İnşaat AŞ, Beyçeli̇k Elewan Yeni̇lenebi̇li̇r Enerji̇ Üreti̇m AŞ, B. Ergünler Yol Yapı İnşaat Taah. Madenci̇li̇k Nakli̇yeci̇li̇k San. Ti̇c. AŞ, Res Anatolia Holdi̇ng AŞ, Çini̇li̇ Res Enerji̇ Üreti̇m San. Ti̇c. AŞ, Gem Wind Enerji Sanayi Ticaret AŞ ile İklim Elektrik Yatırım Sanayi ve Ticaret AŞ girerek teklif verdi.

Balıkesir ve Çanakkale bölgeleri için toplam 500 megavat kapasite tahsisi yapılarak ihale açık eksiltme usulüyle yapıldı. Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları YEKA-2 Çanakkale bölgesi ihalesinde kilovatsaat başına en düşük teklifi 3,67 dolar-cent ile EnerjiSa Üretim Santralleri A.Ş. tarafından verilerek ihale kazanıldı.

İhalede Balıkesir bölgesi için kilovatsaat başına en düşük teklifi 3,53 dolar-cent ile Enercon Rüzgar Enerji Santrali Kurulum Hizmetleri Ltd. Şti. verdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA)-2 ihalesi sonrasında yaptığı açıklamada, ihaleyi kazanan firmaların yüzde 65’e varan yerlilik şartıyla rüzgar türbinlerini üreteceğini, Türkiye’nin yenilenebilir enerjide üretim üssü olma hedefine önemli katkı sağlayacağını dile getirerek, şöyle devam etti:
“Firmalar toplamda 4 bölge için 1 milyar dolarlık bir yatırım gerçekleştirecek. Beraberinde vatandaşlarımıza da önemli istihdam imkanı sağlayacak. Yapım süresi dahil santrallerin 49 yıllık lisans süresi ve 15 yıllık alım garantisi olacak. Rüzgar enerjisi santrallerinin (RES) ön lisans süresi 24 ay ve inşaat süresi 36 ay olarak belirlendi.” İfadelerini kullandı.

Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları yıllık asgari 3,5 milyar kilovatsaat elektrik üretme kapasitesine sahip olacak ve yıllık 1,2 milyon hanenin elektrik ihtiyacı karşılanacak.

Paylaş:
Büyük Zaferin 97’nci Yıl Dönümü

Gündem Haberler

Büyük Zaferin 97’nci Yıl Dönümü

Çanakkale'de 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 97. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi. Törene, gaziler de

Çanakkale Merkezli FETÖ Operasyonu

Gündem Haberler

Çanakkale Merkezli FETÖ Operasyonu

Çanakkale merkezli 11 ilde ve KKTC'de FETÖ'nün askeri mahrem yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında 21 muvazzaf asker hakkında yakalama kararı

Çanakkale Barosu’ndan Adli Yıl Açılış Törenine Boykot

Gündem Haberler

Çanakkale Barosu’ndan Adli Yıl Açılış Törenine Boykot

Adli yıl açılış törenin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilmesi nedeniyle Çanakkale Barosu da katılmayarak boykot kararı