26 Haziran 2019 Çarşamba

Çanakkale Rüzgar Enerjisi İhaleleri Tamamlandı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca düzenlenen Rüzgar YEKA -2 ihalesinde Aydın, Muğla, Balıkesir ve Çanakkale bölgeleri için toplam bin megavatlık kapasite tahsisi yapıldı.

Çanakkale Rüzgar Enerjisi İhaleleri Tamamlandı
Haber Giriş Tarihi: 30 Mayıs 2019 16:59 Gündem Haberler

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, aralarında Çanakkale’nin de bulunduğu 4 ayrı bölge için toplam bin megavatlık Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA-2) ihalesini 9 şirketin katılımıyla gerçekleştirdi.

İhale Komisyon başkanlığını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan’ın yaptığı Çanakkale ve Balıkesir bölgeleri ihalesine Enercon Rüzgar Enerji Santrali Kurulum Hizmetleri Ltd. Şti, Enerjisa Üretim Santralleri AŞ, Eze İnşaat AŞ, Beyçeli̇k Elewan Yeni̇lenebi̇li̇r Enerji̇ Üreti̇m AŞ, B. Ergünler Yol Yapı İnşaat Taah. Madenci̇li̇k Nakli̇yeci̇li̇k San. Ti̇c. AŞ, Res Anatolia Holdi̇ng AŞ, Çini̇li̇ Res Enerji̇ Üreti̇m San. Ti̇c. AŞ, Gem Wind Enerji Sanayi Ticaret AŞ ile İklim Elektrik Yatırım Sanayi ve Ticaret AŞ girerek teklif verdi.

Balıkesir ve Çanakkale bölgeleri için toplam 500 megavat kapasite tahsisi yapılarak ihale açık eksiltme usulüyle yapıldı. Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları YEKA-2 Çanakkale bölgesi ihalesinde kilovatsaat başına en düşük teklifi 3,67 dolar-cent ile EnerjiSa Üretim Santralleri A.Ş. tarafından verilerek ihale kazanıldı.

İhalede Balıkesir bölgesi için kilovatsaat başına en düşük teklifi 3,53 dolar-cent ile Enercon Rüzgar Enerji Santrali Kurulum Hizmetleri Ltd. Şti. verdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA)-2 ihalesi sonrasında yaptığı açıklamada, ihaleyi kazanan firmaların yüzde 65’e varan yerlilik şartıyla rüzgar türbinlerini üreteceğini, Türkiye’nin yenilenebilir enerjide üretim üssü olma hedefine önemli katkı sağlayacağını dile getirerek, şöyle devam etti:
“Firmalar toplamda 4 bölge için 1 milyar dolarlık bir yatırım gerçekleştirecek. Beraberinde vatandaşlarımıza da önemli istihdam imkanı sağlayacak. Yapım süresi dahil santrallerin 49 yıllık lisans süresi ve 15 yıllık alım garantisi olacak. Rüzgar enerjisi santrallerinin (RES) ön lisans süresi 24 ay ve inşaat süresi 36 ay olarak belirlendi.” İfadelerini kullandı.

Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları yıllık asgari 3,5 milyar kilovatsaat elektrik üretme kapasitesine sahip olacak ve yıllık 1,2 milyon hanenin elektrik ihtiyacı karşılanacak.

Paylaş:
Hakan Pınar’dan T.C. Polemiğiyle İlgili Açıklama

Gündem Haberler

Hakan Pınar’dan T.C. Polemiğiyle İlgili Açıklama

MHP Çanakkale İl Başkanı Hakan Pınar, Lapseki Belediyesi'nde yaşanan T.C. polemiğiyle ilgili açıklamasında

Bayram Yoğunluğuna Yeni Tedbirler Alındı

Gündem Haberler

Bayram Yoğunluğuna Yeni Tedbirler Alındı

Eceabat ve Kilitbahir iskelelerinde araç yoğunluğu sebebiyle oluşan trafik sıkışıklığını gidermek için yeni tedbirler

27 Mayıs 1960 Darbesi Kınandı

Gündem Haberler

27 Mayıs 1960 Darbesi Kınandı

AK Parti İnsan Hakları Birimi Başkanlığı tarafından Türkiye'nin 81 ilinde eş zamanlı olarak, 27 Mayıs 1960 Darbesi'ne tepki amacıyla