29 Şubat 2024 Perşembe

İsmet Güneşhan’dan Kermes Hakkında Suç Duyurusu

Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale İl Başkanı İsmet Güneşhan, Öğretmenevinde düzenlenen kermes hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

İsmet Güneşhan’dan Kermes Hakkında Suç Duyurusu
Haber Giriş Tarihi: 27 Nisan 2019 16:19 Gündem Haberler

Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı Öğretmen Konuk Evi bahçesinde düzenlenen bir kermeste, laiklik karşıtı kitapçık dağıtıldığını ileri süren CHP Çanakkale İl Başkanı İsmet Güneşhan, suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

Yerel gazetelere yazılı basın açıklaması gönderen İl Başkanı İsmet Güneşhan, öğretmenevi bahçesinde düzenlenen kermeste dağıtılan kitapçıkta, anayasadan laiklik ilkesinin çıkartılması yönünde yazılar olduğunu ileri sürerek Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti.

İsmet Güneşhan, “Hayrat İnsani Yardım Derneği” adlı derneğin kendi ideolojileri doğrultusunda laiklik karşıtı propaganda yaptığını, “Suriye Raporu” adlı yayınında açıkça laik Türkiye Cumhuriyetine ve Anayasamıza saldırı yapıldığını ileri sürdü.

Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale İl Başkanı İsmet Güneşhan tarafından gönderilen yazılı basın açıklamasının tam metni;

“Ülkemizde özellikle son zamanlarda laiklik karşıtı eylemler ve etkinlikler hızla artmaktadır. Bu süreçte bu eylem ve etkinliklerin maalesef devlet eliyle, olanaklarıyla ve destekleriyle yapıldığını da üzülerek görmekteyiz.
Dün Eğitim-sen ve Eğitim-İş olarak ortak düzenlenen basın açıklamasında açıkça belirtildiği gibi Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl müftülüğü arasında imzalanan 2 yıllık protokole dayanarak okullarımızda çocuklarımıza “milli ve manevi değerlerin toplumdaki bireylere kazandırılması” adı altında vaazların ve din hizmetleri sunumlarının yapılmasına izin verilmiştir. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Buradaki temel amaç laik ve bilimsel eğitimden çocuklarımızı koparmak ve dinsel eğitime yöneltmektir.
Bugün aynı anlayış İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Öğretmen Konuk Evi bahçesinde ne idüğü belirsiz adına da Hayrat İnsani Yardım Derneği denilen bir dernek tarafından kermes düzenlenmektedir.
Bu kermeste çok da üzülerek görüyoruz ki kendi ideolojileri doğrultusunda laiklik karşıtı propaganda yapılmaktadır. Bu derneğin hazırladığı ve bu kermeste dağıttığı “Suriye Raporu” adlı yayınında açıkça laik Türkiye Cumhuriyetine ve Anayasamıza saldırı yapılmaktadır. Hazırlanan raporun 29. sayfasında Laik Yapının Düzeltilmesi başlığı altında şu ifadeler yer almaktadır;
“ Suriye’de ve diğer tüm İslam beldelerinde Türkiye’nin laik görüntüsü en büyük problemi oluşturmaktadır. Laik bir Türkiye’nin tüm İslam dünyasında da İslami cihetle söz sahibi olması mümkün değildir. Tüm Ehlisünnet toplumları barındıran devletlerin çektiği en büyük sıkıntı da budur. İslami hassasiyeti olan dünya Müslümanları, zahirde takva görüntüsü yüksek olan Suudi Arabistan tarafına ve Selefi düşünceye kaymaktadırlar. Bu sebeple Türkiye Anayasasından Laiklik ilkesi çıkarmalı, bugünkü gençliğin anlayacağı tarzda, iletişim araçlarını da kullanarak etkin bir şekilde islami eğitim üzerinde durulmalıdır.”
Buradan Sayın Valiye ve İl Milli eğitim Müdürüne sesleniyoruz Laik Demokratik düzenimizi yıkmayı hedeflemiş olan bir dernek tarafından düzenlenmekte olan bu kermes derhal kaldırılmalıdır. Bu kermesi düzenleyenler ve izin verenler hakkında ivedilikle soruşturma başlatılmalıdır. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu dernek ve kişiler hakkında Cumhuriyet Baş Savcılığına suç duyurusunda bulunacağız. 57 İslam ülkesi içerisinde demokratik ve laik olan tek devlet Türkiye Cumhuriyetidir. Bunu herkes böyle bilmeli ve kabul etmelidir.
Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Türkiye Cumhuriyeti asla şeyhler,dervişler,müritler ve mensuplar ülkesi olmayacaktır.”
Cumhuriyet Halk Partisi var olduğu müddetçe Türkiye Cumhuriyeti demokratik ve laik bir ülke olarak ilelebet var olacaktır.”

Paylaş:
Büyük Zaferin 97’nci Yıl Dönümü

Gündem Haberler

Büyük Zaferin 97’nci Yıl Dönümü

Çanakkale'de 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 97. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi. Törene, gaziler de

Çanakkale Merkezli FETÖ Operasyonu

Gündem Haberler

Çanakkale Merkezli FETÖ Operasyonu

Çanakkale merkezli 11 ilde ve KKTC'de FETÖ'nün askeri mahrem yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında 21 muvazzaf asker hakkında yakalama kararı

Çanakkale Barosu’ndan Adli Yıl Açılış Törenine Boykot

Gündem Haberler

Çanakkale Barosu’ndan Adli Yıl Açılış Törenine Boykot

Adli yıl açılış törenin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilmesi nedeniyle Çanakkale Barosu da katılmayarak boykot kararı