27 Haziran 2019 Perşembe

Çanakkale’de ‘Anne?’ Seramik Sergisi

Türkiye’nin farklı şehirlerinden 47 seramik sanatçısının ‘Anne?’ adlı çalışması Çanakkale'de sergileniyor.

Çanakkale’de  ‘Anne?’  Seramik Sergisi
Haber Giriş Tarihi: 27 Mayıs 2019 14:39 Kültür Sanat Haberleri

Kadın seramik sanatçılarının eserlerinden oluşan ‘Anne?’ isimli seramik sergisi Çanakkale Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde sanatseverlerin ziyaretine açıldı.

Türkiye’den farklı şehirlerden 47 seramik sanatçısının ‘Anne?’ sorusuna eserleriyle verdiği yanıtların yer aldığı serginin açılışına Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve eşi Hale Gökhan, Belediye Meclis Üyesi Bilge Şimşek ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Serginin açılış konuşmasını yapan Küratör Dr. Öğretim Üyesi Tuba Korkmaz, “İçinde çanak geçen bir şehirdeyiz, yani seramiğin şehrindeyiz. Çanakkale seramikleri artık kentimizin marka değeri. Biz de çağdaş seramik sanatçılarının, küçük bir pozitif ayrımcılık yaptık, kadın seramikçileri tercih ettik, bu sergide bir araya getirdik. Mayıs ayında kutlanan Anneler Günü sebebiyle konsepti anne olarak belirledik ve çeşitli illerden çeşitli hocalarıma, arkadaşlarıma bir davet gönderdim. Dedim ki, sizce anne nedir? 47 tane cevap aldık. Sergide 47 tane cevabı görebilirsiniz. Bu etkinliği Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi destekledi. Bu yüzden Ferah hocam çok destekledi, teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

ÇOMÜ Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ferah Özkök ise yaptığı açıklamada, “Tuba hocamız bize bu öneri ile geldiğinde biz de çok heyecanlandık. Çünkü merkezimizi sizin de bildiğin gibi kadın sorunları ile ilgilenen, bu konuda araştırmalar ve çalışmalar yapan bir merkez. Kadın ve sanatı, anne ve sanatı bir araya getirmek çok güzel, heyecan verici bir fikirdi. Rektörlüğümüz bizi destekledi, çok teşekkür ederim. Belediyemiz de çok destek oldu teşekkür ediyorum. Kadın merkezindeki arkadaşlar canla başla çalıştılar, onlara da çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin koordinasyonunda Tuba Korkmaz’ın küratörlüğünde gerçekleşen sergi, 30 Mayıs 2019 tarihine kadar açık kalacak.

Paylaş:
“Akustik Renkler” Resim Sergisi

Kültür Sanat Haberleri

“Akustik Renkler” Resim Sergisi

Resim öğretmeni Çiğdem Yakut, uzun yıllara dayanan deneyimlerini sergilediği Akustik Renkler isimli resim sergisini, Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Iyeoka Çanakkale’de Konser Verdi

Kültür Sanat Haberleri

Iyeoka Çanakkale’de Konser Verdi

Simply Falling şarkısıyla ünlenen Iyeoka Özgürlük Parkı'nda unutmaz bir konser

Ebru Aran Kişisel Resim Sergisi

Kültür Sanat Haberleri

Ebru Aran Kişisel Resim Sergisi

Resim Öğretmenliği bölümü mezunu Ebru Aran, kişisel resim sergisini Çanakkale Belediyesi Yazar ve Sanatçı Evi’nde