KKTC’li Gençlerden Çanakkale Kampı

KKTC’li Gençlerden Çanakkale Kampı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden gençler, tarihi ve ecdadın kahramanlıklarını eşsiz zaferin yaşanmış olduğu topraklarda öğreniyor.

Gençlik ve Spor Bakanlı ile KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı koordinasyonunda gerçekleştirilen Çanakkale Kampı’na katılan gençler, tarihin en kanlı savaşlarının yaşanmış olduğu Gelibolu Yarımadası Tarihi Alanı’nı gezerek, şehitler adına dua ediyor.

Çanakkale Ruhu’nun gençlere öğretilmesi hedeflenen kamp çerçevesinde Kıbrıslı gençler, Kilitbahir Kalesi, Seyit Onbaşı ve Rumeli Mecidiye Şehitliği, Soğanlıdere Şehitliği, Çanakkale Şehitler Abidesi, Conk Bayırı 57. Piyade Alayı, Yahya Çavuş Şehitliği, Namazgah Tabyası, Havuzlar Şehitliği, Şahindere Şehitliği, Yahya Çavuş Şehitliği gibi önemli noktalara ziyaretler gerçekleştiriyor. Gençler ayrıca futbol, tiyatro, okçuluk, sokak oyunları, el sanatları gibi aktivitelere de katılma imkanı buluyor.

Tarihi alan görevli rehberler eşliğinde gezen gençler, Çanakkale Tanıtım Merkezi’ndeki simülasyon ile savaşa tanıklık ediyor.30 Haziran’da başlayan ve 21 Ağustos’ta sona ermesi düşünülen kampa yaklaşık beş bin gencin katılması bekleniyor.

Öğrencilerden Başak Turgay bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen kişilere minnettar olduklarını belirtti.

Kamp sayesinde Çanakkale’yi ve tarihi alanı ziyaret etme şansı bulduklarını vurgulayan Turgay, şunları belirtti:

“Daha önce Çanakkale hakkında yazılı ve görsel çok sayıda kaynağı incelemiştim. Fakat kente ilk kez geldim. Çok güzel bir yer burası. Bu duyguları hissetmek çok güzel. Buraya gelecek olan kişilere tavsiyem var, milli benliğinizi sakın kaybetmeyin. Türklerin sadece Kıbrıs Türkü ya da Türkiye Türkü olduğunu düşünmeyin. Biz biriz, biz birlikte Türküz. Biz bu dünyada biriz. Hep birlikteyiz. O kadar çok insanız bu dünyada aslında. Bu sebep ile de Türkler birbirlerine bağlı kalmalı. Çanakkale’yi Kıbrıs’a döndüğüm zaman herkese anlatacağım. Bütün herkesi buraya ziyarete davet ediyorum.” dedi.

Öğrencilerden Merve Akkılıç Çanakkele’yi çok özleyeceğini dile getirirken, Meltem Uyanık’da kamp adına tekrar başvuracağını belirtti.

Çanakkale Kampı’na geçen sene beş bin iki yüz altmış dört öğrenci katılmıştı.

Çanakkale Çanakkale Kampı KKTC

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

Saygun Quartet Sahne Aldı15 Kasım 2018

Saygun Quartet Sahne Aldı

Saygun Quartet, Çanakkale’de sahne aldı. Çanakkale Belediyesi Kasım Ayı Kültür Etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilen Müzik

Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar Seslendirildi13 Kasım 2018

Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar Seslendirildi

Çanakkale’de 10 Kasım Atatürk’ü Anma etkinlikleri kapsamında, Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar konseri düzenlendi. 10 Kasım

Yunus Emre Wind Quintet Sahne Aldı13 Kasım 2018

Yunus Emre Wind Quintet Sahne Aldı

Çanakkale Belediyesi Kültür Etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilen Müzik Günleri, Yunus Emre Wind Quintet konseri ile

Troia ve Çanakkale Minyatürleri Sergisi Açıldı13 Kasım 2018

Troia ve Çanakkale Minyatürleri Sergisi Açıldı

Troia ve Çanakkale Minyatürleri Sergisi açıldı. 2018 Troia Yılı etkinlikleri çerçevesinde Göksel Sevim’in hazırladığı