KKTC’li Gençlerden Çanakkale Kampı

KKTC’li Gençlerden Çanakkale Kampı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden gençler, tarihi ve ecdadın kahramanlıklarını eşsiz zaferin yaşanmış olduğu topraklarda öğreniyor.

Gençlik ve Spor Bakanlı ile KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı koordinasyonunda gerçekleştirilen Çanakkale Kampı’na katılan gençler, tarihin en kanlı savaşlarının yaşanmış olduğu Gelibolu Yarımadası Tarihi Alanı’nı gezerek, şehitler adına dua ediyor.

Çanakkale Ruhu’nun gençlere öğretilmesi hedeflenen kamp çerçevesinde Kıbrıslı gençler, Kilitbahir Kalesi, Seyit Onbaşı ve Rumeli Mecidiye Şehitliği, Soğanlıdere Şehitliği, Çanakkale Şehitler Abidesi, Conk Bayırı 57. Piyade Alayı, Yahya Çavuş Şehitliği, Namazgah Tabyası, Havuzlar Şehitliği, Şahindere Şehitliği, Yahya Çavuş Şehitliği gibi önemli noktalara ziyaretler gerçekleştiriyor. Gençler ayrıca futbol, tiyatro, okçuluk, sokak oyunları, el sanatları gibi aktivitelere de katılma imkanı buluyor.

Tarihi alan görevli rehberler eşliğinde gezen gençler, Çanakkale Tanıtım Merkezi’ndeki simülasyon ile savaşa tanıklık ediyor.30 Haziran’da başlayan ve 21 Ağustos’ta sona ermesi düşünülen kampa yaklaşık beş bin gencin katılması bekleniyor.

Öğrencilerden Başak Turgay bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen kişilere minnettar olduklarını belirtti.

Kamp sayesinde Çanakkale’yi ve tarihi alanı ziyaret etme şansı bulduklarını vurgulayan Turgay, şunları belirtti:

“Daha önce Çanakkale hakkında yazılı ve görsel çok sayıda kaynağı incelemiştim. Fakat kente ilk kez geldim. Çok güzel bir yer burası. Bu duyguları hissetmek çok güzel. Buraya gelecek olan kişilere tavsiyem var, milli benliğinizi sakın kaybetmeyin. Türklerin sadece Kıbrıs Türkü ya da Türkiye Türkü olduğunu düşünmeyin. Biz biriz, biz birlikte Türküz. Biz bu dünyada biriz. Hep birlikteyiz. O kadar çok insanız bu dünyada aslında. Bu sebep ile de Türkler birbirlerine bağlı kalmalı. Çanakkale’yi Kıbrıs’a döndüğüm zaman herkese anlatacağım. Bütün herkesi buraya ziyarete davet ediyorum.” dedi.

Öğrencilerden Merve Akkılıç Çanakkele’yi çok özleyeceğini dile getirirken, Meltem Uyanık’da kamp adına tekrar başvuracağını belirtti.

Çanakkale Kampı’na geçen sene beş bin iki yüz altmış dört öğrenci katılmıştı.

Çanakkale Çanakkale Kampı KKTC

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

Troya Dünyaya Açılıyor07 Şubat 2019

Troya Dünyaya Açılıyor

“Troya” dünyaya açılıyor. Troya, Moskova’nın ünlü tiyatrosu Bolşoy’da, sonrasında da Berlin’de sanatseverler ile buluşacak.

Kentte 10 Yıl Sergisi Kapılarını Açtı06 Şubat 2019

Kentte 10 Yıl Sergisi Kapılarını Açtı

Çanakkale Kent Müzesi’nde “Kentte 10 Yıl” başlıklı süreli sergi ilk gün buluşması gerçekleştirildi. Kent

Manik Atak Sahne Aldı01 Şubat 2019

Manik Atak Sahne Aldı

“Manik Atak” isimli tiyatro oyunu sahne aldı. Çanakkale Belediyesi Kültür Etkinlikleri çerçevesinde Bihter Dinçel

Manik Atak Oyunun Tarihi Değişti15 Ocak 2019

Manik Atak Oyunun Tarihi Değişti

17 Ocak’ta sahne alması planlanan “Manik Atak” isimli tiyatro oyununun tarihi değişti. Çanakkale Belediyesi