06 Haziran 2020 Cumartesi

Troya Hazineleri Asırlık Hasret Belgeseli Galası Yapıldı

“Troya Hazineleri Asırlık Hasret” belgeseli gala gecesi İstanbul Kanyon AVM Cinemaximum’da yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ak Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ve Çanakkale

Troya Hazineleri Asırlık Hasret Belgeseli Galası Yapıldı
Haber Giriş Tarihi: 24 Kasım 2018 12:44 Kültür Sanat Haberleri

“Troya Hazineleri Asırlık Hasret” belgeseli gala gecesi İstanbul Kanyon AVM Cinemaximum’da yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ak Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ve Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’da düzenlenen gala gecesine katıldı.

Troya Antik Kenti’nin UNESCO Kültür Mirası Listesi’ne girişinin 20’nci yılı olması nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2018 Troya Yılı ilan edilmişti. 2018 Troya Yılı etkinlikleri kapsamında ülkemizde ve dünya genelinde çeşitli etkinlikler düzenlenerek Truva Antik Kenti gündeme getirildi.
Troya Hazineleri Asırlık Hasret Belgeseli Galası Yapıldı
Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TÜMAD Madencilik işbirliği ile Troya’nın tanıtımı için çekilen Troya Hazineleri Asırlık Hasret belgeseli gala gösterimi öncesinde gazetecilere açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, büyük bir eksik olan Troya Müzesi’ni kültür hayatına kazandırdıklarını söyledi. “Troya Hazineleri – Asırlık Hasret” belgeseliyle beraber “2018 Troya Yılı”nı başarıyla tamamlayacaklarını dile getirdi.
Troya Hazineleri’nin geri getirilmesi konusunda da konuşan bakan Ersoy, “Önemli olan hazineyi kaptırmamak, getirmek çok zahmetli ve çok çok maliyetli. İnanılmaz maliyetler ödüyor Türkiye Cumhuriyeti bunları geri getirmek için ve yıllar süren bir savaşla getirmeye çalışıyoruz. Elimizden geleni yapıyoruz ama çok çabuk olmasını beklemeyin. Maalesef böyle değerli hazineleri verirken çok süreci uzatıyor yabancı ülkeler.” diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’da açıklamasında Çanakkale’nin çok farklı değerlere sahip olduğunu dile getirerek, “2018 Troya Yılı” kapsamında bölgede sempozyum, kitap, müze gibi çok önemli çalışmalar yapıldığını anlattı. Bülent Turan, “Troya Hazineleri – Asırlık Hasret” belgeselinin kalıcı olacağına değinerek, Troya’dan çalınan hazinelerin hikayesini sinema tadında yapma imkanı bulduklarını sözlerine ekledi.

“Troya Hazineleri – Asırlık Hasret” belgeselinin yapımcılığını ve yönetmeliğini Nihal Ağırbaş üstlendi.

Paylaş:
Çanakkale Cephesi’nde İkmal Faaliyetleri Kitabı Yayınlandı

Kültür Sanat Haberleri

Çanakkale Cephesi’nde İkmal Faaliyetleri Kitabı Yayınlandı

2018 yılında kurulan ve faaliyetlerine devam eden Çanakkale Savaşları Enstitüsü literatüre yeni bir kitap daha

Fazıl Say Kaz Dağları’nda Konser Verdi

Kültür Sanat Haberleri

Fazıl Say Kaz Dağları’nda Konser Verdi

Piyanist ve besteci Fazıl Say, Çanakkale'deki altın ve gümüş madeni arama çalışmalarına tepki için sürdürülen "Su ve Vicdan Nöbeti" kapsamında

Moğollar Kaz Dağları İçin Çanakkale’deydi

Kültür Sanat Haberleri

Moğollar Kaz Dağları İçin Çanakkale’deydi

Moğollar, Kaz Dağları’nda yapılan altın arama faaliyetlerine tepki göstermek, su ve vicdan nöbetine destek olmak için dün gece Çanakkale’de konser