Troya Müzesi 2018 Troya Yılında Açılacak

Troya Müzesi 2018 Troya Yılında Açılacak

Çanakkale’nin en önemli ve görkemli müzesi olacak olan Troya Müzesi yakın tarihte açılacak.

Tevfikiye köyünde 2014 yılında yapımına başlanan Troya Müzesi’nin açılışının “2018 Troya Yılı” etkinlikleri kapsamında yapılması planlanıyor.

Yıllık 500 binden fazla kişinin ziyaret ettiği Troya Antik Kenti, Troya Müzesi’nin açılmasıyla birlikte Troya’ya gelen yıllık ziyaretçi sayısının bir milyonu geçmesi bekleniyor.

Homeros’un İlyada destanında geçen “Truva Savaşı’nın yapıldığı yer” olarak da bilinen, 5 bin yıllık geçmişe sahip Troya Antik Kenti’nden kaçırılarak götürülen hazinelerinde müze sayesinde ülkemize iadesinin gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapımına başlanan Troya Müzesi’nin maliyeti 75 milyon lirayı buldu.
10 bin metrekare kapalı alandan oluşan müze binasının yüksekliği Troya Antik Kenti’nin kazı öncesi yüksekliğiyle eşit olacak şekilde tasarlandı.

Troya Müzesi’nin açılışı dünyada ses getirecek şekilde planlanıyor. Dünyaya yön veren devlet adamları, dünyaca ünlü film yıldızları, dünyaca tanınmış spor camiasının önde gelen isimleri davet edilecek.
Türkiye ve dünya kültür mirası için oldukça önemli bir değere sahip olan Troya, Troya Müzesi ile uluslararası bir farkındalık üretilmesine olanak sağlayacak. Troya ve müzenin bu sayede dünya gündeminde yer alması amaçlanıyor. 5 bin yıllık tarihin efsane ve mitlerine ev sahipliği yapacak Troya Müzesi, doğu ve batı kültürlerini Çanakkale’de buluşturarak Troya medeniyetini dünyaya tanıtacak.

3 bin metrekare kapalı sergi salonuna sahip müzede, Troya ve Troas kentlerinden elde edilen yaklaşık 2 bin eser sergilenecek.

2018 Troia Yılı Çanakkale Tevfikiye Troya Müzesi Truva Antik Kenti Truva Savaşı

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

KKTC’li Gençlerden Çanakkale Kampı13 Temmuz 2018

KKTC’li Gençlerden Çanakkale Kampı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden gençler, tarihi ve ecdadın kahramanlıklarını eşsiz zaferin yaşanmış olduğu topraklarda

Troya Temalı Sergi Açıldı11 Temmuz 2018

Troya Temalı Sergi Açıldı

2018 Troya senesi kapsamında dokuz farklı ülkeden yüz dört ressamın eserinden oluşan Troya temalı

Yeni Romanı Ada’yı Anlattı10 Temmuz 2018

Yeni Romanı Ada’yı Anlattı

Daha önce de Bozcaada hakkında çeşitli kitaplar yazmış olan gazeteci yazar Haluk Şahin Bozcaada

Antikarikatürler Yazar Sanatçı Evi’nde Sergileniyor06 Temmuz 2018

Antikarikatürler Yazar Sanatçı Evi’nde Sergileniyor

Dr. Durmuş Evcüman’ın çalışmalarından oluşan “Antikarikatürler” adlı karikatür sergisi kapılarını ziyaretçilere açtı. Yazar ve