Troya Müzesi 2018 Troya Yılında Açılacak

Çanakkale’nin en önemli ve görkemli müzesi olacak olan Troya Müzesi yakın tarihte açılacak. Tevfikiye köyünde 2014 yılında yapımına başlanan Troya Müzesi'nin açılışının "2018 Troya Yılı" etkinlikleri kapsamında yapılması planlanıyor. Yıllık 500 binden

Troya Müzesi 2018 Troya Yılında Açılacak
Haber Giriş Tarihi: 21 Haziran 2018 17:48 Kültür Sanat Haberleri

Çanakkale’nin en önemli ve görkemli müzesi olacak olan Troya Müzesi yakın tarihte açılacak.

Tevfikiye köyünde 2014 yılında yapımına başlanan Troya Müzesi’nin açılışının “2018 Troya Yılı” etkinlikleri kapsamında yapılması planlanıyor.

Yıllık 500 binden fazla kişinin ziyaret ettiği Troya Antik Kenti, Troya Müzesi’nin açılmasıyla birlikte Troya’ya gelen yıllık ziyaretçi sayısının bir milyonu geçmesi bekleniyor.

Homeros’un İlyada destanında geçen “Truva Savaşı’nın yapıldığı yer” olarak da bilinen, 5 bin yıllık geçmişe sahip Troya Antik Kenti’nden kaçırılarak götürülen hazinelerinde müze sayesinde ülkemize iadesinin gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapımına başlanan Troya Müzesi’nin maliyeti 75 milyon lirayı buldu.
10 bin metrekare kapalı alandan oluşan müze binasının yüksekliği Troya Antik Kenti’nin kazı öncesi yüksekliğiyle eşit olacak şekilde tasarlandı.

Troya Müzesi’nin açılışı dünyada ses getirecek şekilde planlanıyor. Dünyaya yön veren devlet adamları, dünyaca ünlü film yıldızları, dünyaca tanınmış spor camiasının önde gelen isimleri davet edilecek.
Türkiye ve dünya kültür mirası için oldukça önemli bir değere sahip olan Troya, Troya Müzesi ile uluslararası bir farkındalık üretilmesine olanak sağlayacak. Troya ve müzenin bu sayede dünya gündeminde yer alması amaçlanıyor. 5 bin yıllık tarihin efsane ve mitlerine ev sahipliği yapacak Troya Müzesi, doğu ve batı kültürlerini Çanakkale’de buluşturarak Troya medeniyetini dünyaya tanıtacak.

3 bin metrekare kapalı sergi salonuna sahip müzede, Troya ve Troas kentlerinden elde edilen yaklaşık 2 bin eser sergilenecek.

Paylaş:
Çanakkale Cephesi’nde İkmal Faaliyetleri Kitabı Yayınlandı

Kültür Sanat Haberleri

Çanakkale Cephesi’nde İkmal Faaliyetleri Kitabı Yayınlandı

2018 yılında kurulan ve faaliyetlerine devam eden Çanakkale Savaşları Enstitüsü literatüre yeni bir kitap daha

Fazıl Say Kaz Dağları’nda Konser Verdi

Kültür Sanat Haberleri

Fazıl Say Kaz Dağları’nda Konser Verdi

Piyanist ve besteci Fazıl Say, Çanakkale'deki altın ve gümüş madeni arama çalışmalarına tepki için sürdürülen "Su ve Vicdan Nöbeti" kapsamında

Moğollar Kaz Dağları İçin Çanakkale’deydi

Kültür Sanat Haberleri

Moğollar Kaz Dağları İçin Çanakkale’deydi

Moğollar, Kaz Dağları’nda yapılan altın arama faaliyetlerine tepki göstermek, su ve vicdan nöbetine destek olmak için dün gece Çanakkale’de konser