02 Aralık 2023 Cumartesi

Akdeniz Meyve Sineği Hakkında Bilgilendirme Yapıldı

Lapseki'de çiftçilere Akdeniz Meyve Sineği hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Akdeniz Meyve Sineği Hakkında Bilgilendirme Yapıldı
Haber Giriş Tarihi: 11 Temmuz 2019 14:42 Lapseki Haberleri

1915 Çanakkale Köprüsü ve Çanakkale Otoyol Projesi Toplum Düzeyinde Destek Programı kapsamında, Lapseki’de Çınaraltı kahvehanesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile üreticilere yönelik çiftçi bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Lapseki İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ali Kaçan, toplantının açılış konuşmasında Lapseki’nin şeftali üretiminde iç ve dış pazarda önemli bir konumda olduğunu ve şeftali ihracatında söz sahibi olduğunu ifade etti.

Çiftçilere yönelik yapılan sunumda, ihracatı sekteye uğratan, kanadı noktalı sirke sineği ve Akdeniz meyve sineğinin mücadelesi hakkında bilgilendirmeyi Lapseki İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personellerinden Uzman Ziraat Yüksek Mühendisi Çiğdem Şahin gerçekleştirdi.
Çiğdem Şahin, çiftçilere yönelik sunumunda Akdeniz meyve sineğinin Asya’dan Amerika’ya ve Avrupa ülkelerine kadar geniş çaplı bir yayılım gösterdiğini ifade ederek dünyada ekonomik açıdan en önemli meyve sineği türü olduğunu, çok sayıda meyve türünde zarar meydana getirdiğini bu zararlının larvalarının, meyveleri kurtlandırdığı, meyvede yumuşama ve bir çöküntü meydana getirerek zararlı nedeniyle meyvelerin vaktinden önce olgunlaşıp yere döküldüğü ifade etti.
İhracatta toleransın olmadığını yani tek bir vuruklu meyvenin ihracatı engelleyebileceğini, dolayısıyla sadece kimyasal mücadelenin yeterli olmadığını, mücadelede kültürel tedbirler ve biyoteknik yöntemlerin de yer alacağı entegre mücadele çalışmalarına ağırlık verilmesinin önemi vurguladı. Kültürel tedbirlerden, hasat sonunda bahçelerde meyve bırakılmaması, hasadın kısa tutulmasını, yere dökülen meyvelerin toplanarak imha edilmesinin zararlının popülasyonunu önemli ölçüde azaltabileceği belirterek, toplu mücadele yapılması halinde zararlının kontrol altına alınabileceğine belirtti.

Toplantı sonrasında toplantıya katılım sağlayan üreticilere toplam 100 adet Akdeniz meyve sineği tuzağı ile sirke sineği tuzağı dağıtımı yapıldı. Tuzakların ağaçların güney doğu yönüne 1,5-2 metre yüksekliğe gelecek şekilde dekara 8 adet kullanılması gerektiği konusunda üreticilere bilgi verildi.

Paylaş:
Yardım Tırı Elazığ’a Gönderildi

Lapseki Haberleri

Yardım Tırı Elazığ’a Gönderildi

Elazığ'da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından Lapseki Belediyesi tarafından toplanan yardımlar depremzedelere

13 Yaşındaki Öğrenciye Teşekkür Belgesi

Lapseki Haberleri

13 Yaşındaki Öğrenciye Teşekkür Belgesi

Kumbarasında biriktirdiği tüm parasını depremzedelere bağış için harcayan 13 yaşında ki Ahmet Samet Sarı Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz tarafından

7. Sınıf Öğrencisinden Örnek Davranış

Lapseki Haberleri

7. Sınıf Öğrencisinden Örnek Davranış

Lapseki Belediyesi’nin depremzedeler için başlattığı yardım kampanyasında 7. sınıf öğrencisi Ahmet Samet Sarı’dan örnek