Çardak’ta Tarih ve Ticaret Merkezi İnşa Edilecek

Çardak’ta Tarih ve Ticaret Merkezi İnşa Edilecek

Çardak’a yapılacak yeni Tarih ve Ticaret Merkezi ile turistlerin bölgeye çekilmesi amaçlanıyor.

Çanakkale Valiliği’nin yürütmüş olduğu 6,5 milyon liralık projeye, Güney Marmara Kalkınma Ajansı beş milyon lira finans desteği sağlayacak. Lapseki’ye bağlı Çardak beldesinde “Tarih ve Ticaret Merkezi” inşa edilecek.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından yapılan yazılı açıklamada, 2017 senesi Güdümlü Proje Desteği kapsamında, Çanakkale’nin tarihi ve ticari özellikleri ön plana çıkaracak olan ekonomik gücünün ve rekabet edilebilirlik düzeyinin arttırılmasını, bölgenin iç ve dışa ticaretini geliştirmeyi amaçlayan “Çardak Tarih ve Ticaret Merkezi” yapılması karara bağlandı.

İki Katlı Bir Yapı Olacak

Bölgenin havasını değiştirecek olan “Kınalı-Balıkesir Otoyolu” projesi ve bunun bir parçası olarak inşa edilmekte olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün, bölgede yeni bir ekonomik oluşum yaratacağının ifade edilmiş olduğu açıklamada, o bölgede yaşanacak hareketliliğin, en yüksek faydaya dönüştürülmesi amacı ile merkezin, on bin metrekarelik alanda kurulacağı ve iki bin altı yüz metrekarelik iki katlı bir yapıyı barındıracağı belirtildi.

Konaklama Süreleri Uzatılacak

Kurulacak olan merkez sayesinde bölgenin turizmini ve ticaretini gelişeceği belirtiliyor. Turistlerin şehitlik ziyaretçileri adına yapacak olduğu turlara Lapseki tarafının da dahil edilmesinin sağlanacak olması Çanakkale’nin farklı gezgin grupları adına tercih edilebilir bir bölge olmasına katkı sağlanacak.

Çardak Çardak Tarih ve Ticaret Merkezi Lapseki Valilik

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

Köy Yollarına Sıcak Asfaltlama İşlemi Sürüyor16 Temmuz 2018

Köy Yollarına Sıcak Asfaltlama İşlemi Sürüyor

Lapseki ilçesine bağlı köylerdeki bağlantı yollarına sıcak asfaltlama çalışmaları yürütülüyor. Lapseki ilçesine bağlı köylerdeki

Sıcak Asfalt Çalışmaları Başladı15 Temmuz 2018

Sıcak Asfalt Çalışmaları Başladı

Lapseki’de asfalt sezonu kapsamında Dışbudak köyünde sıcak asfalt çalışması başlatıldı. Alınan bilgiye göre, ilçe

Şehidin Ailesine Ziyaret14 Temmuz 2018

Şehidin Ailesine Ziyaret

Lapseki Kaymakamı Tahir Şahin ve Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, 1993 senesinde Bingöl’de şehit olan

15 Temmuz Gecesi Türkiye Resim Sergisi Açıldı12 Temmuz 2018

15 Temmuz Gecesi Türkiye Resim Sergisi Açıldı

Lapseki Kaymakamlığı öncülüğünde “15 Temmuz Gecesi Türkiye” isimli resim sergisi açıldı. Lapseki Kaymakamlığı öncülüğünde