Türkiye Şeftali Üretiminin %12’si Lapseki’den

Türkiye Şeftali Üretiminin %12’si Lapseki’den

“İlçemiz Şeftalinin Türkiye genelinin % 12’sini üretiyor”
Kırsal Kalkınmada Bilgilendirme toplantısı’da konuşan Kaymakam Tahir Şahin” İlçemiz Şeftalinin Türkiye genelinin % 12’sini üretiyor”eddi.
Çanakkale Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Tarafından Lapseki’de “Kırsal Kalkınmada Bilgilendirme” toplantısı düzenlendi.
Lapseki belediyesine ait sahil sosyal tesislerinde düzenlenen bilgilendirme toplantısına Lapseki Kaymakamı Tahir Şahin, Belediye Başkan vekili Mehmet Kehye, Gıda Tarım ve Hayvancılık Şube müdürü Mustafa Nazım, Ziraat odası başkanı İsmail Sevim, Gıda Tarım ve Hayvancılık ilçe Müdürü Latif Candan, İl Genel Meclis Üyesi Tayfun Sevim ve üreticiler katıldılar.
Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından açılış konuşmasını Gıda Tarım ve Hayvancılık Şube müdürü Mustafa Nazım yaptı.
Ardından ilçe kaymakamı Tahir Şahin söz alarak “Kurumlarla bir çok değerlendirmeler yapıyoruz özellikle hükümetimizin kırsal alanda tarım alnında vermiş olduğu desteklerden yeteri kadar Lapseki özelinde desteği alamadığımızı gördük. Verileri incelediğimizde müdür beyde ifade etti on yıl içerisinde ilçe olarak çok yeterli bir destekten yararlanamadığımızı gördük bunu arttırmalıyız. Bu gün burada ilçemizin çok değerli üreticileri var dediğim gibi son on yılda bu desteklemelerden ilçemiz faydalanamamış bu desteklemeleri arttırmamız lazım üreticilerimizden proje yaparak bu desteklemelerden faydalanmalarını istiyoruz. İlçemiz şeftalinin Türkiye genelinin % 12’sini üretiyoruz ilçemizde şeytaninin yanı sıra çok değerli ürünler yetişiyor. 2017 Yılında malumunuz dolu yağışıyla ilgili bir felaket yaşadık ve yaklaşık üreticiler 15 milyon civarı bir zarar gördüler bununla ilgili hükümetimiz borç ertelemesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Zarara uğrayan üreticilerimizin % 33’ün meyveleri sigortalı bana verilen bilgiler doğrultusunda. Bu yıl kurumlarımızca üzerinde duracağımız konu ise sigortalılık durumunu arttırmamız gerekiyor bu anlamda çalışma yapılacak” dedi.
Yetkililer tarafından slayt gösterisiyle bilgilendirme yapıldı toplantının sonunda ise üreticilerin soruları cevaplandırıldı.

Lapseki Lapseki Kaymakamı şeftali Tahir Şahin

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

Plevne Ortaokulu Robotik Takımı Ödülle Döndü17 Şubat 2019

Plevne Ortaokulu Robotik Takımı Ödülle Döndü

Plevne Ortaokulu Robotik Takımı yine ödül ile döndü. Plevne Ortaokulu Robotik Takımı Second World,

Lapseki’de Kazdılar Yalova ve Kocaeli’nde Yakalandılar17 Şubat 2019

Lapseki’de Kazdılar Yalova ve Kocaeli’nde Yakalandılar

Lapseki’de kaçak kazı yapan kişiler Yalova ve Kocaeli’nde

Lapseki Köylere Hizmet Götürme Birliği Toplandı16 Şubat 2019

Lapseki Köylere Hizmet Götürme Birliği Toplandı

Lapseki Köylere Hizmet Götürme Birliği olağanüstü toplandı. Lapseki Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği 2019

İyi Parti Lapseki’de Seçim Startını Verdi15 Şubat 2019

İyi Parti Lapseki’de Seçim Startını Verdi

Lapeki'de belediye başkanlığı için seçim çalışmaları başladı. İyi parti adaylarını sosyal medyada tanıtmaya