Türkiye Şeftali Üretiminin %12’si Lapseki’den

Türkiye Şeftali Üretiminin %12’si Lapseki’den

“İlçemiz Şeftalinin Türkiye genelinin % 12’sini üretiyor”
Kırsal Kalkınmada Bilgilendirme toplantısı’da konuşan Kaymakam Tahir Şahin” İlçemiz Şeftalinin Türkiye genelinin % 12’sini üretiyor”eddi.
Çanakkale Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Tarafından Lapseki’de “Kırsal Kalkınmada Bilgilendirme” toplantısı düzenlendi.
Lapseki belediyesine ait sahil sosyal tesislerinde düzenlenen bilgilendirme toplantısına Lapseki Kaymakamı Tahir Şahin, Belediye Başkan vekili Mehmet Kehye, Gıda Tarım ve Hayvancılık Şube müdürü Mustafa Nazım, Ziraat odası başkanı İsmail Sevim, Gıda Tarım ve Hayvancılık ilçe Müdürü Latif Candan, İl Genel Meclis Üyesi Tayfun Sevim ve üreticiler katıldılar.
Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından açılış konuşmasını Gıda Tarım ve Hayvancılık Şube müdürü Mustafa Nazım yaptı.
Ardından ilçe kaymakamı Tahir Şahin söz alarak “Kurumlarla bir çok değerlendirmeler yapıyoruz özellikle hükümetimizin kırsal alanda tarım alnında vermiş olduğu desteklerden yeteri kadar Lapseki özelinde desteği alamadığımızı gördük. Verileri incelediğimizde müdür beyde ifade etti on yıl içerisinde ilçe olarak çok yeterli bir destekten yararlanamadığımızı gördük bunu arttırmalıyız. Bu gün burada ilçemizin çok değerli üreticileri var dediğim gibi son on yılda bu desteklemelerden ilçemiz faydalanamamış bu desteklemeleri arttırmamız lazım üreticilerimizden proje yaparak bu desteklemelerden faydalanmalarını istiyoruz. İlçemiz şeftalinin Türkiye genelinin % 12’sini üretiyoruz ilçemizde şeytaninin yanı sıra çok değerli ürünler yetişiyor. 2017 Yılında malumunuz dolu yağışıyla ilgili bir felaket yaşadık ve yaklaşık üreticiler 15 milyon civarı bir zarar gördüler bununla ilgili hükümetimiz borç ertelemesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Zarara uğrayan üreticilerimizin % 33’ün meyveleri sigortalı bana verilen bilgiler doğrultusunda. Bu yıl kurumlarımızca üzerinde duracağımız konu ise sigortalılık durumunu arttırmamız gerekiyor bu anlamda çalışma yapılacak” dedi.
Yetkililer tarafından slayt gösterisiyle bilgilendirme yapıldı toplantının sonunda ise üreticilerin soruları cevaplandırıldı.

Lapseki Lapseki Kaymakamı şeftali Tahir Şahin

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Lapseki’de24 Şubat 2018

Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Lapseki’de

Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak ve yönetim kurulu, Lapseki Yelken kulübünü ziyaret etti.

Lapseki’de Elektronik Denetleme Sistemi Başlıyor17 Şubat 2018

Lapseki’de Elektronik Denetleme Sistemi Başlıyor

Lapseki’de EDS dönemi başlıyor. Lapseki’de bir süre önce ilçe merkezine ve ilçenin giriş çıkışlarına

Lapseki’de Baltalı Cinayet16 Şubat 2018

Lapseki’de Baltalı Cinayet

Lapseki’nin Adatepe Köyünde bir kişi, tartıştığı köylüsünün kafasına baltayla vurarak öldürdü. Alınan bilgiye göre,

Lapseki’de Çiftçilere Bilgilendirme Toplantısı16 Şubat 2018

Lapseki’de Çiftçilere Bilgilendirme Toplantısı

Lapseki’de Çanakkale Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunca çiftçileri bilgilendirme toplantısı yapıldı. Çanakkale Tarım