Türkiye Şeftali Üretiminin %12’si Lapseki’den

Türkiye Şeftali Üretiminin %12’si Lapseki’den

“İlçemiz Şeftalinin Türkiye genelinin % 12’sini üretiyor”
Kırsal Kalkınmada Bilgilendirme toplantısı’da konuşan Kaymakam Tahir Şahin” İlçemiz Şeftalinin Türkiye genelinin % 12’sini üretiyor”eddi.
Çanakkale Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Tarafından Lapseki’de “Kırsal Kalkınmada Bilgilendirme” toplantısı düzenlendi.
Lapseki belediyesine ait sahil sosyal tesislerinde düzenlenen bilgilendirme toplantısına Lapseki Kaymakamı Tahir Şahin, Belediye Başkan vekili Mehmet Kehye, Gıda Tarım ve Hayvancılık Şube müdürü Mustafa Nazım, Ziraat odası başkanı İsmail Sevim, Gıda Tarım ve Hayvancılık ilçe Müdürü Latif Candan, İl Genel Meclis Üyesi Tayfun Sevim ve üreticiler katıldılar.
Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından açılış konuşmasını Gıda Tarım ve Hayvancılık Şube müdürü Mustafa Nazım yaptı.
Ardından ilçe kaymakamı Tahir Şahin söz alarak “Kurumlarla bir çok değerlendirmeler yapıyoruz özellikle hükümetimizin kırsal alanda tarım alnında vermiş olduğu desteklerden yeteri kadar Lapseki özelinde desteği alamadığımızı gördük. Verileri incelediğimizde müdür beyde ifade etti on yıl içerisinde ilçe olarak çok yeterli bir destekten yararlanamadığımızı gördük bunu arttırmalıyız. Bu gün burada ilçemizin çok değerli üreticileri var dediğim gibi son on yılda bu desteklemelerden ilçemiz faydalanamamış bu desteklemeleri arttırmamız lazım üreticilerimizden proje yaparak bu desteklemelerden faydalanmalarını istiyoruz. İlçemiz şeftalinin Türkiye genelinin % 12’sini üretiyoruz ilçemizde şeytaninin yanı sıra çok değerli ürünler yetişiyor. 2017 Yılında malumunuz dolu yağışıyla ilgili bir felaket yaşadık ve yaklaşık üreticiler 15 milyon civarı bir zarar gördüler bununla ilgili hükümetimiz borç ertelemesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Zarara uğrayan üreticilerimizin % 33’ün meyveleri sigortalı bana verilen bilgiler doğrultusunda. Bu yıl kurumlarımızca üzerinde duracağımız konu ise sigortalılık durumunu arttırmamız gerekiyor bu anlamda çalışma yapılacak” dedi.
Yetkililer tarafından slayt gösterisiyle bilgilendirme yapıldı toplantının sonunda ise üreticilerin soruları cevaplandırıldı.

Lapseki Lapseki Kaymakamı şeftali Tahir Şahin

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

Lapseki’de Yaz Spor Okulu Sona Erdi19 Ağustos 2018

Lapseki’de Yaz Spor Okulu Sona Erdi

Lapseki Spor Kulübü ve Lapseki Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlemiş olduğu altı ve on üç yaş

Başkan Yılmaz, Belediye Personeliyle Bayramlaştı18 Ağustos 2018

Başkan Yılmaz, Belediye Personeliyle Bayramlaştı

Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, meclis üyeleri ile beraber kurban bayramı tatilinin başladığı ilk

“Ata Sporu Güreşe Destek Olmak İstiyorum”18 Ağustos 2018

“Ata Sporu Güreşe Destek Olmak İstiyorum”

Lapseki’nin önde gelen iş adamlarından Seyhan Arslan, bu sene 285’incisi yapılacak olan Geleneksel Çardak

Geleneksel Lapseki Panayırı Başladı17 Ağustos 2018

Geleneksel Lapseki Panayırı Başladı

Geleneksel Lapseki Panayırı başladı. Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, ilçe merkezinde kurulan panayırdan alışveriş yaptı.