Türkiye Şeftali Üretiminin %12’si Lapseki’den

Türkiye Şeftali Üretiminin %12’si Lapseki’den

“İlçemiz Şeftalinin Türkiye genelinin % 12’sini üretiyor”
Kırsal Kalkınmada Bilgilendirme toplantısı’da konuşan Kaymakam Tahir Şahin” İlçemiz Şeftalinin Türkiye genelinin % 12’sini üretiyor”eddi.
Çanakkale Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Tarafından Lapseki’de “Kırsal Kalkınmada Bilgilendirme” toplantısı düzenlendi.
Lapseki belediyesine ait sahil sosyal tesislerinde düzenlenen bilgilendirme toplantısına Lapseki Kaymakamı Tahir Şahin, Belediye Başkan vekili Mehmet Kehye, Gıda Tarım ve Hayvancılık Şube müdürü Mustafa Nazım, Ziraat odası başkanı İsmail Sevim, Gıda Tarım ve Hayvancılık ilçe Müdürü Latif Candan, İl Genel Meclis Üyesi Tayfun Sevim ve üreticiler katıldılar.
Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından açılış konuşmasını Gıda Tarım ve Hayvancılık Şube müdürü Mustafa Nazım yaptı.
Ardından ilçe kaymakamı Tahir Şahin söz alarak “Kurumlarla bir çok değerlendirmeler yapıyoruz özellikle hükümetimizin kırsal alanda tarım alnında vermiş olduğu desteklerden yeteri kadar Lapseki özelinde desteği alamadığımızı gördük. Verileri incelediğimizde müdür beyde ifade etti on yıl içerisinde ilçe olarak çok yeterli bir destekten yararlanamadığımızı gördük bunu arttırmalıyız. Bu gün burada ilçemizin çok değerli üreticileri var dediğim gibi son on yılda bu desteklemelerden ilçemiz faydalanamamış bu desteklemeleri arttırmamız lazım üreticilerimizden proje yaparak bu desteklemelerden faydalanmalarını istiyoruz. İlçemiz şeftalinin Türkiye genelinin % 12’sini üretiyoruz ilçemizde şeytaninin yanı sıra çok değerli ürünler yetişiyor. 2017 Yılında malumunuz dolu yağışıyla ilgili bir felaket yaşadık ve yaklaşık üreticiler 15 milyon civarı bir zarar gördüler bununla ilgili hükümetimiz borç ertelemesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Zarara uğrayan üreticilerimizin % 33’ün meyveleri sigortalı bana verilen bilgiler doğrultusunda. Bu yıl kurumlarımızca üzerinde duracağımız konu ise sigortalılık durumunu arttırmamız gerekiyor bu anlamda çalışma yapılacak” dedi.
Yetkililer tarafından slayt gösterisiyle bilgilendirme yapıldı toplantının sonunda ise üreticilerin soruları cevaplandırıldı.

Lapseki Lapseki Kaymakamı şeftali Tahir Şahin

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.

İlgili Haberler

Yeni Trafik Cezaları Uygulamaya Başlandı17 Ekim 2018

Yeni Trafik Cezaları Uygulamaya Başlandı

Lapseki’de EDS kontrol merkezi ekipleri tarafından emniyet kemeri ve cep telefonu kuralına uymayan araç

Kaymakam Şahin Üniversiteli Öğrencilerle Birlikte16 Ekim 2018

Kaymakam Şahin Üniversiteli Öğrencilerle Birlikte

Lapseki Kaymakamı Tahir Şahin, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Lapseki Meslek Yüksek Okulu’nu ziyaret etti.

Umurbey’de Köy Muhtarlarına Toplantı13 Ekim 2018

Umurbey’de Köy Muhtarlarına Toplantı

Umurbey’da Orman İşletme Şefliği tarafından köy muhtarlarına yönelik bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Tabaklar Mahallesi’nde yer

Başkan Yılmaz Yaşlıları Ziyaret Etti06 Ekim 2018

Başkan Yılmaz Yaşlıları Ziyaret Etti

Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, Lapseki’de bulunan yaşlıları ziyaret etti. Başkan Yılmaz, Dünya Yaşlılar